چند روز پیش پیامکی از همراه اول دریافت کردم که عین متن آن بدین قرار بود:

همراه گرامی

با پرداخت روزانه 110 تومان در ساخت صحن و شبستانی به نام حضرت فاطمه (س) در طرح توسعه حرم مطهر حضرت علی (ع) سهیم شوید.

مشارکت با ارسال عدد 110 به 8888

و یا برای مشارکت بیشتر کد #888*1* را شماره گیری و مبلغ دلخواهتان را پرداخت کنید.

ستاد بازسازی عتبات عالیات با مشارکت همراه اول.

چند هفته پیش بود که شبکه مستند، مستندی با نام ضریح را به نمایش گذاشت که به تشریح مراحل طراحی، ساخت و نصب ضریح امام حسین علیه السلام و رقم حیرت‌انگیز کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم برای ساخت آن می‌پرداخت.

در زمان دیدن آن مستند و هنگام خواندن این پیامک به یاد خبری با عنوان به داد بچه‌های مدرسه زهکلوت برسید+تصاویر و یا خبر عکس/ فقر اینجاست، بیخ گوشمان در تهران! و یا حادثه آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه روستای شین‌آباد و... افتادم.

تصویر: فقر در ایران

برای من اصلا دلیل وجود ستادی برای بازسازی عتبات عالیات باعث حیرت و سوال است؛ مگر نه اینکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است؟ و از سوی دیگر به نظر می‌رسد همراه اول در تعیین مصادیق مسئولیت‌های اجتماعی خود دچار سوء تفاهم بزرگی شده است.

همه ما از ابعاد فاجعه بار فقر در کشورمان آگاهیم، اکثر ما کمابیش پیامک‌های اینچنینی برای بازسازی عتبات عالیات و یا کمک به ساخت مرقد مطهر و یا... را نیز دریافت کرده‌ایم اما در عین‌حال همگی ساکتیم، نه اعتراضی، نه جنبشی و نه کمپینی برای مقابله با این بدعت به راه نیانداخته‌ایم.

فقط کافیست عبارت فقر در ایران را در گوگل جستجو کنیم تا ببینیم به چه میزان راه درست را گم کرده‌ایم.

بسیار بعید می‌دانم حضرت علی و حضرت فاطمه علیهما السلام هم در شرایط کنونی ایران از این نوع اقدامات و خرج کردن اموال مردم برای طلاکاری و بازسازی مرقدها و... حتی با رضایت خود مردم که ناشی از ناآگاهی و سطح پائین بینش اجتماعی و دینی آنهاست، راضی باشند.

 
علی حسین‌زاده
لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/244
باز نشر این مطالب آزاد است.

سایر مطالب