بسیاری از ابزارهای مفید سیستم‌عامل آیکون مختص به خود ندارند؛ آنها ممکن است در منوها نیز دیده نشوند و گاهی با جستجو در فولدرها و زیر فولدرها هم آنها را نخواهید یافت؛ بعضی از آنها حتی به عنوان فایل‌های مستقل هم موجود نمی‌باشند؛ در عوض می‌توانید این ابزارها را با وارد کردن فرمان‌های متنی آنها در خط فرمان مورد استفاده قرار دهید.

خط فرمان چیست؟

خط فرمان (Command Line) مکانیزمی برای برقراری ارتباط با سیستم‌عامل و یا برنامه‌ها و اجرای دستورات خاص به وسیله تایپ کردن فرمان‌هاست. این روش در مقابل روش‌های دیگر مثل استفاده از موس برای کلیک کردن روی گزینه‌ها در محیط گرافیکی و یا استفاده از منوها در واسط متنی کاربری برای انتخاب گزینه‌ها قرار می‌گیرد.

در ادامه تعدادی از این ابزارهای مفید و جالب که ممکن است حتی تصور وجود برخی از آنها نیز سخت باشد معرفی می‌گردند.

۱- htop برای مشاهده پروسه‌ها

htop

htop ابزاری کامل‌تر از top برای مشاهده فرایندها به صورت زنده (Real Time) است. مشاهده میزان استفاده از رم و سی‌پی‌یو، ارسال سیگنال به فرایندها، و مرتب کردن فرایندها بر اساس معیارهای گوناگون از دیگر قابلیت‌های آن است. این ابزار از ترکیب رنگ‌ها در نمایش نتایج استفاده می‌کند و قابلیت مرور (Scroll) افقی و عمودی را نیز به کاربر می‌دهد.

۲- cacaview برای نمایش تصاویر در ترمینال

cacaview

اگر از کیفیت بالای نمایش تصاویر در نمایشگر خود به وسیله نرم‌افزارهای گرافیکی موجود خسته شده‌اید! با استفاده از cacaview می‌توانید به تماشای تصاویر خود در ترمینال بپردازید. این ابزار تصاویر را با کاراکترهای ASCII نمایش می‌دهد و اکثر فرمت‌های رایج تصویری نظیر JPG، PNG ،GIF و BMP را پشتیبانی می‌کند.

برای نصب این ابزار در سیستم‌عامل لینوکس اوبونتو فرمان زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get install caca-utils

۳- lynx برای مرور وب

lynx

lynx یک مرورگر مشهور خط فرمانی است. این ابزار البته رقبایی نظیر w3m ،links و یا elinks دارد.

برای نصب این ابزار در لینوکس اوبونتو فرمان زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get install cmus

۴- aaxine برای پخش ویدئوها

aaxine

حتی جالب‌تر از نمایش تصاویر از طریق cacaview، پخش ویدئو از طریق ترمینال است. aaxine که بر پایه‌ی Xine توسعه یافته است یک پخش‌کننده فرمت‌های ویدئویی با استفاده از کاراکترهای ASCII در ترمینال است.

برای نصب آن در لینوکس اوبونتو دستور زیر را اجرا نمائید:

sudo apt-get install xine-console

۵- nano برای ویرایش فایل‌های متنی (Text)

nano

ویرایشگر nano کاربرپسندتر از Vim یا Emacs است اما به قدرت و کاملی آنها نیست. با رفتن به مسیر nanorc./~ می‌توان آن‌را دستکاری و شخصی‌سازی کرد. این ابزار معمولا به صورت پیش‌فرض روی اکثر سیستم‌عامل‌های لینوکس نصب است.

۶- cmus برای پخش موسیقی

cmus

CMus یک پلیر قوی با میانبرهای خاص کیبوردی، ۷ حالت مختلف نمایشی، و پشتیبانی از آلبوم‌های موسیقی است. تکمیل عملیات با استفاده از کلید تب و پشتیبانی از تم، از دیگر قابلیت‌های آن است. CMus برای دوستداران موسیقی که علاقه‌مند به برنامه‌های ترمینالی هستند بسیار ارزشمند است اما این برنامه رقبایی نظیر mp3blaster، moc ،herrie ،ogg123 ،mpg123 ،sox و nmpcpp نیز دارد.

۷- ctorrent برای تورنت

ctorrent

ابزار ctorrent یک کلایت ترمینالی برای پروتکل بیت‌تورنت است. این ابزار البته جایگزینی به نام rtorrent دارد.

۸- finch ابزاری برای گپ (چت)

finch

Finch در بسته نرم‌افزاری Pidgin جای داده شده است. این ابزار از پروتکل‌های پرطرفداری نظیر Yahoo! ،AIM ،IRC و WLM پشتیبانی می‌کند. در Finch با فشردن Alt+A منوی تنظیمات باز می‌شود، Alt+R و Alt+M برای تغییر اندازه و جابجایی پنجره و Alt+Q برای خروج از برنامه و کلیدهای تب و فاصله (Space) برای مرور پنجره‌ها کاربرد دارند.

۹- irssi یک کلایت IRC

irssi

شاید بتوان irssi را محبوب‌ترین کلاینت IRC حال حاضر دانست. از دلایل این امر می‌توان به قابلیت‌های گسترده، انعطاف‌پذیری، پشتیبانی از چندین شبکه، و... اشاره کرد. irssi همیشه ابزاری کامل و در عین حال ساده و کاربردی بوده است.

برای نصب irssi در سیستم‌عامل لینوکس اوبونتو فرمان زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get install irssi

۱۰- mc ابزاری برای مدیریت فایل‌ها

mc

MC یا به بیان بهتر Midnight Commander یک برنامه قدرتمند مدیریت فایل ۲ستونه است که در ترمینال سیستم‌عامل شما قابلیت اجرا دارد. vifm و lfm از دیگر ابزارهای مشابه MC هستند.

ادامه دارد: معرفی ۲۰ ابزار خط فرمان لینوکس (بخش دوم)

 
لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/170
باز نشر مطالب با ذکر نام «وبلاگ علی حسین‌زاده» و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.

سایر مطالب