۳۹ فونت استاندارد فارسی منتشر شدند

نظر به اینکه فونت‌های فارسی اغلب در انطباق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و همچنین از نظر اصول زیبایی‌شناختی کاستی‌هایی دارند، کارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، اخیرا ۳۹ عدد از جدیدترین فونت‌های متنی و گرافیکی فارسی را پس از اصلاح و استانداردسازی منتشر کرده است.

از مهم‌ترین ویژگی‌‌های فونت‌های اصلاح شده می‌توان به تنظیم فشردگی (Kerning) حروف و کاهش حدود ۱۰ درصدی طول متن در برخی فونت‌ها اشاره کرد که در کنار افزایش زیبایی متن، کاهش حجم صفحات و کاهش مصرف کاغذ و هزینه را موجب می‌شود.

در این پروژه سعی شده است برای برخی از فونت‌های پرکاربرد مانند لوتوس اگر غیر از حالت نرمال حالت‌های ایتالیک و بولد نیز وجود دارد استاندارسازی صورت گیرد، بنابراین این مجموعه بالغ بر ۵۹ حالت مختلف از ۳۹ فونت فارسی را در بر می‌گیرد.

این مجموعه حاوی فونت‌های زیر است:

لوتوس - بدر - نازنین - میترا - تیتر - کامپست - رویا - ترافیک - یاقوت - زر - یکان - الهام - هما - امیر - نازلی - کودک - ارشیا - فرناز - فردوسی - زیتون - کامران - دست نویس - مریم - نرگس - انتظار - خراسان - آبان - ممتاز - پویا - دوات - سینا - تبسم - تهران - مشهد - مهر - نسخ - جدید - نماد - شیراز

در طراحی این مجموعه فونت سعی بر رعایت موارد زیر شده است:

  • مطابقت با آخرین نسخه استاندارد یونیکد، استاندارد ملی ۶۲۱۹، استاندارد Adobe Glyph Naming، و وجود کلیه‌ی نویسه‌ها و گلیف‌های مشخص شده در این استانداردها؛

  • تصحیح محل اعراب بر اساس استاندارد ۶۲۱۹ به علاوه‌ی الف مقصوره پائین و ترکیب اعراب‌ها برای تمام حروف؛

  • تنظیم کرنینگ (فشردگی حروف) برای همه حروف؛

  • مناسب‌سازی صورت نرمال ۱۰ فونت اول فهرست فوق برای استفاده در وب برای سایز ۵ پوینت.

 دانلود جدیدترین فونت‌های فارسی

(لینک مستقیم - حجم ۳/۷ مگابایت)

تصویری از ظاهر فونت‌های فارسی

چگونه فونت‌ها را در سیستم‌عامل لینوکس نصب کنیم؟

پس از دانلود فونت‌ها و خارج کردن آنها از حالت فشرده، برای نصب آنها در سیستم‌عامل لینوکس ۲ راه وجود دارد:

◄ راه نخست (ساده):

ساده‌ترین راه این است که یک پوشه با نام fonts. در پوشه خانه (home) بسازید و فونت‌های مورد نظر خود را داخل آن کپی کرده و سپس شروع به استفاده کنید (برای فعال کردن فونت‌ها در برخی نرم‌افزارها، شاید مجبور به Log Out و Login کردن سیستم شوید).

به نقطه‌ی اول نام پوشه fonts. دقت کنید. در لینوکس فایل‌های مخفی (Hidden) با یک نقطه در ابتدای آنها تعیین می‌شوند؛ بنابراین در پوشه‌ی خانه با فشردن کلیدهای Ctrl+H برای نمایش فایل‌های مخفی، مطمئن شوید که پوشه‌ی fonts. از قبل وجود ندارد؛ اگر وجود داشت از همان پوشه استفاده نمائید.

این راه حل گرچه بسیار ساده است اما فونت‌های نصب شده از این راه تنها برای ۱ کاربر قابل استفاده است؛ حال اگر سیستم‌عامل لینوکس شما دارای بیش از یک حساب کاربری باشد باید از راه حل دوم استفاده کنید:

◄ راه دوم (پیچیده‌تر و جامع‌تر):

برای اینکه فونت‌های نصب شده برای تمام کاربران سیستم قابل استفاده باشند مراحل زیر را انجام دهید:

دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

gksu nautilus /usr/share/fonts/truetype

این دستور شما را به پوشه truetype در مسیر بالا می‌برد؛ با توجه به اینکه پوشه مذکور یک پوشه سیستمی است، برای ایجاد تغییرات در آن سیستم از شما درخواست وارد کردن پسورد روت را خواهد کرد. داخل پوشه truetype پوشه جدیدی با نام دلخواه خود بسازید (سعی کنید از نامی مرتبط استفاده کنید تا بعدا در یادآوری نام پوشه خود با مشکل مواجه نشوید) و در آخر تمام فونت‌ها را داخل پوشه جدیدی که ایجاد کرده‌اید کپی کرده و سپس برای بازسازی (Rebuild) لیست فونت‌های سیستم، فرمان زیر را اجرا نمائید:

sudo fc-cache -f -v

در اینجا نیز برای فعال کردن فونت‌ها در برخی نرم‌افزارها ممکن است نیاز به Log Out و Login کردن سیستم باشد. پس از آن تمام کاربران سیستم شما از موهبت فونت‌های جدید بهره‌مند خواهند شد.

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/154

توجه: بازنشر مطالب با ذکر نام «وبلاگ علی حسین‌زاده» و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ، آزاد است.


سایر مطالب