لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّین در دین هیچ اجبارى نیست.

(قرآن کریم، سوره بقره، بخشی از آیه ۲۵۶)

چند وقتیست که دوباره طرح برخورد با به اصطلاح بدحجابان تشدید شده است و من با اینکه تمام افراد خانواده‌ی خودم متدین و خانم‌ها همگی چادری هستند اما به شدت از دیدن چنین صحنه‌هایی آزرده خاطر می‌شوم. اینکه یک عده به خود اجازه دهند در مورد پوشش دیگران نظر بدهند واقعا ناراحتم می‌کند.

اصلا بر اساس کدام منطق و قاعده اخلاقی و شرعی، مجریان این طرح دین‌شناسی خود را برتر از دین‌شناسی سایرین می‌دانند و به خود اجازه می‌دهند که برداشت خود از دین را به سایر مردم تحمیل کنند؟ چرا عده‌ای در قرن ۲۱ هنوز نمی‌توانند نظرات و رفتارهای متفاوت را درک کرده و به آن احترام بگذارند؟

طرح برخورد با به اصطلاح بدحجابان

عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت          که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت

من اگر نیکم و گر بد تو برو خود را باش          هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

چرا باید مسئولان ما به جای پرداختن به مسائل عمده مملکت و همینطور مشکلات اجتماعی بزرگتر، با پوشش مردم مشکل داشته باشند؟ به قول رئیس‌جمهور قبلی "آیا مشکل جامعه‌ی ما الان پوشش مردم است؟" اگر پوشش را یک مساله اجتماعی بدانیم الان مسائل اجتماعی بزرگتری نظیر اعتیاد، اختلاف طبقاتی و... دامن‌گیر کشور ماست که نیاز به توجه جدی دارند، اگر پوشش را مساله‌ای دینی بدانیم الان مملکت ما با مشکلات دینی بسیار بزرگتری نظیر رواج دروغ، دورویی و ریا و... که گناهان کبیره هستند روبروست.

و حقیقتا هم اگر مسئولان به جای چسبیدن به برخی فروع دین، اصول دین و الزامات مملکت‌داری را به درستی و با دقت اجرا کرده بودند الان این همه مشکلات اقتصادی، و اجتماعی و... نداشتیم که هیچ، حتی اقبال مردم به دین هم بیشتر شده بود؛ شاید گروهی از این به اصطلاح بدحجابان نه بر اساس اعتقادات خود بلکه فقط برای نشان دادن مخالفت خود با دستور مسئولان چنین پوششی را برگزیده‌اند.

بهتر است ضمن تجدیدنظر در این طرح و سایر طرح‌های مشابه، و ضمن توجه دقیق به فصل سوم قانون اساسی و حقوق ملت، توجه خود را به مشکلات بسیار بزرگتر و عمیق‌تر کشورمان معطوف کنیم. گرچه من موضوع حجاب و نوع پوشش مردم را اصلا مساله و مشکل نمی‌دانم زیرا از نظر من حیا بسی والاتر از حجاب و پوشش است و در جامعه‌ی ما، کم نیستند محجبه‌های بی‌حیا.

ماخذ تصویر: فرارو

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/113
توجه: باز نشر مطالب با ذکر "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.


مطلب مرتبط