وبلاگ علی حسین‌زاده

۱۰ مطلب در شهریور ۱۳۹۲ ثبت شده است

افشای احتمال انفجار بمب هیدروژنی در امریکا در دوران جنگ سرد

افشای احتمال انفجار بمب هیدروژنی در امریکا در دوران جنگ سرد

اسنادی که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده حاکی است که یک بمب هیدروژنی امریکا که ۲۶۰ بار از بمب‌های اتمی هیروشیما و ناکازاکی ژاپن قوی‌تر بوده، در سال ۱۹۶۱ در کارولینای شمالی در آستانه انفجار بوده است. 

۰ نظر
علی حسین‌زاده
این ۱۰ سوال را قبل از مهاجرت به لینوکس از خود بپرسید (قسمت اول)

این ۱۰ سوال را قبل از مهاجرت به لینوکس از خود بپرسید (قسمت اول)

با تصویب مصوبه جدید هیات دولت در مورد مهلت ۶ ماهه‌ی سازمان‌ها و نهادهای دولتی برای ارائه برنامه خود جهت مهاجرت به سمت سیستم‌عامل گنو لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز، همه ما کم کم باید به فکر تغییر باشیم.

به عنوان یک استفاده‌کننده و حامی لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز، من از این تحول خوشحال هستم اما در این راه خطراتی نیز وجود دارد؛ چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر قسمت IT سازمان زمان کافی را صرف بررسی نقاط قوت و ضعف این مهاجرت نکند؟

۱ نظر
علی حسین‌زاده

و بالاخره یک خبرخوان با پشتیبانی کامل از زبان فارسی

بالاخره «پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ (RTL Languages)» مانند زبان فارسی، به خبرخوان بامبو (Bamboo) اضافه شد.

در توسعه نرم‌افزارها هرکدام از ما می‌توانیم سهیم باشیم حتی اگر دانش برنامه‌نویسی نداشته باشیم. یکی از کارهایی که می‌تونیم در این راستا انجام دهیم ارتباط با توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای مورد علاقه خود و گزارش باگ‌ها و مشکلات نرم‌افزار و گاهی ارائه پیشنهاد برای

۳ نظر
علی حسین‌زاده
مشکل اصلی سازمان‌های ایران در مهاجرت از ویندوز به لینوکس

مشکل اصلی سازمان‌های ایران در مهاجرت از ویندوز به لینوکس

با تصویب این قانون، تمامی دستگاه‌ها و نهادها در کشور به استفاده از سیستم‌عامل لینوکس موظف می‌شوند.

بر اساس مصوبه جدید دولت، دستگاه‌های دولتی ۶ ماه فرصت دارند تا برای مهاجرت از سیستم‌عامل انحصاری ویندوز و نرم افزارهای وابسته به آن به سمت سیستم‌عامل لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز و آزاد برنامه‌ریزی کنند. منبع

۵ نظر
علی حسین‌زاده
به مناسبت ۲۲ سالگی لینوکس

به مناسبت ۲۲ سالگی لینوکس

لینوکس: فقط برای سرگرمی (Just For Fun)!

تقریبا ۳ هفته‌ای از بیست و دومین سالگرد تولد سیستم‌عامل لینوکس گذشته است با اینحال چون گاهی می‌بینم که انتظارات برخی کاربران از این سیستم‌عامل نادرست است تصمیم گرفتم به بهانه سالگرد تولد لینوکس، مطلبی در مورد هدف واقعی آن بنویسم. 

۲۵ آگوست سال ۱۹۹۱ بود که پدر لینوکس یعنی لینوس توروالدز (Linus Benedict Torvalds) پیام معروف خود در مورد ایجاد یک سیستم عامل آزاد را در یک گروه خبری اعلام نمود. از آن تاریخ لینوکس راه پیشرفت را پیمود و الان در بازار سرورها، سوپر کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند و... سهم بزرگی را به خود اختصاص داده است.

۶ نظر
علی حسین‌زاده
چرا برخورد با نوع پوشش؟

چرا برخورد با نوع پوشش؟

لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّین در دین هیچ اجبارى نیست.

(قرآن کریم، سوره بقره، بخشی از آیه ۲۵۶)

چند وقتیست که دوباره طرح برخورد با به اصطلاح بدحجابان تشدید شده است و من با اینکه تمام افراد خانواده‌ی خودم متدین و خانم‌ها همگی چادری هستند اما به شدت از دیدن چنین صحنه‌هایی آزرده خاطر می‌شوم. اینکه یک عده به خود اجازه دهند در مورد پوشش دیگران نظر بدهند واقعا ناراحتم می‌کند.

۱۸ نظر
علی حسین‌زاده
کشف تروجان جدیدی به نام HoT در لینوکس

کشف تروجان جدیدی به نام HoT در لینوکس

قسمت جالب توجه این تحلیل، تفاوت عملکرد تروجان HoT در توزیع‌های لینوکسی اوبونتو و فدورا بوده است.

تروجان جدید دست دزد (Hand of Thief - HoT) یک فرم ربا (Form Grabber) و تروجان بانکی Backdoor است که در جولای 2013 فعال شده و توزیع‌های لینوکس را هدف قرار داده است. برنامه نویسی و فروش چنین بدافزارهایی جزو کسب و کارهای بزرگ و پر رونق است که توسط برنامه نویسان شرور انجام شده و بدتر آنکه توسط افراد، سازمان‌ها و گاهی دولت‌ها تشویق نیز می‌شود.

بر اساس تحلیل صورت گرفته توسط یکی از محققان ارشد امنیت به نام Yotam Gottesman در آزمایشگاه RSA بر روی تروجان HoT، این تروجان مانند دیگر بدافزارهای هم نوع خودش به منظور ایجاد آسیب و همزمان با آن جلوگیری از شناسایی خود توسط سیستم امنیتی میزبان طراحی شده است.

۰ نظر
علی حسین‌زاده
ممنوعیت استفاده از پتنت های نرم افزاری در نیوزیلند

ممنوعیت استفاده از پتنت های نرم افزاری در نیوزیلند

شما چکار می‌کردید اگر کشور کوچکی بودید که به این نتیجه رسیده است که برای نوآوری در زمینه نرم‌افزار باید پتنت‌های نرم‌افزاری را ممنوع کرد و از سوی دیگر پیمان بین‌المللی خاصی را امضا کرده بودید که حداقل در تئوری شما را مجبور به پذیرش پتنت‌های نرم‌افزاری و اعمال آنها می‌کرد؟ راه‌حل نیوزیلند این است که "نرم‌افزار در وهله اول یک اختراع نیست".

کشور نیوزیلند بعد از ۵ سال بحث و گفتگو و با وجود فشارهای زیاد شرکت‌های نرم‌افزاری، بالاخره لایحه‌ای را در مورد پتنت‌های نرم‌افزاری به تصویب رساند که استفاده از پتنت‌ها در حوزه نرم‌افزار را ممنوع می‌کند.

۰ نظر
علی حسین‌زاده
کاربردی‌ترین افزونه های فایرفاکس (بخش پایانی)

کاربردی‌ترین افزونه های فایرفاکس (بخش پایانی)

در بخش نخست مطلب "کاربردی‌ترین افزونه‌های فایرفاکس" ۱۳ مورد از محبوبترین و کاربردی‌ترین افزونه های فایرفاکس از نظر خود را معرفی نمودم. در ادامه آن مطلب، در اینجا به معرفی چند افزونه و تم مناسب دیگر پرداخته و در پایان اطلاعات مفید دیگری در مورد افزونه های فایرفاکس به شما ارائه خواهم داد.

۲ نظر
علی حسین‌زاده
معرفی کشورهای مهاجرپذیر جهان

معرفی کشورهای مهاجرپذیر جهان

در ادامه مطلب بیست شغل که کشورهای مهاجرپذیر به دنبال آنها هستند در همین وبلاگ، در اینجا برخی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا معرفی می‌شوند.

انسان از دیرباز در پی یافتن شرایط بهتر زندگی در حال مهاجرت بوده است و در سال‌های اخیر مهاجرت جهانی نرخ بالایی داشته بطوریکه در حال حاضر بر اساس آمار سازمان‌های بین‌المللی بیش از ۱۷۵ میلیون نفر دور از کشور مادری خود زندگی می‌کنند.

این مهاجرت ها به دلایل زیادی از جمله امید به آینده امن، دستمزد بالاتر، شیوه بهتر زندگی، کیفیت بالای تحصیلات و تضمین آینده فرد و فرزندان وی صورت می‌گیرد.

۵ نظر
علی حسین‌زاده