یکی از قابلیت‌های مرورگر محبوب و متن‌باز فایرفاکس، توانایی ایجاد پروفایل های گوناگون در آن است. پروفایل جایی است که فایرفاکس در آن بوکمارک‌ها، پسوردها و دیگر داده‌های کاربر را ذخیره می‌کند. پوشه پروفایل در مکانی جدا از خود نرم افزار فایرفاکس نگه‌داری می‌شود، بنابراین اگر مشکلی در رابطه با فایرفاکس پیش آید اطلاعات شما دست نخورده باقی خواهند ماند. این بدان معناست که شما می‌توانید فایرفاکس را دوباره از نو نصب کنید بدون آنکه اطلاعات خود را از دست بدهید و از سوی دیگر برای حذف کردن اطلاعات ذخیره شده نیز نیازی به دوباره نصب کردن  فایرفاکس نداشته باشید.

تصویر: لوگوی فایرفاکس

اطلاعاتی که در پروفایل‌ها ذخیره می‌شوند عبارتند از:

 • بوکمارک‌ها و تاریخچه مرورگر (Bookmarks and Browsing History)
 • پسوردها (Passwords)
 • تنظیمات و شخصی سازی‌های مخصوص وبسایت‌ها (Site-specific preferences)
 • موتورهای جستجو (Search engines)
 • دیکشنری شخصی (Personal dictionary)
 • تاریخچه تکمیل خودکار (Autocomplete history)
 • تاریخچه دانلودها (Download history)
 • کوکی‌ها (Cookies)
 • تنظیمات گواهی‌های امنیتی (Security certificate settings)
 • تنظیمات دستگاه‌های امنیتی (Security device settings)
 • صفحات ذخیره شده (Stored session)
 • شخصی سازی‌های نوار ابزار (Toolbar customization)
 • سبک‌های کاربر (User styles)
 • DOM storage
 • Plugin MIME type
 • و...

مزایای داشتن چندین پروفایل در فایرفاکس

می‌توان هر پروفایل جدید را به معنای یک فایرفاکس نصب شده جدید در سیستم دانست؛ کاربر در هر پروفایل می‌تواند از تنظیمات امنیتی جدایی استفاده کند، صفحه خانگی متفاوتی داشته باشد، بوکمارک‌های متفاوت و جدایی را ذخیره نماید و حتی تم متفاوتی از سایر پروفایل ها مورد استفاده قرار دهد. شما می‌توانید برای کارها و اهداف گوناگون خود پروفایل‌های مختلفی ایجاد نموده و از تداخل اطلاعات و بروز مشکلات احتمالی پیشگیری نمائید.

به عنوان مثال می‌توان پروفایلی را برای انجام امور عادی وبگردی خود داشت و در کنار آن پروفایل جدیدی ایجاد کرد که تمام تنظیمات و تمهیدات امنیتی (که در حالت عادی استفاده از آنها در وبگردی خوشایند نیست) مثل تنظیم عدم ذخیره کوکی‌ها و پسوردها، غیر فعال کردن جاوا و... را در آن فعال کرده و از این پروفایل برای انجام اموری نظیر پرداخت‌های الکترونیکی، بانکداری اینترنتی و... استفاده نمود؛ اگر کاربر طراح وب هست می‌تواند پروفایلی مخصوص ایجاد کرده و تمام افزونه‌های مورد نیاز برای این کار را در آن نصب کند و از سنگین شدن و سایر مشکلات ناشی از نصب این افزونه‌ها در پروفایل اصلی خود رها شود. 

با ایجاد پروفایل‌های گوناگون معمولا سرعت فایرفاکس بهتر شده و استفاده از منابع سیستم نظیر رم در آن کاهش می‌یابد (البته گاهی بسته به شرایط این تغییرات محسوس نیستند) زیرا وقتی شما فقط از یک پروفایل استفاده می‌کنید تمام داده‌ها و افزونه‌ها روی آن پروفایل نصب و همراه با بارگذاری فایرفاکس تمام آنها (حتی اگر مورد نیاز نباشند) نیز بارگذاری می‌شوند اما با وجود پروفایل های گوناگون که هرکدام تنها افزونه‌های مورد نیاز خود و تنظیمات بخصوصی را دارند، از این مشکل جلوگیری خواهد شد.

روش پیدا کردن پوشه پروفایل در فایرفاکس

برای پیدا کردن پوشه پروفایل فایرفاکس می‌توانید بدین شکل عمل کنید:

باز کردن پوشه پروفایل فایرفاکس

کلیک روی دکمه منو در سمت راست قسمت بالایی پنجره فایرفاکس، بعد از آن کلیک روی دکمه Help در پایین پنجره منوی فایرفاکس، سپس انتخاب گزینه Troubleshooting Information و پس از آن در بخش Application Basics بر روی دکمه Show Folder که روبروی Profile Folder قرار دارد کلیک کنید (در لینوکس اوبونتو بر روی Open Directory روبروی Profile Directory کلیک کنید).

چگونه پروفایل جدیدی در فایرفاکس ایجاد کنیم؟

توجه: قبل از انجام مراحل بعدی، ابتدا از بسته بودن کامل فایرفاکس اطمینان حاصل کنید. اگر با اجرای فرمان‌های زیر پنجره‌ی مدیریت پروفایل (Profile Manager) فایرفاکس باز نشد احتمالا فایرفاکس در پس‌زمینه سیستم شما در حال اجراست.

باز کردن پنجره‌ی مدیریت پروفایل (Profile Manager) فایرفاکس

در لینوکس با استفاده از ترمینال یکی از دو فرمان زیر را اجرا کنید:

firefox -P
 یا
firefox -profilemanager

فرمان بالا پنجره‌ی Profile Manager فایرفاکس را باز می‌کند که از آن طریق می‌توانید عملیات گوناگونی نظیر ایجاد، حذف، و تغییر نام پروفایل ها را مدیریت کنید.

در ویندوز یکی از دو دستور زیر را در Run command اجرا کنید:

firefox.exe -profilemanager
 یا
firefox.exe -P

مدیریت پروفایل ها در فایرفاکس

◄ ایجاد یک پروفایل در فایرفاکس

پنجره‌ی مدیریت پروفایل فایرفاکس

در پنجره‌ی Profile Manager فایرفاکس با استفاده از دکمه Create profile پروفایل جدیدی بسازید؛ سعی کنید نام مرتبطی برای پروفایل خود انتخاب کنید؛ همچنین شما می‌توانید تعیین کنید اطلاعات پروفایل در کجا ذخیره شوند.

توجه داشته باشید که در صورت حذف یک پروفایل تمام اطلاعات موجود در محل پوشه آن هم حذف خواهند شد بنابراین فایل‌های شخصی را  داخل پوشه پروفایل ذخیره نکنید.

◄ حذف یک پروفایل در فایرفاکس

برای حذف یک پروفایل، در پنجره‌ی مدیریت پروفایل فایرفاکس، پروفایل مورد نظر را انتخاب و بر روی Delete Profile کلیک و سپس کار خود را تائید نمائید.

در اینجا دو گزینه وجود دارند:

۱- Don't Delete Files که با پاک کردن یک پروفایل از مدیریت پروفایل، اطلاعات آن در کامپیوتر باقی می‌مانند و حذف نمی شوند و در آینده می‌توان آنها را بازیافت کرد.

۲- Delete Files که اطلاعات پروفایل را همانند خود پروفایل پاک می‌کند. توجه: این اقدام برگشت ناپذیر است.

◄ تغییرنام یک پروفایل در فایرفاکس

در پنجره‌ی مدیریت پروفایل فایرفاکس، پروفایل مورد نظر را انتخاب و بر روی Rename Profile کلیک نمایید. توجه: پوشه حاوی اطلاعات پروفایل، تغیر نام پیدا نمی‌کند.

جابجایی بین پروفایل ها در فایرفاکس

برای جابجایی بین پروفایل ها از افزونه ProfileSwitcher استفاده کنید. با توجه به اینکه هر پروفایل از نظر افزونه‌ها مستقل از دیگر پروفایل ها می‌باشد،‌ باید این افزونه را در تمام پروفایل‌های مرورگر فایرفاکس نصب نمائید.

با نصب این افزونه در فایرفاکس، آیکون آن در پایین صفحه فایرفاکس به نمایش در می‌آید که با راست کلیک بر روی آن و انتخاب Launch Another Profile می‌توانید پروفایل جدیدی را باز کنید.

سخن آخر

همانگونه که بیان شد استفاده از پروفایل ها می‌تواند تجربه وبگردی کاربر را دگرگون کرده و لذت‌بخش‌تر نماید؛ کاربر با توجه به نوع استفاده خود از مرورگر و نیازهای خود، و با بهره‌گیری از خلاقیت خود می‌تواند بهترین استفاده را از این قابلیت ببرد.

اطلاعات بیشتر در مورد پروفایل در فایرفاکس

 

نویسنده: علی حسین زاده

لینک کوتاه و ثابت به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/59

توجه: باز نشر مطالب تنها با ذکر نام "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ مجاز است.


سایر مطالب