وبلاگ علی حسین‌زاده

وبلاگ علی حسین‌زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

اینستاگرام من

آخرین نظرات
مستند رضا شاه

یکی از قابلیت‌های مرورگر محبوب و متن‌باز فایرفاکس، توانایی ایجاد پروفایل های گوناگون در آن است. پروفایل جایی است که فایرفاکس در آن بوکمارک‌ها، پسوردها و دیگر داده‌های کاربر را ذخیره می‌کند. پوشه پروفایل در مکانی جدا از خود نرم افزار فایرفاکس نگه‌داری می‌شود، بنابراین اگر مشکلی در رابطه با فایرفاکس پیش آید اطلاعات شما دست نخورده باقی خواهند ماند. این بدان معناست که شما می‌توانید فایرفاکس را دوباره از نو نصب کنید بدون آنکه اطلاعات خود را از دست بدهید و از سوی دیگر برای حذف کردن اطلاعات ذخیره شده نیز نیازی به دوباره نصب کردن  فایرفاکس نداشته باشید.

تصویر: لوگوی فایرفاکس

اطلاعاتی که در پروفایل‌ها ذخیره می‌شوند عبارتند از:

 • بوکمارک‌ها و تاریخچه مرورگر (Bookmarks and Browsing History)
 • پسوردها (Passwords)
 • تنظیمات و شخصی سازی‌های مخصوص وبسایت‌ها (Site-specific preferences)
 • موتورهای جستجو (Search engines)
 • دیکشنری شخصی (Personal dictionary)
 • تاریخچه تکمیل خودکار (Autocomplete history)
 • تاریخچه دانلودها (Download history)
 • کوکی‌ها (Cookies)
 • تنظیمات گواهی‌های امنیتی (Security certificate settings)
 • تنظیمات دستگاه‌های امنیتی (Security device settings)
 • صفحات ذخیره شده (Stored session)
 • شخصی سازی‌های نوار ابزار (Toolbar customization)
 • سبک‌های کاربر (User styles)
 • DOM storage
 • Plugin MIME type
 • و...

مزایای داشتن چندین پروفایل در فایرفاکس

می‌توان هر پروفایل جدید را به معنای یک فایرفاکس نصب شده جدید در سیستم دانست؛ کاربر در هر پروفایل می‌تواند از تنظیمات امنیتی جدایی استفاده کند، صفحه خانگی متفاوتی داشته باشد، بوکمارک‌های متفاوت و جدایی را ذخیره نماید و حتی تم متفاوتی از سایر پروفایل ها مورد استفاده قرار دهد. شما می‌توانید برای کارها و اهداف گوناگون خود پروفایل‌های مختلفی ایجاد نموده و از تداخل اطلاعات و بروز مشکلات احتمالی پیشگیری نمائید.

به عنوان مثال می‌توان پروفایلی را برای انجام امور عادی وبگردی خود داشت و در کنار آن پروفایل جدیدی ایجاد کرد که تمام تنظیمات و تمهیدات امنیتی (که در حالت عادی استفاده از آنها در وبگردی خوشایند نیست) مثل تنظیم عدم ذخیره کوکی‌ها و پسوردها، غیر فعال کردن جاوا و... را در آن فعال کرده و از این پروفایل برای انجام اموری نظیر پرداخت‌های الکترونیکی، بانکداری اینترنتی و... استفاده نمود؛ اگر کاربر طراح وب هست می‌تواند پروفایلی مخصوص ایجاد کرده و تمام افزونه‌های مورد نیاز برای این کار را در آن نصب کند و از سنگین شدن و سایر مشکلات ناشی از نصب این افزونه‌ها در پروفایل اصلی خود رها شود. 

با ایجاد پروفایل‌های گوناگون معمولا سرعت فایرفاکس بهتر شده و استفاده از منابع سیستم نظیر رم در آن کاهش می‌یابد (البته گاهی بسته به شرایط این تغییرات محسوس نیستند) زیرا وقتی شما فقط از یک پروفایل استفاده می‌کنید تمام داده‌ها و افزونه‌ها روی آن پروفایل نصب و همراه با بارگذاری فایرفاکس تمام آنها (حتی اگر مورد نیاز نباشند) نیز بارگذاری می‌شوند اما با وجود پروفایل های گوناگون که هرکدام تنها افزونه‌های مورد نیاز خود و تنظیمات بخصوصی را دارند، از این مشکل جلوگیری خواهد شد.

روش پیدا کردن پوشه پروفایل در فایرفاکس

برای پیدا کردن پوشه پروفایل فایرفاکس می‌توانید بدین شکل عمل کنید:

باز کردن پوشه پروفایل فایرفاکس

کلیک روی دکمه منو در سمت راست قسمت بالایی پنجره فایرفاکس، بعد از آن کلیک روی دکمه Help در پایین پنجره منوی فایرفاکس، سپس انتخاب گزینه Troubleshooting Information و پس از آن در بخش Application Basics بر روی دکمه Show Folder که روبروی Profile Folder قرار دارد کلیک کنید (در لینوکس اوبونتو بر روی Open Directory روبروی Profile Directory کلیک کنید).

چگونه پروفایل جدیدی در فایرفاکس ایجاد کنیم؟

توجه: قبل از انجام مراحل بعدی، ابتدا از بسته بودن کامل فایرفاکس اطمینان حاصل کنید. اگر با اجرای فرمان‌های زیر پنجره‌ی مدیریت پروفایل (Profile Manager) فایرفاکس باز نشد احتمالا فایرفاکس در پس‌زمینه سیستم شما در حال اجراست.

باز کردن پنجره‌ی مدیریت پروفایل (Profile Manager) فایرفاکس

در لینوکس با استفاده از ترمینال یکی از دو فرمان زیر را اجرا کنید:

firefox -P
 یا
firefox -profilemanager

فرمان بالا پنجره‌ی Profile Manager فایرفاکس را باز می‌کند که از آن طریق می‌توانید عملیات گوناگونی نظیر ایجاد، حذف، و تغییر نام پروفایل ها را مدیریت کنید.

در ویندوز یکی از دو دستور زیر را در Run command اجرا کنید:

firefox.exe -profilemanager
 یا
firefox.exe -P

مدیریت پروفایل ها در فایرفاکس

◄ ایجاد یک پروفایل در فایرفاکس

پنجره‌ی مدیریت پروفایل فایرفاکس

در پنجره‌ی Profile Manager فایرفاکس با استفاده از دکمه Create profile پروفایل جدیدی بسازید؛ سعی کنید نام مرتبطی برای پروفایل خود انتخاب کنید؛ همچنین شما می‌توانید تعیین کنید اطلاعات پروفایل در کجا ذخیره شوند.

توجه داشته باشید که در صورت حذف یک پروفایل تمام اطلاعات موجود در محل پوشه آن هم حذف خواهند شد بنابراین فایل‌های شخصی را  داخل پوشه پروفایل ذخیره نکنید.

◄ حذف یک پروفایل در فایرفاکس

برای حذف یک پروفایل، در پنجره‌ی مدیریت پروفایل فایرفاکس، پروفایل مورد نظر را انتخاب و بر روی Delete Profile کلیک و سپس کار خود را تائید نمائید.

در اینجا دو گزینه وجود دارند:

۱- Don't Delete Files که با پاک کردن یک پروفایل از مدیریت پروفایل، اطلاعات آن در کامپیوتر باقی می‌مانند و حذف نمی شوند و در آینده می‌توان آنها را بازیافت کرد.

۲- Delete Files که اطلاعات پروفایل را همانند خود پروفایل پاک می‌کند. توجه: این اقدام برگشت ناپذیر است.

◄ تغییرنام یک پروفایل در فایرفاکس

در پنجره‌ی مدیریت پروفایل فایرفاکس، پروفایل مورد نظر را انتخاب و بر روی Rename Profile کلیک نمایید. توجه: پوشه حاوی اطلاعات پروفایل، تغیر نام پیدا نمی‌کند.

جابجایی بین پروفایل ها در فایرفاکس

برای جابجایی بین پروفایل ها از افزونه ProfileSwitcher استفاده کنید. با توجه به اینکه هر پروفایل از نظر افزونه‌ها مستقل از دیگر پروفایل ها می‌باشد،‌ باید این افزونه را در تمام پروفایل‌های مرورگر فایرفاکس نصب نمائید.

با نصب این افزونه در فایرفاکس، آیکون آن در پایین صفحه فایرفاکس به نمایش در می‌آید که با راست کلیک بر روی آن و انتخاب Launch Another Profile می‌توانید پروفایل جدیدی را باز کنید.

سخن آخر

همانگونه که بیان شد استفاده از پروفایل ها می‌تواند تجربه وبگردی کاربر را دگرگون کرده و لذت‌بخش‌تر نماید؛ کاربر با توجه به نوع استفاده خود از مرورگر و نیازهای خود، و با بهره‌گیری از خلاقیت خود می‌تواند بهترین استفاده را از این قابلیت ببرد.

اطلاعات بیشتر در مورد پروفایل در فایرفاکس

 

نویسنده: علی حسین زاده

لینک کوتاه و ثابت به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/59

توجه: باز نشر مطالب تنها با ذکر نام "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ مجاز است.


سایر مطالب

نظرات  (۹)

اوف که چه قدر مفید بود! چشمام رو روشن کردی!
بس که بوکمارکها و افزونه هام بزرگ شده بود، لود فایرفاکس اعصاب خورد کن شده بود. اونم بعضی افزونه هایی که فقط سالی یکبار بهش نیاز داشتم!
فقط یک سوال: برای آپدیت افزونه ها باید اینکار در تک تک پروفایل ها جداگانه انجام بشه؟
پاسخ:
قابل شما رو نداشت. 
بله افزونه‌ها باید تو هر پروفایل جدا آپدیت بشن.
البته یک نکته اینکه اگه خود فایرفاکس رو آپدیت کنید (مثلا از نسخه ۲۲ به ۲۳) در تمام پروفایل‌ها اعمال میشه. 
سلام آقای حسین زاده عزیز بنده دانشجوی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران هستم برای پایان نامه ام که در زمینه ی خرید سبز است به مقاله ی شما احتیاج دارم اما وقتی به لین دانلود مراجعه میکنم موفق به دانلود نمیشم و از این رو که از طریق ایران داک هم نتوانستم به پایان نامه شما دسترسی داشته باشم به شدت به این مقاله نیازمندم...در صورت امکان لینک دانلود جدیدی برای بنده قرار بدید یا در صورت امکان برایم ایمیل بفرمایید....واقعا شرمنده و ممنون از توجهتون
پاسخ:
سلام آقا محمود
لینک دانلود مقاله اصلاح شد:
http://fma.sbu.ac.ir/Portals/10/docs/11/nov12/2.pdf
موفق باشید.
خیلی لطف کردید
خدا خیرتون بده
چطوری مرورگر رو کامل ببندم؟
من از waterfox استفاده میکنم اون هم قابلیت پروفایل سازی داره؟
پاسخ:
متاسفانه متوجه سوالتون نمیشم.
واترفاکس با توجه به اینکه از فایرفاکس مشتق شده باید این قابلیت رو داشته باشه. اما چون نسخه لینوکسی نداره من نمی تونم نظر بدم. 
در تو ضیحات گفته بودید (قبل از انجام مراحل بعدی، ابتدا از بسته بودن کامل فایرفاکس اطمینان حاصل کنید. اگر با اجرای فرمان‌های زیر پنجره‌ی مدیریت پروفایل (Profile Manager) فایرفاکس باز نشد احتمالا فایرفاکس در پس‌زمینه سیستم شما در حال اجراست.) حالا مال من یه هشدار میده و پنجره پروفایل باز نمیشه چکار کنم
پاسخ:
برای بستن کامل فایرفاکس:
کلیک روی گزینه File در منوی فایرفاکس و سپس در لینوکس انتخاب Quit یا در ویندوز انتخاب Exit؛
اگر باز هم به طور کامل بسته نشد از راهنمای موزیلا در این زمینه استفاده کنید:

توی افزونه profile switcher
موقعی که launch another profile رو میزنم بعد روی پروفایل جدید کلیک میکنم این هشدار رو میده
حالا یاید چکار کنم؟
پاسخ:
تنها هشداری که باید بده اینه: close Current profile When Switching?
که باید پاسخ مناسب رو انتخاب و کلیک کنید.
این هشدارو میده
[URL=http://upload7.ir/][IMG]http://upload7.ir/imgs/2014-01/39794493108459021770.png[/IMG][/URL]
http://upload7.ir/imgs/2014-01/39794493108459021770.png
پاسخ:
متاسفانه من ویندوز ندارم. نمی‌دونم این مشکل از کجا اومده. احتمالا با کمی گوگل کردن جواب رو پیدا بکنید. 
مقاله خیلی مفیدی بود.
این قابلیت فایرفاکس رو نمی‌دونستم
فایرفاکس از کدوم پروفایل به عنوان پروفایل پیش‌فرض استفاده می‌کنه؟
اگه بخوایم فایرفاکس با پروفایل خاصی باز بشه باید چیکار کنیم؟
پاسخ:
:)
- پروفایل پیش‌فرضش همون Default هست.
- برای اینکه یه پروفایل پیش‌فرض بشه، روی آیکون افزونه ProfileSwitcher و بعد روی Open Profile Manager و بعد Normal Mode کلیک کنید و بعد از باز شدن پنجره مدیریت پروفایل، پروفایل مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید و سپس دکمه Start Firefox رو بزنید.
سلام. مطلب بسیار مفید و کاربردی بود. مشکلم رو حل کرد! جزاکم الله خیرا
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی