وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

پیامدهای غربت IT در کشور ما

شنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۲

حال تصور کنید که در چنین سیستمی که کلیه فرآیندهای کاری از طریق وب‌سایت و تلفن انجام می‌شود و تماما هم قابل رهگیری است و تقریبا هیچ‌گونه تماس مستقیم و حضوری با سازمان مربوط ندارید، آیا می‌تواند فساد اداری اتفاق بیفتد؟ رشوه معنایی دارد؟

در این مطلب نمی‌خواهم در مورد -فیل-ترینگ- گسترده در اینترنت یا سرعت پائین اینترنت صحبت کنم. این‌ها موضوعاتی هستند که از طرف اهالی این حوزه بسیار در مورد آنها نوشته و بحث شده است و اگر گوش شنوایی وجود داشته باشد نیازی به تکرار این حرف‌ها نخواهد داشت.

من در اینجا می‌خواهم از مشکل بزرگتری که خود شاید ریشه دو مشکل بالا باشد صحبت کنم؛ مشکلی به نام بیگانگی و عدم آشنایی مجریان و مسئولان با حوزه‌ی IT (نگاه خوش‌بینانه) و یا احتمالا وجود رانت و فساد شدید در این حوزه (نگاه بدبینانه) که خود ناشی از ناآگاهی مسئولان رده‌بالا با IT است.

پدیده‌ای که باعث پرداخت هزینه ۹۵۰ میلیون تومانی در سال ۱۳۸۵ برای توسعه سیستم‌عامل ملی‌ای شد، که حداقل تاکنون برای کشور نتیجه‌ای در بر نداشته است. [۱]

پدیده‌ای که باعث سپردن کار ساخت و توسعه نرم افزارهای مهم سازمان‌ها به اشخاص و شرکت‌های ناتوان یا کم توان فنی می‌گردد و نتیجه آن می‌شود «از کار افتادن دفاتر رسمی» بعد از آغاز طرح ثبت آنلاین معاملات که باعث نارضایتی شدید سردفتران شده است. [۲]

و یا موردی که خود من در مدت کوتاهی که به عنوان معامله‌گر در بورس کالا کار می‌کردم با آن مواجه شدم و عبارت بود از ضعف نرم‌افزار ثبت سفارشات در آن شرکت.

و احتمالا شما نیز موارد دیگری از ناکارآمدی نرم‌ افزارهای سازمان‌ها و نهادهای دولتی را تجربه کرده باشید.

تصویری از مشکلات سامانه

و نکته مهم در این قضایا این است که افرادی که خود مسئول ایجاد این سیستم‌ها بوده‌اند هرگز زیر بار وجود مشکل نرفته و آن‌را به کل انکار می‌کنند. برای نمونه در مورد مسئله دفاتر اسناد رسمی «مسئولان اجرای ثبت آنی تاکید داشتند که همه چیز به روال عادی در حال انجام است و حتی مسئول IT سازمان تاکید داشت که تنها دفاتری مشکل داشته‌اند که در وارد کردن رمز ورود و ip خود اشتباه کرده و ناوارد بوده‌اند!». [۲]

و در مورد مشکلی که تجربه شخصی من و سایر معامله‌گران بورس کالا بود نیز مسئولان مربوطه در پاسخ به انتقادات مطرح شده از جانب معامله‌گران در رابطه با هنگ کردن‌های گاه و بیگاه و باگ‌های زیاد نرم‌افزار مربوطه، همواره بر بی عیب و نقص بودن سیستم نرم‌افزاری خود تاکید کرده‌اند و اصلا زیر بار مشکلات نرفتند.

انگار مسئولان مربوطه در حوزه‌ی IT ایران وجود باگ را که تا حدودی در تمام نرم‌افزارها طبیعی است و باید به مرور زمان و با گزارش‌های کاربران و ارائه بروزرسانی از طرف توسعه‌دهنده برطرف گردد را اصلا به رسمیت نمی‌شناسند و در پی آن هیچ اعتقادی هم به بروزرسانی نرم‌افزار و رفع باگ‌ها و... ندارند! که این همانطور که در سطرهای پیشین به آن اشاره شد یا ناشی از بیگانگی آنها نسبت به حوزه‌ی IT است و یا ناشی از غرور کاذب، نداشتن دانش کافی و... است که مانع از پذیرفتن اشکالات می‌گردد.

در نگاه کلان‌تر باید به این نکته توجه داشته یاشیم که توجه به حوزه‌ی IT و تقویت آن بی‌شک می‌تواند تقش موثری در کاهش سطح فساد جاری کشور ما داشته باشد. کافیست یک لحظه به این فکر کنید که چه اتفاق مثبتی در کشور رخ می‌داد، جلوی چه رانت‌ها و فسادهایی گرفته می‌شد، و چه شفافیت فوق‌العاده‌ای در اقتصاد مملکت ایجاد می‌شد اگر تمام سازمان‌‌ها و نهادهای دولتی دارای وب‌سایت‌ها و سامانه‌های آنلاین قوی بودند و تمام اخبار، اطلاعیه‌ها، مزایده و مناقصه‌ها از طریق آنلاین به اطلاع عموم مردم می‌رسید.

موردی که اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته و حتی نه جندان پیشرفته رعایت شده و عموم شهروندان آن کشورها از مواهب آن بهره‌مند شده‌اند. برای حسن ختام به تحلیل مبتنی بر تجربه‌ی یکی از دوستان مشغول به تحصیل در کشور نیوزیلند که بر خلاف ایران (متاسفانه) همواره یکی از نرخ‌های بسیار پائین فساد اداری را داشته بیان می‌کنم:

«در خبرها آمده بود که نیوزلند در سال ۲۰۱۱ رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده و دارای کمترین فساد اداری است. معمولا اگر سری به سایت‌های خبری داخل کشور بزنید در خصوص چنین خبرهایی موضع‌گیری‌های مختلف و بعضا جالبی می‌شود. مثلا اینکه برخی می‌گویند چگونه است که در یک کشور غیرمسلمان فساد اداری پائین است و مثلا در ایران از این منظر رتبه خوبی نداریم؟ برخی اخلاق را در اینگونه کشورها بالاتر می‌بینند و تاکید بر اخلاق را بالاتر از هر چیز دیگری، دارای اهمیت می‌شمارند و قس علی هذا!

البته پرداختن به این موضوعات نیازمند دانش فراوان به خصوص در حوزه‌های اجتماعی و جامعه شناختی است اما آنچه از منظر مدیریتی می‌توان به آن پرداخت این است که فساد اداری چندان ارتباطی به اخلاقیات موجود در جامعه و حتی دین و مذهب مردمان جامعه ندارد. البته چنین ایده‌ای ممکن است مخالفان و موافقان فراوانی داشته باشد اما اگر آنچه را که در حوزه‌ی امور اداری در نیوزلند اتفاق می‌افتد از نزدیک مشاهده کنید خواهید دید که آنچه باعث ارتقای سلامت اداری در این کشور شده است "سیستم" است.

سیستم‌های مناسبی که چنان طراحی شده‌اند که رضایت هر دو طرف را به ارمغان می‌آورند. سیستم‌هایی که به شدت مبتنی بر وب، تلفن و پست هستند. شما به راحتی کلیه امور اداری خود را می‌توانید از طریق وب‌سایت سازمان‌ها انجام دهید و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می‌توانید با تلفن‌های سازمان - که برای سازمان‌های دولتی رایگان و برای شرکت‌های خصوصی هم تا حدود ۹۰درصد رایگان است - تماس بگیرید. در صورت نیاز به ارسال مدارک برای شما این کار به راحتی از طریق پست انجام می‌گیرد.

حال تصور کنید که در چنین سیستمی که کلیه فرآیندهای کاری از طریق وب‌سایت و تلفن انجام می‌شود و تماما هم قابل رهگیری است (در هنگام تماس با شماره تلفن سازمان‌های مختلف به شما اعلام می‌شود که مکالمه شما صبط می‌شود) و تقریبا هیچ‌گونه تماس مستقیم و حضوری با سازمان مربوط ندارید، آیا می‌تواند فساد اداری اتفاق بیفتد؟ رشوه معنایی دارد؟ به نظرم جور دیگر باید دید». [۳]

[۱] نقدی بر سیستم‌عامل ملی؛ وبلاگ علی‌رضا شیرازی

[۲] دفاتر اسناد رسمی از کار افتادند؛ تابناک

[۳] فساد اداری؛ وبلاگ شخصی سیدسعید میرواحدی

 
لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/119
توجه: باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان
مطلب، آزاد است.

سایر مطالب وبلاگ

 • ۹۲/۰۷/۱۳
 • علی حسین‌زاده

ایران

فساد اداری

لینوکس

مدیریت

نیوزیلند

نظرات  (۳)

 • محسن پریژه
 • هوالحق؛ سلام بر شما؛
  لازمه‌ی چنین کاری شفافیت اقتصادی‌ست. زمانی‌که کارمند دولت چه کارش را درست انجام دهد چه ندهد حقوقش را دریافت می‌کند چه‌جایی برای بهرهوری می‌ماند.
  در همان‌کشورها که ذکرشان رفت آیا خود دولت این‌سیستم‌ها را می‌سازد یا از شرکت‌ها می‌خرد؟!
  کشوری که با قوانین اسلامی اداره نشود همین می‌شود. در اسلام اصل کار است و حقوق دولتی حرام حتی اگر خوب هم کار کنی مکروه است. ولی کو گوش شنوا.
  یاحق؛
  پاسخ:
  هر چه درد و رنج ما در این کشور می‌کشیم، تمام رانت‌ها، بی لیاقتی‌ها و... همگی ناشی از نبود شفافیت در دولت و جامعه است.
  امیدوارم روزی مسئولان ما به این حقیقت پی ببرند.
  درود . کاری با بحث اجتماعی و سیاسی موضوع ندارم . بخش فنی کار مد نظرم هستش . شما ببینید پارسیکس یه گنو لینوکس مبتنی بر دبیان هستش که توسط بچه های شریف پیاده شده . قدرت این توزیع باعث شده که تو تمام  فروم های خارجی یه بحثی داشته باشه اگه به فروم پارسیکس هم سر زده باشین فروم غنی انگلیسی و فارسی داره . 

  اینا نشون میده : 

  1- دانشش در ایران هست .  اگه مهندسا ایران نباشن بازم واسه ایران کار میکنن . منظورم اون دسته از مهندسایی که مهاجرت کردن . 
  2 - سیستم عامل رایگان متن باز و بومی هستش
  3- هزینه میلیاردی برای پروژه نشده .

  آسیب شناسی موضوع هم بیشتر به نظرم در حوزه فنی برمیگرده به اینکه ما سنگ مهکی یا بگیم کانال رسمی برای استخدام یا بکارگیری این دسته از افراد مستعد نداریم . شاید هنوز اهمیت این موضوع روشن نشده ولی وقتی که ضربه های بزرگی در این زمینه خوردیم منظورم مباحث امنیتی هستش . اون موقعست که دیر شده . 

  بدرود و خوش باشید و پاینده
  پاسخ:
  سپاس از اینکه وقت گذاشتید و نظر دادید. 
  مشکل اینکه برنامه نویس ها هیچی از متن باز نمیدوند وف تنها اسمهایی که شنیدن محصولات وابسته به مایکروسافت هستش
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی