وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

بخش نخست این نوشته: این ۱۰ سوال را قبل از مهاجرت به لینوکس از خود بپرسید (قسمت اول)

با تصویب مصوبه جدید هیات دولت در مورد مهلت ۶ ماهه‌ی سازمان‌ها و نهادهای دولتی برای ارائه برنامه خود جهت مهاجرت به سمت سیستم‌عامل گنو لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز، همه ما کم کم باید به فکر تغییر باشیم.

اگر سازمان شما به فکر مهاجرت به سیستم‌عامل لینوکس است، باید با چشمان باز این تغییر را شروع کند. پیشنهاد می‌شود که دپارتمان IT قبل از برداشتن این گام بزرگ به تغییرات و نحوه‌ی تاثیر آنها بر کار و زندگی کارکنان و دیگر ذینفعان سازمان توجه کند.

به عنوان یک استفاده‌کننده و حامی لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز، من از این تحول خوشحال هستم اما در این راه خطراتی نیز وجود دارد؛ چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر بخش IT سازمان زمان کافی را صرف بررسی نقاط قوت و ضعف این مهاجرت نکند؟

اگرچه از نظر کاربران کنونی سیستم‌عامل لینوکس، این سیستم‌عامل بر ویندوز و سایر سیستم‌عامل‌های انحصاری ارجحیت دارد اما حتی طرفداران جدی لینوکس هم معتقدند قبل از این تحول باید برخی زمینه‌ها مورد بررسی دقیق قرار گیرند. بررسی‌هایی که اگر در ابتدا صورت نگیرند ممکن است بعدها باعث عقب‌گرد سریع سازمان به نقطه اول گردد.

در بخش اول این نوشته ۵ مورد از این سوالات مطرح شدند؛ در اینجا ادامه سوالات در رابطه با مهاجرت از ویندوز به لینوکس طرح خواهند شد:

مهاجرت از سیستم‌عامل ویندوز به لینوکس

۶- آیا کارکنان شما مجبور به استفاده از ابزارهای جانبی هستند؟

شبیه مورد شماره ۵، باید بر روی وسایل جانبی سیستم‌های سازمان نیز بررسی انجام دهید؛ اگر کارکنان سازمان شما مجبور به اتصال انواع و اقسام دستگاه‌های جانبی نظیر پرینتر، اسکنر، دوریبن، مودم و... به سیستم خود و از استفاده از آنها هستند باید بررسی نمائید که آیا سیستم‌عامل لینوکس آن دستگاه‌های جانبی را به درستی شناسایی و به کار می‌برد یا خیر؟ آیا تمام قابلیت‌های دستگاه مورد نظر در سیستم‌عامل لینوکس در دسترس هستند؟ آیا تولیدکننده ابزار مورد نظر برای سیستم‌عامل لینوکس نیز درایور آن را ارائه داده است یا خیر؟

پیش از مهاجرت به لینوکس با جستجو در منابع مختلف و همچنین با بکارگیری قابلیت دیسک زنده‌ی لینوکس از شناسایی و کارآیی مناسب وسیله‌ی جانبی در سیستم‌عامل لینوکس اطمینان حاصل نمائید.

۷- آیا سازمان شما از دایرکتوری فعال (Active Directory) استفاده می‌کند؟

اگر سازمان شما به اندازه‌ای بزرگ است که به دایرکتوری فعال نیاز دارد این را به خاطر بسپارید: فرآیند مهاجرت از AD به OpenLDAP فعالیتی پرزحمت است و حتی برخی از قابلیت‌های AD با OpenLDAP سازگاری ندارند. البته این به معنای لزوما برتری AD بر OpenLDAP نیست.

اگر شما از AD در سطح سازمانی در حال استفاده هستید می‌توانید مهاجرت به OpenLDAP در همان سطح را با pwdump2 و ActiveState Perl مدیریت کنید اما انتظار نداشته باشید که این مهاجرت به سادگی اجرای یک دستور یا فشردن یک دکمه باشد. در اینجا با مساله‌ای سروکار داریم که خود باید موضوع اصلی یک یا دو جلسه در مورد تصمیم‌گیری به مهاجرت به لینوکس باشد.

۸- آیا سازمان شما پشتیبانی از سیستم‌های خود را برون‌سپاری (Outsourcing) می‌کند؟

بسیاری از سازمان‌های بزرگ پشتیبانی از سیستم‌های خود را به شرکت‌های دیگر برون‌سپاری می‌کنند. اگر این مورد شامل سازمان متبوع شما نیز می‌شود بهتر است قبل از ورود به وادی لینوکس کمی تحقیقات انجام دهید. اگر سازمان شما برای مهاجرت به لینوکس یکی از توزیع‌های لینوکس اوبونتو (ubuntu)، ردهت (Redhat)، و یا سوزه (Suse) را انتخاب کرده باشد می‌تواند در مورد پشتیبانی نیز با کمپانی‌های به ترتیب کنونیکال (Canonical)، ردهت، و یا ناول (Novel) که توسعه‌دهنده‌ی این توزیع‌های لینوکسی هستند قرارداد امضا کند.

اما اگر توزیع‌های لینوکسی دیگری نظیر دبیان، Cent OS و... را انتخاب کرده باشد باید بدانید که چون این توزیع‌های لینوکسی بر خلاف دسته اول به طور مستقیم تحت‌الحمایه هیچ شرکتی نیستند نمی‌توانید آن سطح از پشتیبانی که در گروه اول وجود دارد را به دست بیاورید. البته دسته دوم بدون پشتیبانی هم نیستند و شما می‌توانید از طریق Mailing Lists و حتی برخی شرکت‌های متفرقه پشتیبانی مورد نیاز خود را بدست آورید اما سطح آن به اندازه سطح پشتیبانی دسته اول نخواهد بود.

۹- آیا سازمان شما برای نرم افزارهای کنونی قرارداد لایسنس دارد؟

اگر سازمان شما به شرکت‌های دیگر جهت استفاده از لایسنس نرم‌افزارها قرارداد بسته و هزینه پرداخت می‌کند باید مشخص کنید که با مهاجرت از ویندوز به لینوکس با این قراردادها چه کار خواهید کرد. سازمان شما با تکمیل مهاجرت به لینوکس دیگر به بسیاری از نرم‌افزارهای امنیتی که الان در ویندوز مورد استفاده قرار می‌دهد نیازی نخواهد داشت؛ بنابراین بهتر است زمانبندی مهاجرت را به گونه‌ای انجام دهید که همزمان با پایان قرارداد لایسنس، مهاجرت نیز تکمیل شده باشد.

۱۰- آیا برخی از کارکنان سازمان شما در استفاده از لینوکس تجربه و یا آمادگی بیشتری دارند؟

با پاسخ دادن به این سوال می‌توانید زمینه مهاجرت گام به گام را به طور هوشمندانه و موثر مدیریت کنید. مطمئنا در سازمان شما کارمندان زیادی یافت خواهند شد که می‌توانند از همین فردا به طور کامل به لینوکس مهاجرت کنند؛ کارکنانی که به دلیل تجربه شخصی و یا علاقه‌ی خود آشنایی کافی با سیستم عامل لینوکس را دارند و یا شاید از آن مهم‌تر کارکنانی که ماهیت کارشان هیچ‌گونه وابستگی به نوع سیستم‌عامل ندارد. برای مثال برخی از کارکنان شما ممکن است تنها از مرورگر اینترنتی کامپیوتر خود برای انجام کارشان استفاده کنند؛ این کارمندان نامزدهای خوبی برای مهاجرت هستند زیرا مرور اینترنت چه در ویندوز و چه در لینوکس به طور یکسانی انجام می‌شود. همچنین از این گروه می‌توان به کارکنانی اشاره کرد که از نرم‌افزارهای آفیس برای انجام امور کاری خود نظیر تایپ، گزارش‌دهی، کار با اسناد و... استفاده می‌کنند برای آنها نیز مهاجرت از ویندوز به لینوکس و استفاده از اوپن آفیس یا لیبره آفیس به جای مایکروسافت آفیس می‌تواند با هزینه و تلاش کمی انجام گیرد.

در سوی مقابل کاربرانی قرار دارند که هدف خوبی برای مهاجرت نیستند مانند آنهایی که با نرم‌افزارهای انحصاری و تخصصی که در لینوکس قابل نصب یا جایگزینی نیستند سر و کار دارند.

و در نهایت اجرای محتاطانه تغییر

در پایان خاطرنشان می‌سازد که مهاجرت در ابعاد و وسعت زیاد نیازمند بررسی‌های دقیق و مطالعه زیادی است. ارزیابی پاسخ‌های سوالات ذکر شده قبل از مهاجرت به لینوکس می‌تواند سازمان را از رویارویی با مشکلات بزرگ در حوزه آی‌تی نجات دهد. مشکلاتی که در زمانه‌ی کنونی با توجه به نقش آی‌تی در زندگی افراد و سازمان‌ها، خود ممکن است منجر به بروز فاجعه در کل سازمان گردند.

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/115
توجه: باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان
مطلب، آزاد است.

عضویت در خبرنامه این وبلاگ

سایر مطالب

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی