وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

با تصویب مصوبه جدید هیات دولت در مورد مهلت ۶ ماهه‌ی سازمان‌ها و نهادهای دولتی برای ارائه برنامه خود جهت مهاجرت به سمت سیستم‌عامل گنو لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز، همه ما کم کم باید به فکر تغییر باشیم.

به عنوان یک استفاده‌کننده و حامی لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز، من از این تحول خوشحال هستم اما در این راه خطراتی نیز وجود دارد؛ چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر قسمت IT سازمان زمان کافی را صرف بررسی نقاط قوت و ضعف این مهاجرت نکند؟

اگر سازمان شما به فکر مهاجرت به سیستم‌عامل لینوکس است، باید با چشمان باز این تغییر را شروع کند. پیشنهاد می‌شود که دپارتمان IT قبل از برداشتن این گام بزرگ به تغییرات و نحوه‌ی تاثیر آنها بر کار و زندگی کارکنان و دیگر ذینفعان سازمان توجه کند.

اگرچه از نظر کاربران کنونی سیستم‌عامل لینوکس، این سیستم‌عامل بر ویندوز و سایر سیستم‌عامل‌های انحصاری ارجحیت دارد اما حتی طرفداران جدی لینوکس هم معتقدند قبل از این تحول باید برخی زمینه‌ها مورد بررسی دقیق قرار گیرند. بررسی‌هایی که اگر در ابتدا صورت نگیرند ممکن است بعدها باعث عقبگرد سریع سازمان به نقطه اول گردد.

بنابراین سازمان‌ها (و اشخاص) اگر در فکر مهاجرت به سیستم‌عامل لینوکس هستند، ابتدا برای این ۱۰ سوال باید پاسخ‌های محکم بیابند:

کوچ از سیستم‌عامل ویندوز به لینوکس

۱- آیا نرم افزارهای مورد نیاز سازمان شما، روی سیستم‌عامل جدید نیز اجرا خواهند شد؟

اولین سوالی که من از اشخاصی که قصد مهاجرت به لینوکس دارند می‌پرسم این است؛ درست است که برخی نرم‌افزارها در کنار نسخه‌ی ویندوزی دارای نسخه‌ی لینوکسی هم هستند (نظیر فایرفاکس، VLC و...) و یا برای  اکثر نرم‌افزارهای فقط ویندوزی جایگزین‌های مناسب لینوکسی وجود دارد (مثل لیبره آفیس به جای مایکروسافت آفیس، گیمپ به جای فتوشاپ و...) اما مثال‌های متعددی وجود دارد که در آنها می‌توان سازمانی را یافت که استفاده کننده از نرم‌افزاریست که تنها برای سیستم‌عامل ویندوز نوشته شده است؛ نرم‌افزاری که نه نسخه لینوکس دارد و نه جایگزین مناسبی در لینوکس برای آن وجود دارد (نظیر سیستم گلستان دانشگاه‌ها که تنها با اینترنت اکسپلورر ویندوز کار می‌کند). در این چنین مواقعی ممکن است به شما دو راهکار ارائه گردد: ۱- استفاده از نرم‌افزار Wine برای اجرای نرم‌افزار ویندوزی بر روی لینوکس، و یا ۲- نصب ویندوز بر روی ماشین مجازی در لینوکس که هر دو این راهکارها معایب مخصوص به خود را خواهند داشت.

بنابریان اگر سازمان شما کاربر نرم‌افزاریست که تنها برای استفاده در ویندوز طراحی شده است، بهتر است در مورد مهاجرت به لینوکس به بررسی و تعمق بیشتری بپردازید.

۲- از کدام میزکار قرار است در سازمان خود استفاده نمائید؟

اینجا ممکن است برای کاربرانی که آشنایی کافی با لینوکس ندارند این سوال پیش آید که میزکار چیست؟ میزکار به زبان ساده مجموعه تمام عناصر ظاهری سیستم‌عامل شماست. مجموعه آیکن‌ها، ظاهر پنجره‌ها، تم‌ها و خصوصیات رفتاری و جلوه‌های آنها همگی سازنده میزکار هستند. ویندوز Xp دارای میزکار مخصوص به خود بود، ویندوز سون نیز میزکار متفاوتی از ویندوز XP داشت و سیستم‌عامل مکینتاش اپل نیز دارای میزکار مخصوص به خود است. اما در تمام این موارد شما هیچ اختیاری در انتخاب میزکار خود نداشتید در حالی که لینوکس طیف گسترده‌ای از میزکارها را برای انتخاب پیش روی شما قرار می‌دهد: میزکارهایی نظیر KDE، یونیتی، گنوم، XFCE و...

در اینجا شما باید انتخاب کنید که قرار است از کدام میزکار استفاده نمایید؛ باید تلاش کنید میزکاری را انتخاب کنید که کار با آن برای کاربران سیستم راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر بوده و تا حد امکان به میزکار سیستم‌عامل گذشته آنها شبیه‌تر باشد. همچنین باید به سخت‌افزار موجود نیز توجه کرده و میزکاری را برگزینید که با توانایی سخت‌افزار هماهنگ باشد.

۳- آیا دپارتمان IT سازمان شما آماده این تغییر است؟

یکی از بزرگترین اشتباه‌هایی که سازمان‌ها و تصمیم گیرندگان در راه مهاجرت به سیستم‌عامل لینوکس بدان مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند دپارتمان IT و کارکنان آن بدون هیچ آموزش و یا کمک اضافه‌ای می‌توانند این تغییر را به پیش برده و پشتیبانی لازم از آن را ارائه دهند.
بله اگرچه آنها شاید تقریبا هر چیزی را در مورد ویندوز بدانند اما این بدان معنا نیست که با لینوکس نیز به همان اندازه آشنا بوده و می‌توانند لینوکس را نیز به همان سبک و روش مدیریت کنند (در این رابطه لطفا به مطلب «مشکل اصلی سازمان‌های ایران در مهاجرت از ویندوز به لینوکس» توجه فرمائید).

اگر شما می‌خواهید از سیستم‌عامل ویندوز به لینوکس مهاجرت کنید به ارزیابی میزان آشنایی دپارتمان IT خود با سیستم‌عامل لینوکس بپردازید. اگر آنها اطلاعات کافی از سیستم‌عامل جدید نداشته باشند شما هم در مرحله تغییر سیستم‌عامل و هم در مرحله پشتیبانی از کاربران با مشکلات بسیار زیادی رو به رو خواهید شد.

برخی از مدیران فکر می‌کنند که مجموعه‌ی IT سازمان آنها با تمام تحولات و آخرین تکنولوژی‌های موجود آشناست اما حقیقت این است که بیشتر افراد شاغل در بخش IT سازمان تنها اطلاعات خوبی در مورد چیزهایی دارند که در انجام کار فعلی مورد نیازشان است و نه بیشتر.

بنابراین اگر تا به حال لینوکس در سازمان مورد استفاده قرار نگرفته، دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم کارکنان دپارتمان IT آشنایی کافی با آن را دارند. البته ممکن است که آنها تجربه کار با سیستم‌عامل لینوکس را داشته باشند (به عنوان مثال بر روی رایانه شخصی خود در منزل) که این سابقه می‌تواند به عنوان سکویی برای آموزش‌های حرفه‌ای بعدی به کار آید.

۴- آیا سازمان شما به خاطر استفاده از سیستم‌عامل ویندوز مزایای جانبی به دست آورده است؟

موردی که بیشتر در خارج از ایران روی می‌دهد این است که بسیاری از سازمان‌ها به خاطر استفاده از سیستم‌عامل ویندوز مزایای جانبی کسب می‌کنند. برای مثال دانشگاه‌ها می‌توانند برخی از نرم‌افزارها مانند مایکروسافت آفیس یا ویژوال استودیو را با تخفیف‌های قابل توجهی از سوی مایکروسافت به دانشجویان خود ارائه دهند؛ دلیل این امر آن است که آنها نیز در مقابل، روی صدها و یا شاید هزاران کامپیوتر موجود خود ویندوز را خریده و نصب نموده‌اند. در واقع بدون نصب ویندوز بر روی سیستم‌های خود، از آن تخفیف نیز بهره‌مند نمی‌شدند.

بنابراین مهاجرت از ویندوز به لینوکس در چنین مواردی به زیان اشخاصی که از مزایای گفته شده سود برده‌اند می‌شود. البته این نکته هم قابل ذکر است که اگر سازمان شما به طور کامل به لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز کوچ کند، کل نرم‌افزارهای آن رایگان خواهند بود و دیگر نیازی به تخفیف نیز نخواهد داشت.

۵- آیا سیستم‌های سازمان شما توسط لینوکس پشتیبانی می‌شوند؟

مشکل عدم پشتیبانی سخت‌افزار رایانه توسط لینوکس بیشتر مشکلی مربوط به گذشته است تا حال. در واقع هم‌اکنون بسیاری از افراد و سازمان‌ها مسیر برعکس را طی می‌کنند یعنی برای جان بخشیدن دوباره به رایانه‌ی قدیمی و ضعیف خود که با ارائه نسخه‌های جدیدتر و سنگین‌تر ویندوز کارآیی خود را از دست داده است به سمت لینوکس که بر روی سخت‌افزار ضعیف نیز می‌تواند به خوبی اجرا شود مهاجرت می‌کنند و از این راه در هزینه‌های تهیه سخت‌افزار جدید نیز صرفه‌جویی می‌نمایند.

اما با اینحال هنوز هم لینوکس ممکن است در پشتیبانی از برخی سیستم‌های کمتر شناخته شده و یا بسیار جدید با مشکل مواجه شود. خوشبختانه یکی از قابلیت‌های اکثر توزیع‌های لینوکس پشتیبانی آنها از حالت Live CD یا دیسک زنده است. شما می‌توانید با قراردادن سی دی توزیع لینوکس انتخابی خود و بوت از روی آن بدون نصب هیچ نرم‌افزاری وارد محیط لینوکس شده و پشتیانی آن را از سخت‌افزار سیستم خود در مواردی نظیر پشتیبانی از وایرلس، کارت‌های گرافیک و صدا، و حتی قابلیت‌های هایبرنیت و خواب ارزیابی نمائید.

ادامه دارد...

 
لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/115
توجه: باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان
مطلب، آزاد است.

 


عضویت در خبرنامه این وبلاگ

سایر مطالب

نظرات  (۱)

سلام 
در چه تاریخی این چنین ابلاغی از طرف دولت صورت گرفته است ؟ 
پاسخ:
سلام. زمان را نمی دانم. منبع خبر: مرتضی شهامی، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان، شبکه خبر
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی