وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

در بخش نخست مطلب "کاربردی‌ترین افزونه‌های فایرفاکس" ۱۳ مورد از محبوبترین و کاربردی‌ترین افزونه های فایرفاکس از نظر خود را معرفی نمودم. در ادامه آن مطلب، در اینجا به معرفی چند افزونه و تم مناسب دیگر پرداخته و در پایان اطلاعات مفید دیگری در مورد افزونه های فایرفاکس به شما ارائه خواهم داد.

تصویر: لوگوی فایرفاکس

۱۱- storeTab: افزونه ای برای ذخیره کردن تب‌های باز مرورگر

افزونه StoreTabگاهی ممکن است در حالی که چندین تب را در مرورگر فایرفاکس خود باز کرده و در حال استفاده از آنها هستید، کاری پیش بیاید که مجبور شوید کامپیوتر خود را خاموش کنید. در چنین حالتی برای اینکه بتوانید در زمان روشن کردن مجدد رایانه، به وب سایت‌ها و محتوای مورد نظر خود دوباره و در سریع‌ترین زمان دسترسی پیدا کنید، این افزونه به کمک شما خواهد آمد. با استفاده از آن با دو کلیک تمام تب‌های باز مرورگر ذخیره می‌شوند و در موقع نیاز با دو کلیک دیگر دوباره بارگزاری خواهند شد.

۱۲- Pocket: افزونه ای فوق‌العاده کاربردی برای ذخیره‌سازی و Sync محتوا

افزونه پاکتاین افزونه قبلا Read It Later نام داشت. همان طور که از نام پیشین آن بر می‌آید، با استفاده از آن می‌توانید در زمان مطالعه یک وب‌سایت اگر احساس کردید که در آینده و در مکانی دیگر ممکن است به آن محتوا در آن وب‌سایت نیاز داشته باشید، آدرس وب‌سایت مورد نظر را ذخیره کنید. علاوه بر آن اگر یک حساب کاربری در وب‌سایت افزونه Pocket بسازید تمام آدرس‌های ذخیره شده‌ی شما بین ابزارهای مختلف شما نظیر گوشی، رایانه منزل و سیستم محل کار شما Sync شده و در هرجا به این داده‌ها دسترسی خواهید داشت. این افزونه به خصوص در انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی به کار شما خواهد آمد.

۱۳- ProfileSwitcher: افزونه ای برای جابه‌جایی بین پروفایل های مختلف فایرفاکس

افزونه Profile Switcherنمی‌دانید یک پروفایل در فایرفاکس چیست؟ پس جتما نوشته‌ی "راهنمای استفاده از پروفایل ها در فایرفاکس" را مطالعه نمائید. پیشنهاد من به شما این است که سعی کنید از این قابلیت بسیار مفید فایرفاکس حتما استفاده نمائید. شما با ایجاد و داشتن پروفایل‌های گوناگون می‌توانید تجربه‌ی بهتری در زمینه امنیت، سرعت و شخصی‌سازی فایرفاکس داشته باشید. افزونه ProfileSwitcher امکان جابجایی راحت‌تر مابین پروفایل ها را به شما خواهد داد.

۱۴- Take A Break: افزونه ای برای جلوگیری از خستگی و مشکلات ناشی از کار زیاد با رایانه

افزونه Take a breakاگر مدت زمان زیادی را پای رایانه سپری می‌کنید ممکن است ناخودآگاه با مشکلات زیادی نظیر خشک شدن چشم، ثابت ماندن بدن در حالتی نامناسب برای مدت طولانی و... که در دراز مدت مشکلات بزرگتری را به وجود خواهند آورد روبرو شوید. افزونه Take A Break به شما کمک خواهد کرد تا در بازه‌های زمانی منظم به خود و بدنتان استراحت بدهید و از مشکلات شرح داده شده بکاهید.

۱۵- FfChrome: افزونه‌ای برای کوتاه کردن منوی کلیک راست فایرفاکس

گاهی پس از نصب افزونه‌ها، گزینه‌هایی به منوی کلیک راست در فایرفاکس اضافه می‌شوند که این خود باعث طولانی شدن این منو و ناخوشایند شدن استفاده از آن می‌گردد. با استفاده از این افزونه، منوی راست کلیک فایرفاکس به سبک منوی راست کلیک مرورگر گوگل کروم کوتاه می‌گردد؛ این افزونه قابلیت شخصی‌سازی توسط کاربر را نیز دارد.

۱۶- فاکسی‌پروکسی: افزونه‌ای رای مدیریت پروکسی‌ها در فایرفاکس

اگر بنا به دلایل کاری و یا هر دلیل دیگری مجبور به استفاده از پروکسی برای اتصال به اینترنت هستید، افزونه FoxyProxy تنظیمات پیشرفته زیادی را به مرورگر فایرفاکس شما بدین منظور اضافه می‌کند. این افزونه همچنین برای اتصال به شبکه تور نیز دارای ویزارد (Wizard) مخصوص است که تنظیم فایرفاکس برای اتصال به آن شبکه را بسیار ساده می‌نماید.

۱۷- سایر افزونه ها

کاربرد افزونه های جالب FootieFox و FaviconizeTab و Progress Bar on Tab و Pray Times! و Copy Plain Text 2 و Image Block و یا Tab Scope را خودتان کشف کنید.

۱۸- تم ها (Themes):

بعد از معرفی برخی از کاربردی‌ترین افزونه‌های فایرفاکس، اجازه بدهید چند تم زیبای فایرفاکس را نیز به شما معرفی کنم:

تم زیبای تم زیبای فایرفاکسUtopia FFSE White: که با مراجعه به وب سایت آن چند تم بسیار زیبای دیگر را نیز خواهید یافت.

تم فایرفاکستم سفید ساده Simple White

تم زیبا برای فایرفاکستم جذاب rein

اینها تنها نمونه‌های ناچیزی از دنیای افزونه‌های فایرفاکس بودند. با مراجعه به وب سایت افزونه های فایرفاکس می‌توانید تقریبا هر افزونه‌ و تمی را برای رفع نیازهای خود بیابید.

 

در پایان بد نیست اطلاعات مفید دیگری در مورد افزونه‌های فایرفاکس که شاید برایتان جالب باشد را ارائه نمایم:

◄ تمام افزونه های فایرفاکس رایگان هستند (حداقل من تا به حال افزونه‌ی پولی ندیده‌ام)؛

◄ همانطور که قبلا هم گفتم، نصب هر افزونه اضافی بر روی فایرفاکس، آن‌را مقداری سنگین‌تر و میزان استفاده از رم توسط مرورگر فایرفاکس را افزایش خواهد داد؛ بنابراین فایرفاکس خود را با نصب انواع و اقسام افزونه ها و تم های جور واجور و رنگارنگ غیر ضروری به آش شعله‌قلمکار تبدیل نکنید! و اگر واقعا نیاز به نصب تعداد زیادی افزونه دارید استفاده از قابلیت پروفایل سازی در فایرفاکس که در همین مطلب به آن اشاره گردید و در این پست آموزش داده شده است را فراموش نکنید.

◄ تا حد امکان از نصب افزونه های قدیمی که مدت زیادی است بروز نشده‌اند بپرهیزید؛ افزونه هایی را نصب کنید که مرتب آپدیت می‌شوند. در وب سایت افزونه‌های فایرفاکس با افزونه هایی مواجه خواهید شد که برچسب  Featured  دارند (مثلا افزونه ی Tab Scope)؛ این افزونه‌ها آنهایی هستند که مرتب بروز رسانی می‌شوند، کاربران زیادی دارند و توسط موزیلا کاملا تایید شده‌اند؛ سعی کنید از آنها استفاده کنید.

◄ اکثر افزونه‌های فایرفاکس بعد از نصب نیاز به ری‌استارت شدن فایرفاکس دارند تا فعال شوند اما هستند افزونه هایی که بدون نیاز به ری‌استارت از بدو نصب شرع به کار می‌کنند نظیر افزونه FireCaptor که در بالا ارائه شده است. اینچنین افزونه هایی (که نیاز به ری‌استارت ندارند) در وب سایت افزونه های فایرفاکس با عبارت  No Restart  مشخص شده‌اند.

◄ دکمه نصب برخی از افزونه ها (مانند Progress Bar on Tab) به رنگ زرد (Add to Firefox+) است که بدان معناست آن افزونه بطور کامل توسط موزیلا بررسی نشده است و در استفاده از آن باید احتیاط کرد.

◄ در پاسخ به سوال ابتدای متن بخش نخست این نوشته در مورد استفاده از افزونه AdBlock Plus و اینکه آیا در همه جا باید تبلیغات را غیر فعال کرد یا خیر؟ باید بگویم احتمالاً می‌دانید که تنها منبع درآمد بسیاری از سایت‌ها همین تبلیغات است و شما با نصب این افزونه مانع کسب درآمد آن‌ها خواهید شد. از سوی دیگر هدف از نصب این افزونه این است که هنگام سر زدن به سایت‌های ناشناس و عبوری، امنیت بیشتری داشته باشید. در این مورد بحث‌های موافق و مخالف مختلفی وجود دارد و شاید بهتر باشد که تصمیم نهایی را خود شما بگیرید. اما خیلی‌ها توصیه می‌کنند که این افزونه را برای سایت‌هایی که به آن‌ها علاقه و اعتماد دارید، غیر فعال کنید تا به درآمدزایی آن‌ها ضربه نزده باشید. ممکن است با خود بگویید که من روی تبلیغات آن‌ها کلیک نمی‌کنم پس چرا افزونه را برای این سایت‌ها غیرفعال نمایم؟ پاسخ در اینجاست که بسیاری از این سایت‌ها بر اساس تعداد نمایش یک تبلیغ پول دریافت می‌کنند و نه تعداد کلیک‌ها؛ بنابراین برای کمک کردن به سایت‌های محبوب‌تان کافی است که به تبلیغ آن‌ها اجازه لود شدن بدهید تا آن‌ها امکان ادامه کار و حیات داشته باشند.

◄ در بخش آمار وب سایت افزونه های فایرفاکس می‌توانید آمار و ارقام جالبی در مورد افزونه ها مشاهده کنید.

شما نیز اگر اطلاعات خاصی در مورد افزونه‌های فایرفاکس دارید و یا از افزونه‌های مفید دیگری استفاده می‌نمائید لطفا تجربیات و اطلاعات خود را در اینجا به اشتراک بگذارید.

 

لینک کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/98

توجه: باز نشر مطالب با ذکر نام "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ، مجاز است.


عضویت در خبرنامه این وبلاگ

سایر مطالب

نظرات  (۲)

برای مرورگر فایرفاکس مطالبی در لینک زیر هست
http://myteacher.blog.ir/1392/04/29/fun
سلام خوبی؟؟؟ یه پیشنهاد برات دارم یه مطلب با نام افزایش امار تو وبلاگ بذار البته به صورت پست ثابت یعنی اولین پست قول میدم همون مطلب خودش باعث افزایش امار وبلاگت میشه و بعد وبلاگ من رو به عنوان سایت افزایش امار وبلاگ های سرویس وبلاگ دهی بلاگ معرفی کن بعد به من خبر بده منم در عوض 10000 بازدید رایگان بهت میدم و اسم وبلاگ تو رو در لینک های وبلاگ خودم قرار میدم.و اگر مطلب رو پاک نکردی بازای هر هفته که تو وبلاگت باشه 10000 بازدید دیگه بهت میدم یعنی تو یه ماه میشه نزدیک به 50000 که باعث محبوبیت وبلاگ تو گوگل و بینگ و بقیه موتور های جستجو گر میشه موفق باشی.
amarup.blog.ir
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی