در ادامه مطلب بیست شغل که کشورهای مهاجرپذیر به دنبال آنها هستند در همین وبلاگ، در اینجا برخی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا معرفی می‌شوند.

انسان از دیرباز در پی یافتن شرایط بهتر زندگی در حال مهاجرت بوده است و در سال‌های اخیر مهاجرت جهانی نرخ بالایی داشته بطوریکه در حال حاضر بر اساس آمار سازمان‌های بین‌المللی بیش از ۱۷۵ میلیون نفر دور از کشور مادری خود زندگی می‌کنند.

این مهاجرت ها به دلایل زیادی از جمله امید به آینده امن، دستمزد بالاتر، شیوه بهتر زندگی، کیفیت بالای تحصیلات و تضمین آینده فرد و فرزندان وی صورت می‌گیرد.

برخلاف آنچه که به نظر می‌رسد مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته یک جریان ناپسند فرهنگی نیست. شاید تعجب کنید اگر بدانید بر طبق آخرین گزارش‌های برنامه توسعه سازمان ملل متحد مهاجرت به نفع کشورهای در حال توسعه نیز می‌باشد. همانند آنچه که در بازار آزاد جهانی وجود دارد نیروی کار مازاد، کشورهای خود را که تقاضا برای آن‌ها کم است ترک کرده و به کشورهایی می‌روند که تقاضا برای آن‌ها زیاد است. مهاجرت‌های بین‌المللی منجر به کسب مهارت و آموزش می‌شود. طبیعی است که کشورهای در حال توسعه تمایلی به از دست دادن نیروهای متخصص ندارند؛ اما راه حل این مشکل این نیست که نیروی کار آماده در جایی باشد که به کار گرفته نشود و یا محروم از کار کردن باشد. در واقع شواهدی موجود است که مهاجرت‌های این چنینی موجب مساعدت به کشورهای مبدا نیز هست.

مهاجرانی که از کشورهای خود به کشوری دیگر مهاجرت می کنند  مقداری از درآمد خود را برای اعضای خانواده خود ارسال می‌کنند  همچنین بر اساس گزارش برنامه عمران توسعه ملل متحد علاوه بر ارسال پول، انتقال دانش اجتماعی که توسط مهاجران انجام می‌گیرد  موجب آموزش مهارت‌ها و ارزش‌ها و در نتیجه انتقال آن به سایر اعضای خانواده می‌باشد.

و سرانجام این که مهاجرت بازگشت نیز دارد. اگر این فرآیند با برنامه‌ریزی دقیق صورت پذیرد ماحصل آن انتقال دانش روز دنیا و تجربیات کسب شده  توسط نیروی متخصص و انتقال دانش تجارت نوین و حضور موفق در بازارهای اقتصاد جهانی توسط نیروی کارآفرین و سرمایه گذار به کشور مبدا خواهدبود.

در ادامه برخی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا معرفی شده‌اند

◄ استرالیا

استرالیا یکی از اولین کشورهایی است که نظام امتیاز دهی برای جذب مهاجران صاحب تخصص ارائه کرده است. بتازگی دولت استرالیا برای انتخاب و پذیرش مهاجر سیاست گزینشی‌تری را در پیش گرفته تا بهتر جوابگوی نیازهای مناطق مختلف کشور، غیر از شهرهای اصلی باشد. به علاوه این کشور تنوع ویزاها را به نصف کاهش داده و در نظام امتیازدهی تجدیدنظر کرده است تا مهاجرانی متخصص‌تر، ماهرتر، با تجربه‌تر و مسلط‌تر به زبان انگلیسی بپذیرد.

◄ اتریش

از سال ۲۰۰۴ و با اجرای کامل سیاست تردد آزادانه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تعداد مهاجران به اتریش افزایش نسبتا قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. به گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه میزان اشتغال در بین مهاجران بیشتر از مردم بومی بوده است. اتریش از سال ۲۰۱۲ در امتیازدهی برای پذیرش مهاجران بسیار متخصص تجدیدنظر کرده است: کارت RWR (قرمز-سفید-قرمز) اجازه کار و اقامت برای کسانی است که یک کارفرمای خاص متقاضی تخصص آنهاست و کارت RWR ممتاز که اجازه اقامت و کار بدون محدودیت است.

◄ بلژیک

بلژیک از سال ۲۰۰۰ با ارائه یکی از آزادترین سیاست‌ها در بین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، اعطای حق شهروندی را به میزان چشمگیری ساده کرده است. هر منطقه از کشور لیست مشاغل مورد نیازش را تهیه کرده که روی هم نیازهای کل کشور را مشخص می‌کند. برای افراد واجد شرایط، انعطاف بیشتری در اعطای اجازه کار و اقامت وجود دارد. در حال حاضر مهاجرانی که تخصص‌های عالی دارند بیشتر استخدام می‌شوند و مهاجران کم تخصص بیشتر شهروندان اروپایی هستند که نیاز به مجوز ندارند.

◄ برزیل

سیاست برزیل برای مهاجران کار بر اساس نیاز شرکت‌ها شکل گرفته است. این شرکت‌ها به مجوز وزارت کار برای استخدام متخصصان خارجی نیاز دارند. کسانی که فوق لیسانس یا دکترا دارند فقط باید صحت مدارک خود را اثبات کنند. صنایع برزیل در دوران رشد اقتصادی اخیر دچار کمبود متخصص بخصوص در بخش‌های مهندسی و آی‌تی شده است. بخش‌هایی از دولت گفتگو را درباره اتخاذ سیاست‌هایی خاص، مثلا تهیه لیست مشاغل مورد نیاز، آغاز کرده‌اند تا مهاجرت افراد متخصص تسهیل شود.

◄ کانادا

با افزایش تقاضا در سال‌های اخیر شمار مهاجران کار افزایش یافته است اما سیاست به پذیرش مهاجرانی با تخصص هر چه بیشتر سوق پیدا کرده است. دولت کانادا موقتا پذیرش متقاضیان جدید را برای ۲۹ شغلی که در لیست مشاغل مورد نیاز قرار دارند متوقف کرده است، مگر اینکه کارفرمایی به آنها کار پیشنهاد کرده باشد یا در حال گرفتن PhD باشند که در این صورت به تقاضای آنها سریعتر رسیدگی می‌شود تا درخواست‌های پذیرش انباشته نشوند.

◄ هنگ کنگ

هنگ کنگ (تحت حاکمیت چین) از سال ۲۰۰۶ برای افراد ماهر نظام امتیازدهی تدوین کرده و به گفته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سالانه ۲۰ هزار متخصص واجد شرایط به هنگ کنگ مهاجرت می‌کنند. هنگ کنگ فهرست مشاغل مورد نیاز ندارد اما گزارش‌های رسمی کمبود نیروی کار در حوزه‌های مهندسی، بهداشت و درمان و آی‌تی را تا سال ۲۰۱۸ پیش بینی می‌کنند. چین برای جذب متخصصان خارجی برنامه رسمی ندارد. و در حال حاضر به کسانی که متخصص شناخته می‌شوند اجازه مهاجرت می‌دهد، با این حال اولویت چین جذب چینی‌های متخصصی است که در کشورهای دیگر کار می‌کنند.

◄ جمهوری چک

مهاجرت به جمهوری چک از سال ۲۰۰۸ بطور مرتب کم شده است. برنامه پذیرش مهاجران متخصص که سال ۲۰۰۳ شروع شد، در سال ۲۰۱۰ متوقف شد اما برای دسترسی بازار کار این کشور به متخصصان غیر اروپایی، کارت سبز و کارت آبی اروپایی در نظر گرفته شده است؛ این کار دسترسی مقاضیان واجد شرایط خارجی را به مشاغلی که جمهوری چک به آنها نیاز دارد آسان می‌کند. این مشاغل بیشتر آنهایی هستند که کسی از جمهوری چک یا اتحادیه اروپا متقاضی آنها نیست.

◄ دانمارک

در سال ۲۰۰۸ دانمارک سیستم موسوم به "لیست مثبت" را به اجرا درآورد تا ورود متخصصان مورد نیاز کشور را آسان کند. کارت سبز که بر اساس یک نظام امتیازدهی داده می‌شود امکان کاریابی را برای متقاضیان واجد شرایط فراهم می‌کند. در سال ۲۰۱۱ دولت جدید دانمارک اصلاحاتی در سیاست مهاجرپذیری خود اعمال کرد. اجازه اقامت دائم منوط به چهار شرط است: حداقل ۵ سال اقامت در دانمارک، سه سال سابقه کار تمام وقت، استطاعت مالی و قبولی در امتحان زبان.

◄ فنلاند

درسال ۲۰۱۲ فنلاند آیین‌نامه کارت آبی اتحادیه اروپا را به اجرا گذاشت تا بتواند برای افراد بسیار متخصصی که از بیرون اتحادیه اروپا به فنلاند مهاجرت می‌کنند، مجوز اقامت و کار صادر کند، به شرط اینکه حداقل یک سال در حوزه تخصص مورد نیاز مشغول به کار بوده باشند. شرط صدور کارت آبی دریافت حقوقی بیشتر از متوسط است. فنلاند فهرستی هم از مشاغل "بسیار مورد نیاز" و تا "حدی مورد نیاز" دارد.

◄ فرانسه

در سال ۲۰۱۱، فرانسه آئین‌نامه کارت آبی اروپا را به کار گرفت و فهرست مشاغل مورد نیازش را از ۳۰ به ۱۴ مورد کاهش داد. علاوه بر این، فرانسه مقررات را سخت‌تر کرده و به متخصصان فقط به صورت موقت اجازه می‌دهد در این کشور بمانند و تجربه کار پیدا کنند. فرانسه فهرست مشخصی از مشاغل دارد (مهارت موردنیاز متغیر است) و کسانی می‌توانند برای آنها درخواست بدهند که تبعه کشورهای آفریقایی باشند که با فرانسه توافق‌نامه دارند مثل کنگو، بنین، بورکینافاسو و تونس.

◄ آلمان

آلمان برای حمایت از نیروی کار داخلی از سال ۱۹۷۳ استخدام خارجی‌ها را ممنوع کرده است. اما کمبود متخصصان سطح بالا در حوزه‌هایی مثل مهندسی، آی‌تی، و بهداشت و درمان باعث شده است که این کشور از سال ۲۰۱۲ آئین‌نامه کارت آبی اتحادیه اروپا را به اجرا بگذارد تا دسترسی به متخصصان غیراروپایی مقدورتر شود. کارگران ماهر و واجد شرایط هم می‌توانند شش ماه در آلمان بمانند و دنبال کار بگردند.

◄ یونان

یونان یکی از کشورهایی است که بیشترین لطمه را از بحران اقتصادی دیده و با بیکاری فزاینده روبروست. به گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، بیشتر کسانی که در دهه گذشته برای کار به یونان مهاجرت کرده‌اند، در شغل‌هایی بوده که به مهارت کمی نیاز دارد. با این حال هنوز در برخی نقاط یونان به افرادی با تخصص کم یا متوسط احتیاج هست. بخش مالی هم به متخصصان سطح بالا نیاز دارد.

◄ مجارستان

بعد از اینکه در سال ۲۰۰۸، مهاجرت به مجارستان به رکوردی بی‌سابقه رسید، رکود اقتصادی سبب شده میزان مهاجرت دراز مدت به این کشور کاهش پیدا کند. اما این کشور تدابیری در نظر گرفته تا کارآفرینان و متخصصان بسیار ورزیده را بویژه در حوزه بهداشت و درمان جذب کند. مجارستان در سال ۲۰۱۱ آیین‌نامه کارت آبی اتحادیه اروپا را برای مهاجران غیر اروپایی به اجرا گذاشت و مقررات تازه‌ای وضع کرد تا مدیران عالیرتبه بدون توجه به معیارهای بازار کار بتوانند مهاجرت کنند.

◄ هند

هند یکی از بزرگترین صادرکنندگان مهاجر متخصص و دانشجو به کشورهای دیگر بویژه کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. دولت هند تابحال تمرکز خود را بر جذب متخصصان ورزیده هندی که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند گذاشته تا آنها را در برنامه‌های آموزشی و ارتقاء مهارت مردم بومی به کار گیرد. هند فهرست ملی مشاغل مورد نیاز ندارد اما همیشه متخصص واجد شرایط کم دارد بخصوص در حوزه بهداشت و درمان و ساخت و ساز.

◄ ایرلند

بحران اقتصادی شدیدی که گریبانگیر ایرلند است شمار مهاجران به این کشور را بشدت کاهش داده است. مهاجرانی که تخصص‌های عالی یا متوسط داشتند بیشتر از متخصصان بومی شغلشان را از دست دادند. ایرلند از سال ۲۰۱۰ سیاست مهاجرپذیری خود را به جذب انتخابی کارگران ماهر سوق داده است. مجوز کار فقط برای کسانی صادر می‌شود که پیشنهاد کار با حقوق بالا دارند یا در حوزه کار آنها کمبود مشخص وجود دارد؛ البته این افراد باید از طریق سیستم کارت سبز وارد ایرلند شده باشند.

◄ لوکزامبورگ

در دوره بحران اقتصادی، در لوکزامبورگ مهاجران بیشتر از بومی‌ها استخدام شدند. در همان سال، لوکزامبورگ آیین‌نامه کارت آبی را برای شهروندان غیر اروپایی و خارج از منطقه اقتصادی اروپا به اجرا گذاشت. متقاضیان باید مدرک تحصیلی عالی، حداقل ۵ سابقه کار در شغل تخصصی و قرارداد حداقل یک ساله با حقوق ۶۶۰۰۰ یورو (۸۷۰۰۰ دلار) در سال داشته باشند - در حوزه‌هایی که کمبود وجود دارد مثل آی‌تی ۵۳۰۰۰ یورو.

◄ نیوزیلند

نیوزیلند یکی از اولین کشورهایی بود که برای جذب مهاجر متخصص، نظام امتیازدهی را به کارگرفت و فهرست مشاغل مورد نیاز تدوین کرد. در سال ۲۰۱۰ قانون جدید مهاجرت به اجرا درآمد و افراد متخصص می‌تواند پیش از گرفتن ویزای دائم، با ویزای موقت در نیوزیلند کار کنند. نیوزیلند نظام حمایت مالی (اسپانسرشیپ) را تقویت کرده و برای شرکت‌ها پیش‌شرط بیشتری تعیین کرده است. ورود سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و محققان دانشگاهی هم آسان‌تر شده است.

◄ نروژ

مهاجرت به نروژ در سال ۲۰۱۰ به حد نصاب تازه‌ای رسید که علت آن عمدتا تردد آزاد مهاجران از کشورهایی مثل سوئد، لیتوانی و لهستان بود. نروژ برای پذیرش مهاجر سقف ۵۰۰۰ نفر در سال را تعیین کرده که البته هیچوقت شمار مهاجران به این رقم نرسیده. علاوه بر این، دولت نروژ برای جذب کارآفرینان اقداماتی انجام داده است. در سال ۲۰۱۱ شمار مجوزهایی که برای مهاجران متخصص صادر شد به بالاترین حد خود رسید. در حال حاضر ۱۵۰ شغل که نیاز به مهارت‌های کم، متوسط و عالی دارند در فهرست مشاغل مورد نیاز نروژ ثبت شده است.

◄ لهستان

به گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سالهای ۲۰۱۱-۲۰۱۲ شمار مجوزهایی که لهستان برای مهاجران خارجی صادر کرد افزایش یافته است. دولت که متوجه نیاز به متخصصان زبده شده معیارهای تازه‌ای را برای مهاجرت در نظر گرفته است و ۵ نوع اجازه کار صادر می‌کند. کسانی که در زمینه‌های خاص تخصص دارند بدون نیاز به ارزیابی پذیرفته می‌شوند. کارفرماها باید به خارجی‌ها حداقل به اندازه افراد بومی حقوق بدهند.

◄ پرتغال

پرتغال از کشورهایی است که بیشتر لطمه را از بحران اقتصادی دیده و از این رو مهاجرت به این کشور کاهش یافته و در عوض مهاجرت از این کشور بخصوص به آنگولا و برزیل افزایش یافته است. به گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه برآوردها نشان می‌دهد سالی ۷۰۰۰۰ نفر از پرتغال مهاجرت می‌کنند که بیشتر از نیمی از آنها کمتر از ۲۹ سن دارند. صدور ویزای کار در سال ۲۰۱۰ به کمتر از سهمیه سالانه‌ای که دولت تعیین کرده کاهش یافت. پرتغال در سال ۲۰۱۲ آیین‌نامه کارت آبی اتحادیه اروپا را برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا که پیشنهاد کار با حقوق بالا داشتند، به اجرا گذاشت.

◄ روسیه

روسیه دسترسی متخصصان خارجی را به بازار کار این کشور تسهیل کرده و در نتیجه مهاجرت به این کشور افزایش یافته است. روال استخدامی برای متخصصان خارجی که بسیار واجد شرایط هستند در سال ۲۰۱۰ ساده شد. مهمترین معیار پذیرش، درآمد است که نباید کمتر از سالی دو میلیون روبل (۶۸۰۰۰ دلار) باشد اما برای پروفسورها و محققان طراز اول نصف این مبلغ کافیست. واجدان شرایط می‌توانند خانواده‌های خود را هم به روسیه ببرند.

◄ سنگاپور

با سیاست‌های حمایتی که سنگاپور در نظر گرفته این کشور در سال‌های اخیر به یکی از جذابترین کشورها برای متخصصان بسیار زبده تبدیل شده است. در فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور ۹۳ حرفه ذکر شده و تا ژوئن ۲۰۱۰، حدود ۱۷۴۰۰۰ متخصص زبده پذیرفته شده‌اند.در سپتامبر ۲۰۱۲ دولت حداقل حقوق را برای مهاجران کاری که می‌خواستند خانواده‌هایشان را هم به همراه ببرند افزایش داد تا فشار بر زیرساخت‌های اجتماعی کشور را کاهش دهد.

◄ اسلواکی

در پاسخ به نیازهای بازار، دولت اسلواکی در سال۲۰۱۱ سیاست مهاجرپذیری تازه‌ای را تصویب کرد تا بتواند متخصصان طراز اول خارجی را جذب کند. آنها کارتی شبیه به کارت آبی اروپایی را به کار گرفتند به نام کارت اسلواکی. بعلاوه، برای متخصصان زبده اسلواک که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند مشوق‌های مالی در نظر گرفته شده و به جاافتادن آنها در اسلواکی کمک می‌شود. اسلواکی فهرست حرفه‌های مورد نیاز ندارد اما بخش‌هایی از دولت در این باره تحقیق می‌کنند.

◄ اسلوونی

دولت اسلوونی در سال ۲۰۰۹ در واکنش به بحران اقتصادی، سهمیه سالانه اجازه کار را برای متقاضیان خارج از منطقه اقتصادی اروپا کم کرد و از این رو مهاجرت در سال ۲۰۱۰ به کمتر از نصف رسید. اسلوونی بتازگی سیاست‌هایی را برای جذب کارگران ماهر از خارج اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا در پیش گرفته و آیین‌نامه کارت آبی اتحادیه اروپا را به اجرا گذاشته. بر اساس قانون جدید مهاجرت، زوج‌های همجنس و غیر رسمی اعضای خانواده محسوب و مشمول اجازه کار و اقامت می‌شوند.

◄ آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی بیشترین میزان مهاجر طراز اول را در قاره آفریقا دارد و سعی می‌کند ارتباطاتش را با متخصصان این کشور که در خارج زندگی می‌کنند محکم‌تر کند. دولت از سال ۲۰۱۲، سیاستی باز را برای پذیرش متخصصان بسیار زبده در پیش گرفته است. هر سال دولت این کشور فهرستی از مشاغل را که به آنها نیاز شدید یا مبرم وجود دارد تهیه می‌کند تا سهمیه اجازه کار در اختیار مهاجران منتخب قرار بگیرد، این افراد باید نشان دهند حداقل ۵ سال سابقه کار دارند.

◄ اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهایی که بیشترین لطمه را از بحران اقتصادی خورده و به دلیل بیکاری گسترده، مهاجرت به این کشور کاهش و مهاجرت از آن افزایش یافته است. بررسی نیروی کار نشان می‌دهد که تا نیمه سال ۲۰۱۱ بیکاری در میان خارجی‌ها به ۳۲ درصد رسیده بود. در همان سال اسپانیا آیین‌نامه کارت آبی اتحادیه اروپا را برای متخصصان طراز اول غیر اروپایی که پیشنهاد کار داشتند به اجرا درآورد. با این حال برای حمایت از نیروی کار داخلی پذیرش مهاجران کار محدود شده است.

◄ سوئد

سوئد بعنوان یکی از بازترین کشورهای اروپا در پذیرش مهاجر شناخته می‌شود. از سال ۲۰۰۸، پذیرش مهاجر از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا آسانتر شده است. سوئد فهرستی از مشاغل مورد نیاز دارد که در آن ۸۰ حرفه ثبت شده که نیازمند مهارت کم، متوسط یا عالی هستند. مهاجران به پیشنهاد کار مکتوب از طرف یک کارفرمای سوئدی نیاز دارند. به اعضای خانواده هم اجازه کار و اقامت داده می‌شود.

◄ سوئیس

سوئیس یکی از بزرگترین جمعیت‌های مهاجر را در اروپا دارد که اکثر آنها متخصصان زبده هستند. در دوره رکورد اقتصادی، بیکاری در بین سوئیسی‌ها بیشتر از مهاجران افزایش پیدا کرد. از آنجا که مقررات برای مهاجرانی که از خارج اتحادیه یا منطقه اقتصادی اروپا می‌آیند بسیار سخت‌تر است، بیشتر متخصصانی که به سوئیس مهاجرت می‌کنند از اتحادیه اروپا هستند. آنها که از خارج اتحادیه متقاضی کار هستند باید از کارفرمای سوئیسی پیشنهاد کار داشته باشند و کارفرما هم باید ثابت کند برای استخدام یک سوییسی یا یک شهروند اتحادیه اروپا تلاش جدی کرده اما موفق نشده است.

◄ بریتانیا

از سال ۲۰۱۰، نظام مهاجرت به بریتانیا بیشتر بر اساس نیاز شکل گرفته. در همین سال دولت تدابیری را در پیش گرفت تا تعداد آنهایی را که مهاجرت می‌کنند با آنها که به مهاجرت می‌روند نزدیک کند. این تدابیر حمایت از نیروی کار داخلی، شامل حال متخصصان خارجی ماهر هم می‌شود. این اقدامات شامل محدودیت پذیرش برای متخصصان بسیار زبده ( ویزای سطح یک و دو) می‌شود. لیست مشاغل مورد نیاز در سال ۲۰۱۱ کوتاهتر شد. در سال ۲۰۱۲ بنا به درخواست بازار و کارفرمایان انعطاف بیشتری در شرایط پذیرش نشان داده شد.

◄ آمریکا

به گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، به ازای هر یک نفری که بازنشسته شده، سه نفر با تحصیلات عالی وارد آمریکا شده است. اما بعد از رکود اقتصادی، بخش‌هایی که معمولا کارگران بسیار ماهر استخدام می‌کنند، مثل بخش مالی، اخراج‌های وسیعی را شاهد بوده‌اند. آمریکا هنوز فهرست مشاغل مورد نیاز را که به "برنامه A" معروف است حفظ کرده است. شرایط برای متقاضیان کارت سبز که شغلشان در این لیست ثبت شده آسانتر است با این حال آنها باید پیشنهاد کار داشته باشند.

 

 


عضویت در خبرنامه این وبلاگ

سایر مطالب