وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

انتخاب - قیمت گاز طبیعی بعنوان جایگزین سوخت‌های فسیلی جامد و مایع خاصه نفت و بعنوان سوخت پاک، در مقصد بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌گردد و به همین دلیل چگونگی و عوامل موثر در تعیین آن از پیچیدگی فراوانی برخوردار بوده و در هر منطقه و هر شرایطی قیمت خاص خود را پیدا می‌کند که اصطلاحاً بدان قیمت منطقه‌ای گاز می‌گویند.

مسلما در صورت افزایش تولید و تجارت گاز طبیعی مایع (LNG) و سهولت در حمل و دسترسی، قیمت‌ها متناسب با منطقه و شرایط از یک روند قیمت‌های بین‌المللی سوخت‌های جایگزین همانند نفت به تدریج پیروی خواهند کرد البته زمان زیادی طول خواهد کشید تا قیمت گاز طبیعی مایع از قیمت منطقه‌ای خارج و روند بین‌المللی یکسان و با ثباتی را پیدا کند و این در مورد قیمت گاز که با خط لوله منتقل می‌گردد دشوارتر و دیرتر خواهد بود.

به همین دلیل است که در حال حاضر نمی‌توان قیمت‌های مناطق مختلف را با هم مقایسه نمود. ضمن اینکه بدلیل حجم سنگین سرمایه‌گذاری مورد نیاز در جهت استخراج، فرآورش و حمل و همچنین زیرساخت‌های انتقال، توزیع و مصرف از یک سو، محدویت‌های رقابتی سوخت‌ها با هم از سوی دیگر شامل عرضه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان بالفعل و بالقوه، سوخت‌های جایگزین و قدرت انتخاب خریدار و به زبانی دیگر میزان وابستگی شرایط قراردادی ناشی از وضعیت‌های فوق شامل مدت قرارداد، محل تحویل، نوع گاز (ترش، شیرین، گاز یا گاز طبیعی مایع / خط لوله یا LNG)، انعطاف‌های فصلی، انعطاف‌های عملیاتی و قراردادی و تعهدات برداشت (TAKE OR PAY)، مشخصات و ارزش حرارتی گاز، فرمول محاسبه قیمت و تضمین‌های دریافتی برای وصول وجوه و شاخص‌های تعیین‌کننده قیمت که عموما منعکس‌کننده سوخت‌ها و یا فرآورده‌های جایگزین و نحوه تجدید نظر در قیمت و  عوامل تعیین‌کننده قیمت بوده و این مقایسه را غیر ممکن می‌سازد.

بنابراین تعیین قیمت گاز بسیار پیچیده و دشوار و از فرآیند بسیار حرفه‌ای تبعیت می‌کند.  و به همین دلیل به مرور زمان قراردادهای صادرات و واردات گاز که در طی 5 دهه گذشته حضور تجاری خود را در سراسر جهان آغاز نموده‌اند با تنوع فراوان مواجه و قیمت‌های متنوع و متغیر با توجه به فاکتورهای ذکر شده در بازار وجود دارند.

به تدریج گاز ضمن ایفای نقش اقتصادی جدی، بعنوان ابزار موثر اعمال اهداف اقتصادی و سیاسی و ایجاد وابستگی، خاصه از سوی صادرکنندگان نیز بکار گرفته شد؛ نمونه‌های آنرا در برخورد شوروی سابق با اتریش و آلمان، روسیه فعلی با بلاروس و اکراین، قطر با امارات و بالاخره افزایش قیمت چندین برابری توسط ترکمنستان به ایران را می‌توان در همین راستا ارزیابی نمود.

حال با یک بررسی کارشناسی ساده شده و بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه‌ها و موسسات بین‌المللی در دسترس، مقایسه‌ای بین قیمت گاز در قرارداد صادرات گاز به امارات (کرسنت) با قرارداد صادرات گاز به ترکیه، واردات گاز ایران از ترکمنستان با فرض‌های ذیل انجام  می‌گیرد.

مقایسه‌ی گاز صادراتی به امارات (شارجه) با ترکیه و ترکمنستان در سال‌های 1383 و 1384 یعنی سال‌های نهایی شدن قرارداد با مراجعه به گزارش‌های موسسه بین‌المللی انرژی (EIA) در سال 1382 که قیمت متوسط نفت عمان و دبی هر بشکه 16/27 دلار و در سال 1383 قیمت متوسط نفت دبی و عمان 89/36 دلار در هر بشکه با فرمول معادل ساده شده ترکیه و محاسبه‌ی قیمت گاز کرسنت (Crescent) در مرز ترکیه (با اعمال هزینه شیرین سازی و خشک کردن و انتقال آن) نتایج ذیل حاصل می‌شود.

جدول مقایسه قرارداد کرسنت با سایر قراردادها

قیمت گاز برای هر میلیون بی تی یو (یکای بریتانیایی حرارت با نماد اختصاری BTU که واحد سنتی انرژی است و برابر با ۱۰۵۵ ژول انرژی می‌باشد) به دلار

*** هزینه تصفیه گاز (فرآورش گاز) حدود 67% دلار (67 سنت) در هر میلیون بی تی یو برآورد می‌گردد.

*** هزینه حمل گاز از عسلویه / کنگان تا مرز ترکیه 23/1 دلار در هر MMBTU در نظر گرفته شده است.

*** هزینه تولید و انتقال گاز خام از میدان سلمان تا مبارک و از میدان پارس جنوبی تا عسلویه یکسان فرض شده است.

بنابراین ملاحظه می‌گردد بر خلاف اعلام برخی رسانه‌های مغرض، قیمت گاز صادراتی در قرارداد کرسنت پائین‌ترین قیمت در دنیا نبوده است و در مقایسه با گاز شیرین وارداتی از ترکمنستان (حدود دو برابر) گرانتر و کمی بیشتر از نصف قیمت ترکیه بوده است (با توجه به متغیرهای اشاره شده در ابتدا) و این نسبت‌ها از سال هفتم به بعد و دوره بعد از بازپرداخت سرمایه‌گذاری اولیه به مراتب بهتر و با الحاقیه آخر می‌توانست باز هم بهبود بیشتری یابد.

توجه به این اصل نیز مورد تاکید است که تجدید نظر در قیمت قرارداد با توجه به بروز تغییرات قابل ملاحظه در بازار طبق قرارداد همواره مقدور بوده و درخواست‌های فوق می‌بایستی در دولت  قبل مورد پیگیری قرار می‌گرفت. مزید اطلاع قیمت تمام شده‌ی گاز برای خریدار تحویل در ساحل خشکی در 7 سال اول با احتساب هزینه فرآورش گاز تحویلی ترش و حمل از سکوی مبارک تا ساحل امارات حداقل 137 سنت می‌گردد که در حدود قیمت فروش گاز شیرین قطر تحویلی در خاک امارات بنام دلفین یعنی 1.33 دلار قیمت پایه نیز می‌باشد. همچنین ملاحظه می‌شود با توجه به نرخ آن دوره و در مقایسه با قیمت فروش گاز روسیه در مبدا به ترکیه و آلمان در مقایسه با مبدا تصفیه گاز (عسلویه) اختلاف فاحشی وجود ندارد در حالیکه ترکیه در ابتدای صادرات گاز، با اخذ حدود 20% تخفیف در قیمت دریافت گاز را آغاز نمود.

با توجه به مراتب فوق روشن می‌شود آنچه که اخیرا در برخی از  رسانه‌ها  گفته می‌شود. پایه و اساس درستی ندارد. ضمن اینکه نفوذ در بازار امارات ضروری و دارای اهمیت است؛ زیرا پس از شروع صادرات گاز و وابسته شدن طرف مقابل به گاز ایران می‌توان شرایط خود را برای بهبود قیمت و شرایط قرارداد تحمیل کرد همانطوری که روسیه در قبال اروپا و ترکمنستان در برابر ایران عمل کرد و قیمت گاز خود را تا چند برابر افزایش داد.. حسب اطلاع در این قرارداد استثنا یا امکان اصلاح قیمت قبل از آغاز تحویل گاز نیز وجود دارد که امکان بهبود بیشتر را در جهت تامین بیشتر منافع ملی فراهم می‌آورد.

بنابراین ملاحظه می‌شود هوچی‌گری و غوغا بر سر قیمت و شرایط قرارداد بهانه‌ای است  برای اینکه ابوظبی همانند 14 سال گذشته از میدان مشترک سلمان که فقط 30% آن‌را دارد کماکان روزانه حدود 500 میلیون فوت مکعب را بدون نگرانی برداشت نماید. در حقیقت به جای فروش گاز به اصطلاح ارزان به خریدار شارجه‌ای (کرسنت)، گاز سهم ایران را ابوظبی مجانی برداشت و میلیاردها دلار به جیب آن شیخ نشین برود! همینطور بازار امارات تحت قرارداد موسوم به دلفین توسط شیخ‌نشین قطر از گاز میدان مشترک پارس جنوبی به میزان روزانه دو میلیارد فوت مکعب اشبا شده و با حذف رقیب یعنی ایران بعنوان دومین دارنده ذخایر گاز جهان انحصار بازار مصرف گاز وارداتی امارات را قبضه کند و میلیاردها دلار از میدان مشترک با ایران بدست آورده و مانع حضور و نفوذ  اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منطقه شود.

انشاالله هر چه زودتر خادمان منافع بیگانه رسوا شوند.

منبع

 

لینک کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/103 توجه: باز نشر مطالب تنها با ذکر نام "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ مجاز است.

  • ۹۲/۰۵/۲۸
  • علی حسین‌زاده

امارات

قرارداد

صادرات گاز

کرسنت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی