نگاهی به اسم یکی از کشورهای معروف جهان بخصوص برای ما ایرانیان بیاندازیم: کره‌شمالی با نام رسمی جمهوری دموکراتیک خلق کره Democratic People's Republic of Korea (DPRK)

در نام این کشور سه واژه جمهوری، دموکراتیک، خلق (مردم) همزمان وجود دارد و دقیقا برعکس اسمش، آن چیزی که ما درباره آن می‌دانیم این است که بسته‌ترین و غیر دموکرات‌ترین و جمعا هرچه بدترین کشور جهان هست.

DPRK

حکایت دولت روحانی هم همین شده است. نام و لقب انتخابی با آنچه هست نمی‌خواند. به گمانم نه تدبیر دارند و نه می‌توانند بذر امید بکارند.

چند ماه پیش از روی بی‌تدبیری، مسئولی در شرکت ملی پالایش و پخش (به دلیل قطع اینترنت و رونمایی از اینترنت ملی (!) امروز، الان، امکان جستجوی نام و سمت شخص را ندارم!!! اینجاست که آدم قدر نعمت گوگل را می‌داند) خبر از سهمیه‌بندی بنزین داد که البته در آن زمان نادرست بود و فقط باعث تشنج در جامعه شد؛ ساده‌انگارانه است که فکر کنیم رئیس روابط عمومی و یا سخنگوی آن شرکت صبح ناشتا از خواب بیدار شده و با خود قرار گذاشته تا به اشتباه یا به دروغ خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین را به مردم بدهد. خلاصه، پیرو آن رویداد، عقلای جمع (که لابد خود را خیلی هم عاقل می‌دانند و شرایط این کشور پیش چشم ناظر بی‌طرف مدرک خوبی برای قضاوت درباره درایت و تدبیر حاکمانش است) به این نتیجه رسیدند که بهتر است دفعه بعد مردم را بی‌خبر نگه دارند و لذا این شد که این‌بار در شب ولادت حضرت رسول مردم را شوکه کردند.

حسن روحانی و وزیر نفت می‌گویند افزایش قیمت بنزین به نفع مردم است و قرار است تمام وجه ناشی از افزایش قیمت برای مردم و بویژه فقرا خرج شود. بسیار خوب، کور از خدا چه خواهد؟ دو چشم بینا... اما یک سوال: پس چرا در این چند ساله قیمت بنزین افزایش نیافت، اگر به گفته شما افزایش قیمت به نفع مردم است؟ بخصوص که در برهه‌ای از زمان حوالی سال ۹۴ یا ۹۵ قیمت بنزین در منطقه خلیج فارس (فوب خلیج فارس) بسیار نزدیک به قیمت بنزین ایران بود و قانون موجود هم بر افزایش تدریجی قیمت تاکید کرده بود و به گواه بسیاری از کارشناسان و به گمان من بهترین فرصت برای آزادسازی و شناور کردن قیمت بنزین در ایران بود تا شاید یکبار برای همیشه سایه شوم یارانه، قیمت‌های چندگانه و سهمیه‌بندی برای حداقل یک کالا، بنزین، از سر مملکت دور شود؛ اما نکردند این کار را. شاید، شاید چون می‌دانستند قرار است بزودی چه کنند و بعدش قرار است دوباره تحریم شویم و بعدش قرار است ارزش پول ملی کشورمان یک چهارم شود و بعدش بنزین اگر قیمتش آزاد باشد قیمتش سر به فلک خواهد کشید...

خب، تدابیر دولت تدبیر و امید به همین‌جا خاتمه نیافته است. برای نمونه الان که به یکباره و یک شبه خیر و نفع مردم به تدبیرگران الهام شده چرا برای همه مردم سهمیه برابر در نظر گرفته شد؟ منظورم این است که چه دلیلی دارد، چه تدبیری در کار است که تصمیم بر آن می‌شود تا شخصی که خودروی خارجی لوکس چندصد میلیونی سوار می‌شود از یارانه بنزین بهره‌مند شود؟ (همکار من مزدا ۳ جدید دارد و کارت سوختش برقرار؛ به خود من همچنان ماهانه یارانه پرداخت می‌شود! البته من ثروتمند نیستم) ممکن است بحث و استدلال کنند که ثروتمندان هم شهروند ایرانند و حق دارند از مواهب موجود در مملکت بدون تبعیض بهره‌مند شوند اما اگر این را بپذیریم، یکی از پاسخ‌ها این است که اینطور هدفمندی یارانه‌ها بی‌معنا می‌شود.

کاریکاتور قیمت بنزین

مثل همیشه تحلیل‌های جانبدارانه هم ارائه می‌شوند، اما به نظرم دیگر ترفند مقایسه قیمت بنزین ایران با قیمت بنزین سایر کشورها نخ‌نما شده است. بغیر از پاسخ واضح در مورد درآمد سرانه و سطح دستمزدهای مردم ایران پاسخ دیگر آن است که آیا مردم دیگر کشورهای جهان هم پراید و سمند و ۴۰۵ و ۲۰۶ و ساندرو سوار می‌شوند؟ وقتی در این کشور مردم مجبور به خرید خودروی داخلی با میانگین مصرف سوخت حدودا دو برابر متوسط خودروهای رایج جهان می‌شوند (ساندروی من به طورر متوسط حدود ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بنزین می‌سوزاند و در شهر این عدد حتی بالاتر هم می‌رود)، وقتی مجبور به خرید ارابه‌های مرگ می‌شوند، وقتی ساکن یکی از گاز و نفت‌خیزترین کشورهای جهان هستند شاید حق دارند در مقابل تمام اینها انتظار قیمت بنزینی برابر با کسری از میانگین قیمت بنزین جهان را داشته باشند.

به نظرم بسیار بهتر بود که به جای افزایش یکباره ۵۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین، این افزایش قیمت طبق برنامه مشخص و از پیش اعلام شده به مردم و مطابق مُر قانون موجود (برنامه ششم توسعه) به صورت تدریجی در عرض چند سال رخ می‌داد و همزمان تعرفه واردات خودروهای کم مصرف خارجی کم می‌شد یا خودروسازان مجبور به تجدید نظر در تولید خودروی پر مصرف می‌شدند. ولی چه تدبیری در کار بود که این راه‌حل به نظر معقول را در نظر نگرفتند؟ اما بگذریم...، نتیجه هر تدبیری که بود تصمیم بر این شد که به یکباره و یک شبه بنزین ۵۰ تا ۳۰۰ درصد گران شود و گیریم که این پول بجای گم شدن و اختلاس شدن و غارت شدن قرار است فقرا را از بند فقر رها کند، کیلومترها جاده در کشور به برکت آن احداث شود، کیلومترها خط آهن در کشور ساخته شود، چندین فرودگاه در کشور تجهیز شود، آتش‌نشانی تجهیز شود (فاجعه پلاسکو را همچنان یادمان هست) هلیکوپتر آبپاش برای سازمان حفاظت محیط زیست خریده شود، ده‌ها بیمارستان مجهز در کشور ساخته شود، و کلا کشور گلستان شود، همه اینها درست، اما خداوکیلی این چه طرز اطلاع‌رسانی به مردم بود، دولت باتدبیر!

 

علی حسین‌زاده

لینک ثابت و کوتاه این مطلب: https://alihzadeh.blog.ir/post/299
باز نشر این مطالب با ذکر منبع آزاد است.

سایر مطالب