وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

رکود و بیکاری

يكشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶

با یکی از آشنایان در خصوص وضعیت بد اقتصادی مملکت صحبت می‌کردیم. گلایه می‌کرد از اینکه دولت به خاطر ناتوانی خود نتوانسته شغل ایجاد کند و حتی بسیاری از شغل‌های موجود گذشته هم از میان رفته‌اند. خلاصه اینکه تمام مشکلات بیکاری و رکود را بر گردن دولت می‌انداخت؛ و ای کاش فقط بر گردن دولت می‌انداخت، درواقع فقط بر گردن دولت روحانی می‌انداخت.

از او پرسیدم برای جهیزیه دختر خود یخچال الجی خواهد خرید یا آزمایش؟ پاسخ را همه می‌دانیم که الجی بود.

پرسیدم آیا برعهده دولت است که برای هر کس نگهبانی بگمارد تا او را به خرید جنس ایرانی ترغیب کند؟

گفت نه اما کیفیت کالاهای ایرانی و امکانات آنها قابل مقایسه با نمونه‌های حتی عادی خارجی هم نیست؛ و راست می‌گفت متاسفانه.

پرسش: چرا صنعت‌گران و کارکران ما انتظار حمایت از محصولاتشان را دارند زمانی که خود هیچ اقدامی در جهت بهبود کالا و یا خدمات خود نمی‌کنند؟

چند نمونه را که همین اواخر برای خود من اتفاق افتاد:

۱- برای خرید کولر آبی کلی جستجو کردم و هرچه بیشتر گشتم آنچه را که مد نظرم بود کمتر یافتم. نگاه کنید به برندهای تولیدکننده کولر آبی در ایران و سابقه آنها: آبسال (تاسیس: ۱۳۳۵)، ارج (۱۳۱۶)، سپهرالکتریک (۱۳۵۹)، انرژی (۱۳۴۸). آزمایش (۱۳۳۷) و... که هرکدام نزدیک نیم قرن سابقه دارند اما محصولشان (کولر آبی) در این نیم قرن چه تفاوتی کرده است؟

کولر ارج

ساختار و فناوری و حتی ظاهر کولر همان است که شاید ۵۰ سال پیش برای اولین بار همین شرکت‌ها عرضه کرده بودند؛ حتی برای تنوع هیچکدام تلاش نکردند رنگ متفاوتی را برای محصول خود برگزینند. این محصولات را مقایسه کنید با کولرهای آبی در سایر کشورها:

کولر آبی aolanکولر آبی aolan

کولر آبی bonaire

ظاهر، فناوری و مطمئنا کارایی آنها کاملا متفاوت است با آنچه ما در ایران «کولر آبی» می‌نامیم. آیا دولت و روحانی در این وضعیت کارخانه‌های ارج و آزمایش و... مقصرند؟ البته که دولت بیگناه نیست بخصوص آن‌ها که کارخانجات صنعتی را در اوایل انقلاب مصادره و به خاک سیاه نشاندند (لعنت الله علیهم اجمعین!) اما شاید این دولت کمترین تقصیر را دارد نشان به آن نشان که شرکت‌هایی مثل ایران رادیاتور هم هستند که در شرایط کنونی هم به نظر مشتری خود را داشته و حداقل وضع بدی ندارند.

۲- ماشین را دیروز برای تعویض روغن برده‌ام. تعویض روغنی پر است از برندهای متفرقه و ناشناخته روغن موتور؛ پرسیدم روغن موتور ایرانی درست و حسابی نداری؟ گفت اینها همه ایرانین. گفتم منظورم ایرانول یا پارس یا بهران یا... هست. گفت نه. گفتم اشکالی ندارد همین را بریز اما گریدش چند است؟ گفت برای همه SG می‌ریزم و تابحال کسی شکایتی نداشته. گفتم داداش من، روغن این ماشین حداقل SJ باید باشد. کلا دریغ از یک کلمه حرف حساب، یا یک پاسخ علمی از طرف تعویض روغنی؛ یارو هیچ تفاوتی بین موتور پیکان ۵۷ و مثلا موتور ملی EF7‌ و نیاز هرکدام به روغن متفاوت قائل نبود!!! پرسش: وقتی یک تعویض روغنی حاظر نیست فقط بیست مدل ماشین و روغن مناسب هرکدام را به خاطر بسپارد و در نتیجه طبیعتا مشتری می‌پرد آیا دولت و روحانی مقصرند؟!

۳- ماشین را بردم برای شارژ گاز کولر نزد تعمیرکار آشنا. رفتم جلو درب مغازه، درب باز است اما هیچکس نیست. هم‌چراغش می‌گوید یک ساعت دیگر می‌آید. رفتم تعویض روغن و ظهر برگشتم دیدم این دفعه مغازه را وسط روز رسما تعطیل کرده. ماشین را بردم پیش یک تعمیرکار دیگر. اگر از این تعمیرکار آشنای ما بپرسی اوضاع بازار چطور است ناله و فغانش به هوا می‌رود اما یک سوال: وقتی مغازه نیستی یا مغازه را وسط روز تعطیل می‌کنی و مشتری می‌پرد آیا دولت و روحانی مقصرند؟!

۴- خودروهای ایرانی از نظر کیفیت به نظرم حتی از انواع چینی هم پایین‌ترند؛ تنها مزیت داشتن خودروی ایرانی اطمینان به دسترسی فراوان به قطعات یدکی و خدمات پس از فروش است اما باید دارنده خودروی ایرانی باشید تا متوجه شوید که دقیقا زمانی که به این خدمات نیاز دارید ناامید خواهید شد. مطمئنم با این روند در آینده نزدیک خودروسازان وطنی بازار خود را به خودروهای چینی واگذار و تعدادی کارگر و کارمند و مهندس بیکار خواهند شد، پرسش: این آیا تقصیر دولت روحانی و یا مصرف‌کننده ایرانی است؟! آیا در آن زمان هیچ‌کس حاضر خواهد شد برای پرسنل ایران‌خودرو و سایپا دل بسوزاند در حالی که آنها با کیفیت نازل کارشان دل‌های بسیاری را سوزانده‌اند؟!

۵- آن طرف قضیه: برای نظافت منزل شماره یک نظافتچی کاردرست را از یکی از دوستان گرفتم. به من گفت باید چند روز قبل تماس بگیری و وقت رزرو کنی! زنگ زدم و پس از صحبت برای هفته بعد به من وقت داد به قیمتی بالاتر از سایرین. مطمئنم درآمد ماهیانه او اگر از من بالاتر نباشد کم‌تر هم نیست. او نان حرفه‌ای‌گری و تخصصش را می‌خورد در همین حرفه پیش پا افتاده نظافت منزل و راه‌پله.

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: https://alihzadeh.blog.ir/post/271

باز نشر این مطالب با ذکر منبع آزاد است.


خبرخوان (RSS) وبلاگ   عضویت در خبرنامه

سایر مطالب

  • ۹۶/۰۲/۲۴
  • علی حسین‌زاده

اقتصاد

ایران

بازار کار

دولت

کسب و کار

نظرات  (۳)

سلام. البته که در مثال‌هایی که آمده‌است، صرف دولت مقصر نیست. اما باید دو مسئله را از هم تفکیک کرد. قطعنا نتیجه کار اوباما با ترامپ برای شهروندان آمریکایی متفاوت خواهد بود و نتیجه فقدان تدبیر و هوشمندی ترامپ برای مردم آمریکا بدون هزینه نخواهد بود، با این وصف وقتی از دولت در ایران حرف می‌زنیم، قطعتا باید تفاوت قایل بشویم بین دولتی که مشاور اقتصادیش مرحوم حسین عظیمی استاد مدعو آکسفورد بود با دولتی که مشاور اقتصادیش یک جوان سی‌ساله که بالانرین نمره دانشگاهش ۱۵ بود. از قضا همان جوان زمانی مدیر سایپا بود و حالاجالاهای سیستم حمل و نقل و خودرو ایران باید تاوان مدبریت آن چوان را پس بدهد.
دوم این‌که شهروندان باید سهم تقصیر خود را بپذیرند. اما این به معنی بی‌تقصری دولت‌های خوب هم نیست.
پاسخ:
حرفتان را کاملا قبول دارم اما من اینجا سعی کردم بگم اگر خود مردم همت داشته باشند تو همین شرایط هم می‌توان وضع خوبی برای خود دست و پا کرد.
سلام. مقاله خوبی بود

من طرفدار حقوق مصرف کننده هستم، برایم فرقی نمیکند جنس ایرانی باشد یا خارجی، فقط کیفیت و قیمت برایم مهم هست.

حالا اگر شرکت ایرانی محصول بهتر بزند قطعا ان را انتخاب میکنم 
مطالبتون جالبه. خسته از مطالعه روزانه بودم که اتفاقی وارد نوشته های شما شدم . خیلی خوب بود .فکرم از خستگی درآمد.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی