وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

من برای چندین سال شاید برای حداقل ۶ سال، فقط کاربر گنو/لینوکس بودم. برخلاف بسیاری اصلا سیستم‌عامل دیگری مثل ویندوز در کنار آن نداشتم بنابراین مجبور بودم تمام اموراتم را با همین سیستم‌عامل برآورده نمایم. با اینحال اخیرا شرایط ۱۸۰درجه تغییر کرده است.

بیشتر از یک ماه است که من از دنیای لینوکس خداحافظی و دوباره به سمت ویندوز بازگشته‌ام. در واقع بزرگترین دلیل من برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس که وجود یک لپتاپ قدیمی بود، با جایگزینی لپتاپی نو دیگر موضوعیت نداشت و این عامل به همراه دلایل بسیار دیگر که برخی از آنها در ادامه مطرح می‌شوند باعث مهاجرت و بازگشت من از دنیای گنو/لینوکس به ویندوز گردید.

تصویر: مهاجرت از لینوکس به ویندوز

برخی از دلایل من برای رجوع دوباره به سیستم‌عامل محبوب مایکروسافت به قرار ذیل هستند:

۱- فقط کار کند

من به دلیل شرایط کاری به دنبال سیستمی بودم که کارم را انجام دهد. شاید همه ما در یک مقطعی به این نتیجه رسیده‌ایم که باید از برخی کارهای متفرقه دست برداشته و تمرکز خود را بر روی کار و زندگی خود قرار دهیم. این اتفاق برای من افتاد. من دیگر فقط به دنبال سیستم‌عاملی بودم که به سادگی و بدون حاشیه فعالیت‌های کاری خود را با آن انجام دهم که متاسفانه لینوکس در کشور ما چنین شرایطی را فراهم نمی‌کند.

۲- عدم سازگاری

متاسفانه لینوکس در جهان در بیرون از محافل تخصصی چندان شناخته شده نیست و این مسئله در ایران حتی شدیدتر است. گاهی حتی به اصطلاح متخصصان رایانه هم در کشور ما اندک آشنایی با لینوکس ندارند. بسیاری از سیستم‌های طراحی شده در ایران تنها روی ویندوز کار می‌کنند (مانند سیستم گلستان دانشگاه‌ها) و... که همگی باعث کاهش امکان اشتراک و انتقال کارها می‌گردد و بهره‌وری شما را کاهش می‌دهد.

۳- سرگرم‌کننده نبود

دلیل سوم من این بود که دیگر شور و هیجانی برای کار با لینوکس نداشتم. برای من هم مانند خیلی دیگر از کاربران، لینوکس نقش تفنن داشت. سر و کله زدن با خط فرمان و یا دانلود و نصب توزیع‌های مختلف لینوکسی و بررسی آنها زمانیکه خیلی زندگی روتین و ملال‌آور می‌شد یکی از سرگرمی‌های من بود که متاسفانه اخیرا دیگر در من شور و هیجانی ایجاد نمی‌کند.

۴- ناامیدی از پیشرفت

دلیل چهارم ناامیدی از این سیستم‌عامل در حوزه دستگاه‌های دسکتاپ بود. من همواره تمام آپدیت‌های سیستم‌عامل را در اولین فرصت نصب می‌کردم. من جزو گروه طرفدار لبه فناوری (Cutting Edge) بودم و با هر آپدیت صادقانه بگویم به دنبال تحول اساسی در کار آن نرم‌افزار یا کلا سیستم‌عامل لینوکس خود می‌گشتم و متاسفانه این اتفاق رخ نمی‌داد. برای فقط یک نمونه اوبونتو ۱۲.۰۴ را با ۱۶.۰۴ مقایسه می‌کردم و می‌دیدم که واقعا تحول خاص و اعجاب‌آوری در آن رخ نداده است.

۵- مسائل فنی

دلیل مهم دیگر مشکلات فنی بود. لینوکس با تمام پیشرفت‌های خود هنوز هم در استفاده بهینه از منابع سیستمی در مقایسه با ویندوز با مشکل روبروست. این شاید مشکل ساختاری این سیتم‌عامل نباشد و به کم کاری و یا عدم همکاری سازندگان سخت‌افزار برگردد اما نتیجه در هر دو حالت برای کاربر یکیست؛ همانگونه که گفتم من اخیرا لپتاپ تازه‌ای خریداری کرده‌ام و دریافتم که لپتاپ من با ویندوز ۱۰ عمر باتری به طور قابل توجهی طولانی‌تری دارد تا با سیستم‌عامل اوبونتو ۱۶.۰۴.

۶- نبود بازی

عدم امکان نصب بازی، حداقل بدون درد و خون‌ریزی! گفتم که یکی از دلایل من برای کاربر لینوکس بودن سرگرمی بود اما برای رسیدن به این سرگرمی بیش از ۶ سال خود را از بازی‌های رایانه‌ای محروم کرده بودم. این محرومیت این اواخر برای من غیر قابل تحمل شده بود.

۷- کمبود نرم‌افزار و پشتیبانی

برخی از نرم‌افزارهای لینوکسی تمام قابلیت‌های معادل ویندوزی خود را ندارند. برای گروهی دیگر از نرم‌افزارها هیچ جایگزین مناسبی در لینوکس وجود ندارد و نهایتا برای برخی از آنها سال‌ها می‌گذرد و به دلیل پشتیبانی ضعیف هیچ بروزرسانی‌ای ارائه نمی‌شود. در واقع بسیاری از پروژه‌های گنو قائم‌بشخص هستند و پشتیبانی یک تیم یا کمپانی معظم را پشت سر خود ندارند و لذا هیچ بعید نیست صبح از خواب برخیزید و ببینید بنابر اعلام توسعه‌دهنده، روند توسعه و پشتیبانی نرم‌افزار و یا حتی توزیع لینوکسی مورد استفاده شما برای همیشه متوقف شده است. برای نمونه: 

۸- خستگی از رفتارهای سخیف

خستگی از دنبال کردن اخبار و نظرات کاربران لینوکس. شاید این بند ناجوانمردانه به نظر برسد. معمولا یکی از نقاط قوت لینوکس جوامع کاربری آن عنوان می‌گردد که مورد تایید من هم هست اما با اینحال من از برخی عادات و رویه‌های ثابت این جوامع خسته شدم. از اینکه هر سال مقاله‌ای با عنوان «امسال سال لینوکس روی دسکتاپ است» بخوانم خسته شده بودم. از اینکه در انجمن‌ها نوشته‌های گاه سطح پایینی در مورد اینکه چرا لینوکس بر ویندوز برتری دارد بخوانم خسته شده بودم. به مثال زیر توجه نمایید:

دلایلی که برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس در وب‌سایت It's F.O.S.S ذکر شده‌اند:

 • استفاده راحت. آیا واقعا استفاده از لینوکس راحت‌تر از ویندوز است؟ فکر نکنم.
 • وجود درایورها. اینکه برخی درایورها در کرنل لینوکس وجود دارد یک الزام است نه یک برتری بر ویندوز.
 • محیط کاربری جذاب. شاید میزکار یونیتی و یا کی‌دی‌ای جذاب باشند اما مگر ویندوز ۱۰ چه مشکلی دارد؟
 • وجود مخازن نرم افزاری. قبول، این دلیل موجه است اما ویندوز بدون مخازن نرم افزاری دقیقا چه مشکل بزرگی دارد؟
 • فرایند برتر بروزرسانی سیستم. در اینجا برخی دلایل سخیف برای برتری لینوکس بر ویندوز ذکر شده‌اند اما برای من واقعا پذیرفتن این چنین استدلال‌هایی سخت است.
 • بازی در لینوکس. جای تعجب است که چگونه این عامل به عنوان برتری لینوکس بر ویندوز ذکر گردیده است. بله، به لطفا استیم امکان اجرای برخی بازی‌ها در لینوکس وجود دارد اما این باعث برتری بر ویندوز نمی‌شود.
 • و...

۹- ابطال برخی اعتقادها

فروریختن پایه و اساس برخی اعتقادات راسخ در مورد لینوکس. برای مثال به مبحث امنیت بالای لینوکس باید توجه کنیم که سال‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل برتری لینوکس بر ویندوز عنوان می‌شد اما با رویدادهای سال‌های اخیر دیگر چندان مصداقی ندارد.

۱۰- پیشرفت‌های ویندوز

ویندوز ۱۰ به جرات یکی از برترین نسخه‌های ویندوز تمام دوران است. محیط کاربری زیبا، سریع و بهینه آن جای شکایتی باقی نگذاشته است. در کنار این باید به رویکرد جدید مایکروسافت در عرضه ویندوز نیز اشاره کرد که باعث جذابیت بیشتر آن در مقابل توزیع‌های لینوکسی می‌گردد.

سخن پایانی

برخلاف عنوان همین مطلب، اعتراف می‌کنم من هنوز هم گوشه چشمی به گنو/لینوکس دارم. در واقع اوبونتو ۱۶.۰۴ را در کنار ویندوز ۱۰ خود نصب کرده و گاهی به آن سر نیز می‌زنم! هنوز هم فلسفه متن‌باز مورد احترام عمیق من است و حتی در سیستم‌عامل ویندوز هم اولویت من در نصب نرم‌افزارها، متن‌باز بودن آنهاست. هنوز هم امنیت لینوکس را برتر از ویندوز می‌دانم گرچه اعتقاد به امنیت بالای لینوکس تا حدودی رنگ باخته است. با تمام این احوال اکنون از کار با ویندوز ۱۰ بیشتر از کار با به اعتقاد من بهترین و حرفه‌ای‌ترین توزیع لینوکسی یعنی اوبونتو لذت می‌برم و سرانجام اینکه دیگر استفاده از لینوکس را به عنوان سیستم‌عامل دسکتاپ به مانند گذشته با جدیت به کسی پیشنهاد نمی‌کنم.

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: https://alihzadeh.blog.ir/post/255
باز نشر این مطلب با ذکر منبع و درج لینک به همین صفحه آزاد است.

سایر مطالب

نظرات  (۱۳)

راستش من اولین بار هست که کسی را میبینم با ۶ سال سابقه استفاده از لینوکس به ویندوز روی آورده باشد. جالب اینکه وبلاگ خودتان یکی از دلایل علاقه و پیشرفت من در لینوکس بوده.

راستش من نه به اجبار به لینوکس اومدم و نه به خاطر فلسفه بازی های دوستان دیگه. لینوکس Stable تر ، فنی تر و Customizable تر از ویندوز بود برای من.

به زودی یک پست بر پایه دلایل شما و کمی نمک و فلفل بیشتر توی ویلاگم منتشر میکنم. امیدوارم rss وبلاگم را دنبال کنید.
پاسخ:
فید شما را دنبال میکنم. خوشحال میشم پست وبلاگ شما رو بخونم. در مورد مهاجرت هم باید گفت من آدم تنوع طلبی هم هستم بنابراین بعید نیست بعداز مدتی نظرم دوباره عوض شود.
 • نسرین بانو
 • مطالب وبلاگتون جالب بود،
  من دوساله با لینوکس اشنا شدم البته به واسته یک کار دانشگاهی.
  گرچه تمام تلاشمو دارم انجام میدم که توی یادگیری لینوکس و سیستم عامل به جایی برسم بتونم حرفی برای گفتن داشته باشم اما متاسفانه فهمیدم توی ایران در حق این سیستم عامل ظلم شده، خیلی ها که کلا اسمشو نشنیدن و درصد کمی اشنایی دارند.منابع اموزشی مناسب هم برای یک تازه کار به راحتی پیدا نمیشه(البته گوگل هست ولی عدم حضور کتاب خوب که واقعا یک مبتدی رو بتونه کامل راهنمایی کنه کاملا نمایان هست)
  به مطالب وبلاگ شما علاقمند شدم به همین دلیل به وبلاگم لینک میکنم:-)
  پاسخ:
  سلام. لطف کردید.
  من یکی از قدیمی‌ترین خوانندگان وب‌لاگ شما هستم. دقیقن می‌دونم که چی می‌گی. خودم هم بعد از سال‌ها کار با گنو/لینوکس به عنوان تنها سیستم‌عاملم ازش خسته می‌شم.

 • محمد آذرکار
 • به نظر میاد ویندوز 10 پیشرفت زیادی داشته نسبت به ویندوزهای قبلی ولی خب کاربرا رو خیلی احمق فرض میکنه ویندوز و این مشکل کار با اونه(برای کار حرفه ای دست بسته اید)
  ممنون از مقاله مفیدتون.
  با تک‌تک خطوط این پست موافقم
  ۵ سالی میشه تنها سیستم‌عامل رو سیستمم لینوکسه
  منم بزرگترین دلیلم برای استفاده از لینوکس ضعف سیستمه
  خیلی دوست دارم واسه رشته‌ام با انسیس یا اتوکد کار کنم ولی پول سیستم خوب رو ندارم و واسه لینوکس هم که هیچ برنامه سطح بالایی وجود نداره الا کامسول! اونم نمیکشه اجرا کنه! :)))

  برنامه‌نویس‌های لینوکس به جای حل مشکل کارشون شده میزکار و مدیر پنجره ساختن!
  این همه مدیر پنجره و میزکار مشکل کیو حل کرده! چه فایده داره آخه!
  سالی هفت هشتا تا میزکار جدید معرفی میشه به جامعه لینوکس! :)))
 • محمد اعتماددار
 • بجز دلیل اول، باقی رو پاک کنید :-)
  بگو حال نداشتم و خلاص. دیگه اینقدر دلیل آوردن نداره. همون اولی رو هم می‌گفتید، خوشحالمون می‌کردید.
  لینوکس جای هر کسی نیست :-)
  با درود...
  امیدوارم خوب باشید.

  با توجه به این که شما مدتی به روشنایی رسیدید و رفتید به سراغ ویندوز، با این مشکل جدید کشف شده در ویندوز به اسم AtomBombing بازم می خواید ویندوز بمونید یا به گنو/لینوکس برگردید؟
  پاسخ:
  فعلا با هر دو کار میکنم.
  شما فرمودید:
  من برای چندین سال شاید برای حداقل ۶ سال، فقط کاربر گنو/لینوکس بودم. برخلاف بسیاری اصلا سیستم‌عامل دیگری مثل ویندوز در کنار آن نداشتم بنابراین مجبور بودم تمام اموراتم را با همین سیستم‌عامل برآورده نمایم. با اینحال اخیرا شرایط ۱۸۰درجه تغییر کرده است.
  بیشتر از یک ماه است که من از دنیای لینوکس خداحافظی و دوباره به سمت ویندوز بازگشته‌ام. در واقع بزرگترین دلیل من برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس که وجود یک لپتاپ قدیمی بود، با جایگزینی لپتاپی نو دیگر موضوعیت نداشت.

  بعدش چند خط پایین تر می فرمایید:

  دلیل مهم دیگر مشکلات فنی بود. لینوکس با تمام پیشرفت‌های خود هنوز هم در استفاده بهینه از منابع سیستمی در مقایسه با ویندوز با مشکل روبروست.
  هنوز؟ به فرموده شما باید زمانی که به گنو لینوکس کوچ کردید هم این مشکل وجود داشته باشه پس!. اگر داشته چرا چند سال استفاده کردید؟من روی لپ تاپ هر دوی اوبونتو و ویندوز ده رو استفاده نکردم ولی حس میکنم توی حرف هاتون تناقض هست.در هر حال کسی که نیازش بر آورده نمیشه رو نمیشه سرزنش کرد.می تونید پولی که بابتش دادید رو پس بگیرید(گفته خودتون : اما همونجور که بعضیا می‌گن بعد از ازدواج باید عاشق شد، منم بعد از مدتی کار اجباری با لینوکس وقتی با فلسفه و روح نرم افزارهای آزاد تا حدودی آشنا شدم بهش واقعا علاقه پیدا کردم. اینکه گروهی آدم از سراسر دنیا می‌شینن از وقت و انرژی خودشون مایه میذارن و با هم همکاری می‌کنن و نه تنها یک سیستم عامل چند صد دلاری رو به رایگان ارائه می‌دن بلکه حتی کد اون رو هم در اختیار همه میذارن تا مثلا من و شما هم بتونیم کد رو ببینیم و درک کنیم و تغییرش بدیم و نهایتا حتی در پروژه اونها مشارکت داشته باشیم، خیلی برام جذاب بود) و یا برگردید و همون چند سال رو با ویندوز سر کنید.در آخر هم ارجاع میدم به لینکی از وبلاگ خودتون.
  http://alihzadeh.blog.ir/post/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3-%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%88%D9%84
  موفق باشید.
  سلام. پست شما برای من یکم عجیب بود، از این جهت که تابحال ندیدم که یک نفر سال ها با لینوکس کار کرده باشه و ازش ناراضی باشه.
  پاسخ:
  سلام. ناراضی نیستم. به جایی رسیدم که مجبور به استفاده از ویندوز شدم.
  ویندوز 10 آخرین ویندوز خواهد بود. آماده مهاجرت به  "میدوری" سیستم عامل جدید مایکروسافت باشید!
  سلام من برنامه نویس وبم وبا ms.net هم کار می کنم ، به خاطر جاسوسی های شدید مایکروسافت مجبورم کلا محصولات مایکروسافت رو کنار بذارم، کاش توی مقاله تون ذکر می کردید که ویندوز ۱۰ بهتون این اجازه رو نمی ده که آپدیت ش رو غیرفعال کنید، در مورد ویندوز ۱۰ اس هم تحقیق کنید توی اون مرورگر پیش فرض سیستم رو تغییر نمی تونید بدید و خیلی مشکلات دیگه
  سلام
  کار خوبی کردی به ویندوز برگشتی. از سرزنش مردم نترس . من همه ی دلایلت رو قبول دارم به هیچکس ربطی نداره که چرا از لینوکس به ویندوز برگشتی. . از وقتی نهضت اوپن سورس و نرم افزار آزاد  فراگیر شد برنامه نویسان از زبان واقعی کامپیوتر دور شدند و مشکلات عجیب و غریب بروز کرد. اوپن سورس مانع فهم باینری میشه  برنامه نویس خودکفا  فقط با زبان ماشین برنامه می نویسه  چون رایانه فقط زبان ماشین رو میفهه و چنین کسی این افتخار رو داره که مستقیما با پردازنده ی رایانه حرف بزنه و کنترل پردازنده رایانه و کرنل سیستم عامل رو کاملا و مستقیما بدست بگیره . واقعا لذتبخشه.   اگر مجددا به لینوکس برگردی دوباره از زبان ماشین دور میشی و دوباره همون آش و همون کاسه.
  یک سر به وبلاگ من بزن . قصد دارم دنیای هگز ادیتور و زبان ماشین رو برای همه تشریح کنم و اسرار جذاب زبان ماشین رو برای همه ی کاربرها بیان کنم. 
  برنامه نویسی با هگز ادیتور واقعا لذتبخشه. 

  http://hexedit1@blogfa.com
  سلام
  لطفا از وبلاگ اینجانب بازدید فرمایید و نواقص احتمالی انرا در بخش نظرات اعلام کنید 
  نام وبلاگ :  دنیای هگز ادیتور
  موضوع: 
  کاربردهای هگز ادیتور (برنامه نویسی با زبان ماشین و .....) 

  با تشکر : 
  hexedit1

  http://hexedit1.blogfa.com
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی