وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

سرقت علمی (Plagiarism)

دوشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۴

چندی پیش ایمیلی دریافت کردم بدین شرح:

جناب اقای حسین‌زاده، بنده دانشجوی ارشد مدیریت هستم می‌خواستم اگر میشود لطف کنید در مورد مقاله‌ای که از شما در مجله چشم‌انداز با عنوان (بررسی رفتار مصرف‌کننده در رابطه با تصمیم خرید کالای سبز) به چاپ رسید بگویید که شما فرضیات این کار را از کدام مقاله الگو گرفتید؟ آیا شما مقاله base داشتید؟ لطفا اگر امکانش هست برایم نام مقاله و نویسنده‌اش را بفرستید. متشکرم

من سعی کردم پاسخ مناسب را برای این خواننده تهیه کنم بنابراین در گوگل به جستجوی دو منبع از منابع مقاله خود که در مورد مرجع بودنشان شک داشتم پرداختم تا با دانلود و مطالعه دوباره آن‌ها به یاد بیاورم که کدام یک از منابع، مقاله مرجع بوده است.

دقیقا به خاطر ندارم چه عبارتی را جستجو نمودم اما در بین یافته‌ها به نتیجه زیر نیز رسیدم:

تصویر: مقاله کپی شده توسط غلامحسین خورشیدی، توحید قلی‌زاده و آرش نقاش در نتایج گوگل

مقاله‌ای به قلم استاد راهنما و هم‌دانشکده‌ای‌های سابق من (آقایان Gholam Hossein Khorshidi, Tohid Gholizadeh, Arash Naghash) در دانشگاه شهید بهشتی با عنوان Consumer Behavior in Relation to the Decision to Buy Green Products: an Investigation on Iranian Consumers که در سال ۲۰۱۳ در Vol. 1, No. 3 نشریه انگلیسی دانشکده مدیریت و حسابداری آن دانشگاه به نام International Journal of Management Perspective (به اختصار IJMP) به چاپ رسیده بود.

از روی کنجکاوی شروع به خواندن آن مقاله نمودم و در کمال ناباوری متوجه شدم ترجمه خط به خط مقاله خودم با عنوان «بررسی رفتار مصرف‌کننده در رابطه با تصمیم خرید کالای سبز» است که در سال ۱۳۹۱ در شماره ۱۲ نشریه چشم‌انداز مدیریت بازرگانی همان دانشکده منتشر شده بود.

واضح است که بسیار ناراحت و شوکه شده بودم بنابراین پس از کمی تامل، طی نامه‌ای که تصویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید خطاب به آقای دکتر علی رضائیان بعنوان مدیر مسئول آن نشریه، خواهان انجام اقدامات لازم در این رابطه شدم (متاسفانه در اقدامی عجیب دبیرخانه دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی حاضر به ثبت و شماره‌گذاری نامه نگردید؛ بنابراین نامه را به شخص دکتر رضائیان تحویل دادم و ایشان قول رسیدگی دادند):

تصویر نامه به آقای دکتر علی رضائیان در رابطه با سرقت علمی

چرا شکایت کردم؟

پس از اقدام من برای شکایت، برخی از اطرافیان و آشنایان ازجمله استاد مشاور سابق من تماس گرفتند و خواهان صرف نظر من از این شکایت شدند. اعلام نمودند که این شکایت گرچه بر حق است اما منجر به ضربه شدید به دکتر خورشیدی خواهد شد؛ درست هم می‌گفتند اما من تصمیم گرفته بودم تا انتها بروم؛ نه اینکه کینه‌ی شدیدی در دل داشته باشم چون در هر صورت تاریخ دفاع از پایان نامه و انتشار مقاله‌ها ثبت شده و لذا مشخص است که چه کسی اقدام به کپی برداری کرده و متقلب است بنابراین از این بابت نگرانی نداشتم.

دلیل نخست من برای شکایت این بود که اگر قرار باشد هر کدام از ما در مقابل اشتباهات عمدی و سوءاستفاده‌های دیگران سکوت کنیم وضعمان می‌شود همین وضعیتی که الان در کشور داریم؛ یعنی شرایطی که خیلی از قوانین مملکت به درستی اجرا نمی‌شود، پایبندی به حقوق دیگران ضعیف است، فساد سراسر مملکت را گرفته و...

برای مثال در همین موضوع سرقت علمی،‌ آنقدر آش شور شده است که آوازه سرقت علمی ایرانیان در برخی نشریات علمی جهانی نیز پیچیده است (بر خلاف نظر برخی مسئولان بلند پایه کشور که مدام از رشد انتشار مقاله‌های علمی در ایران دم می‌زنند و بدان افتخار نیز می‌کنند):

تصویر: گزار‌ش‌های نشریات علمی جهان در خصوص سرقت علمی در ایران

حتی در این اثنا و در جستجوهای خود بغیر از مقاله مورد بحث این نوشته، من مقاله دیگری نیز یافتم که گرچه کپی نوشته من نبود اما بسیار شبیه به آن بود و احتمال زیاد می‌دهم بخشی از مطالب آن مقاله نیز از روی پایان‌نامه من کپی شده باشد و نویسندگان آن در اقدامی غیر اخلاقی حتی نامی از مقاله یا پایان‌نامه من در منابع خود نبرده‌اند.

دلیل دیگرم این بود که دو هم‌دانشکده‌ای سابق که نامشان بعنوان نویسنده در آن مقاله کذایی آمده است (آقایان توحید قلی‌زاده و آرش نقاش) طی تماس‌های تلفنی خود با من به کل مشارکت خود در آن را منکر شده و اعلام نمودند که روحشان هم از انتشار چنین مقاله‌ای به نام آنها بی‌خبر است! من ضمن اینکه قصد زدن اتهام دروغ‌گویی به آنها را ندارم اما از سوی دیگر به راحتی نیز نمی‌توانم این ادعا را بپذیرم بویژه که یکی از آنها (آقای توحید قلی‌زاده) نویسنده مسئول آن مقاله کذایی بوده است. بنابراین دریافتم که تنها راه اطلاع از حقیقت ماجرا، پیگیری این موضوع تا آخر است.

نتیجه چه شد؟

همانگونه که پیش‌بینی می‌کردم شکایت من تاکنون به نتیجه نرسیده است. یکی از دلایل احتمالی عدم به نتیجه رسیدن شکایت این است که خود نشریه IJMP دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی نیز در این واقعه مقصر است. کمترین انتظاری که از یک نشریه می‌رود این است که مقاله‌های دریافتی را از نظر کپی و سرقت علمی نبودن بررسی نماید کاری که با وجود موتورهای جستجوی قدرتمند کنونی اصلا هم سخت نیست اما متاسفانه چنین اقدامی انجام نگرفته است؛ بنابراین هر حکمی به نفع من صادر کنند در واقع به زیان خود نشریه بوده و نشان‌دهنده کم‌کاری و یا حتی هم‌دستی آنها با نویسندگان مقاله کذایی است.

در این ارتباط خوب است پیشنهاد یکی از اساتید آن دانشکده را که برای حل این مشکل میانجی شده بود، در میان بگذارم:

ایشان پیشنهاد دادند که من طی نامه‌ای به آن دانشکده و نشریه از شکایت خود صرف نظر نمایم و در مقابل نام من در مقاله کذایی جایگزین نام دو هم‌دانشکده‌ای من شده و در شماره آینده نشریه IJMP نیز اعلام گردد که مقاله Consumer Behavior in Relation to the Decision to Buy Green Products در Vol. 1, No. 3 مورخ سال ۲۰۱۳ در آن نشریه به قلم آقای دکتر غلامحسین خورشیدی و آقای علی حسین‌زاده نوشته شده است.

گرچه این پیشنهاد به ظاهر به نفع من است و یک مقاله علمی- پژوهشی دیگر نیز به نام من ثبت می‌گردد اما مشکل اینجاست که این کار نیز غیر قانونی‌ست! در واقع این عمل هم نوعی سرقت علمی از خود است. شما نمی‌توانید یک مقاله واحد را دوبار به نام خود منتشر کنید و احتمالا در آینده ادعا کنید که نویسنده ۲ مقاله علمی- پژوهشی هستید. حتی یکی از شرط‌های پذیرش مقاله در همان نشریه نیز بر این اساس تنظیم شده است:

تصویر بخشی از شرایط پذیرش مقاله در نشریه IJMP دانشگاه شهید بهشتی

Only papers which have never been published in other journals and benefit from significant contributions from the author(s) will be considered.

تنها مقالاتی که هرگز در دیگر نشریات منتشر نشده‌اند و حاصل مشارکت قابل‌توجه نویسندگان هستند مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

بنابراین گرچه مسئولان خود این نشریه به این شرط التزام ندارند که اگر داشتند اجازه انتشار آن مقاله کذایی را نمی‌دادند، اما اگر من راه‌حل مذکور را بپذیرم، ممکن است در آینده خود متهم به تقلب و انتشار یک مقاله واحد در دو نشریه متفاوت گردم!

سخن آخر

تصویر: دکتر غلامحسین خورشیدی  تصویر:‌ توحید قلی زاده

غلامحسین خورشیدی و توحید قلی زاده

متاسفانه برخی از اساتید خود را مالک پایان‌نامه‌های دانشجویانشان می‌دانند. آنها تصور می‌کنند چون استاد راهنمای فلان پایان‌نامه بوده‌اند بنابراین تمام حقوق مرتبط با آن پایان‌نامه به آنها تعلق دارد! حتی در اقدامی هماهنگ از جانب اساتید (که معمولا خود گردانندگان نشریات علمی - پژوهشی هستند)، اکثر نشریات علمی- پژوهشی کشور دانشجویان را ملزم می‌کنند در صورتی که مقاله‌ای بر اساس پایان‌نامه خود تهیه کردند باید ابتدا اسم استاد راهنما، سپس استاد مشاور و در آخر نام خود را به عنوان نویسنده درج نمایند.

از نظر من این یکی دیگر از مصداق‌های بارز فساد در سیستم آموزش عالی ایران است که اساتید برای ارتقاء رتبه علمی خود به جای تحقیق و کار علمی، حقوق دانشجویان را زیر پا گذاشته و از دست‌رنج دانشجو سوء استفاده می‌کنند.

و تمام این‌ها در حالی رخ می‌دهد که گاهی برخی اساتید راهنما حتی به وظایف خود در قبال دانشجو و پایان‌نامه او عمل نمی‌نمایند (که متاسفانه برای من اینگونه بود).

 

لینک دانلود مقاله من با عنوان:
«بررسی رفتار مصرف‌کننده در رابطه با تصمیم خرید کالاهای سبز»

لینک دانلود مقاله کپی شده از روی مقاله من با عنوان:

«Consumer Behavior in Relation to the Decision to Buy Green Products: an Investigation on Iranian Consumers»

 

سایر منابع: + +

لینک دائمی و کوتاه به این مطلب: https://alihzadeh.blog.ir/post/230

باز نشر این مطلب آزاد است.


خبرخوان (RSS) وبلاگ   

سایر مطالب:

نظرات  (۹)

 • محمد- سبزوار
 • من اگر جای شما باشم و مطمئن باشم که مقاله من با نام کس دیگری در یک نشریه به چاپ رسیده است حتما پیگیری می کنم از شما هم در خواست دارم اگر حرف هایتان در این باره صحیح است حتما پیگیری کنید.

  پاسخ:
  همانطور که مشاهده فرمودید پیگیری کرده‌ام. اما اینکه به نتیجه برسد یا نه معلوم نیست. 
  چی میشد علی اقا همه مث شما مرد بودن ؟اونوقت مااین همه بدبختی تومملکت نداشتیم.خداپشت وپناهت
  دوسته خوبم
  مطلب من رو کامل نخوندید ؟
  عرض کردم چرا وقتی در پرشین موتور دیدم ک گذاشتم ولی از سایت خوده موتور سیکلتها برداشتم .. واینکه بله بررسی رو کامل از سایت پرشین موتور برداشتم  . اما چون به نقل از یکی از دوستانتون بود .. اسمی ننوشستم .. به هرحال اگر اشکال و کاری من کردم ازشما عذر میخوام
  احسنت بر شما
  حتما پیگیری کن از مراجع قضایی
  منم این ترم پایان  نامه دارم . ممنون که اگاهی دادید به ما

  و مطمعن باشید چیزهایی که مینویسید بسیار ارزشمنده، حتی اگر به درد 1 نفر خورده باشه 
  سلام
  مجله را رها کرده و از طریق مراجع قضایی پیگیری کرده و ادعای خسارت نموده و دزدان را به سزای عمل زشتشان برسانید تا دیگر کسی جرات چنین کاری را نداشته باشد
 • امیر هاشمی مقدم
 • درود بر شما و متاسفم برای این رخداد. یک راه دیگر هم این است که از طریق رسانه ها پییری کنید. برخی از رسانه ها اینگونه اخبار که خواننده هم دارند را منتشر می کنند. سپس لینک انرا برای جاعلان بفرستید.
  پاسخ:
  اینکه مطلب را مطالعه فرمودید باعث افتخار است. حدود ۷ سال از این ماجرا گذشته و از خیرش گذشته‌ام.
  دوست عزیز اینکه شما قبل از اثبات این موضوع نسبت به اشاعه و گسترش این موضوع میکنین عین بهتان هست و از طریق مراجع قضایی برای این دوستان قابل پیگیری می باشد. لطفا این موضوعات را قبل از انتشار سعی کنین با ادله و منطق و روش خود به اثبات برسانید 
  پاسخ:
  ناشناس جان! لینک دانلود هر دو مقاله برای بررسی قرار داده شده. تاریخ انتشار آنها (تقدم و تاخر) هم مشخص است. پایان نامه من هم موجود. با این تفاسیر منظور شما از اثبات چیست؟؟؟!!!
  اثبات یعنی کسی که توانایی قضاوت دارد. مگر کسانی که این مطالب را اینجا میخونند قاضی هستن؟ این نشان دهنده ضعف شما هستش که میخوایین با فرافکنی حرف خودتون رو اشاعه بدین و متاسفانه یسریها هم در دام این مطلب شما میافتند و شروع به تعریف و تمجید از شما میکنند. امیدوارم این افراد از شما بدلیل نشر اکاذیب شکایت کنند تا ببینید شما راست میگفتین یا اینها
  پاسخ:
  پاسخ قبلی من حاوی دلایلم برایتان کافی نبود؟ به قضاوت خودتان هم شک دارید؟ برای شما متاسفم.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی