وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

از فردا (۲۰ فروردین) ثبت‌نام برای دریافت یارانه نقدی شروع می‌شود. در همین ارتباط نرگس نجفی مدیر دفتر امور بانک سازمان هدفمندی یارانه‌ها در گفتگوی رادیویی گفت:

درآمد صرفا درآمد سرپرست خانوار نیست و منظور درآمد مجموع اعضای خانوار است، همچنین... [۱]

در واقع طبق این اظهار نظر و البته سخنان سایر مسئولان، در اظهارنامه درآمد خانوار باید درآمد تمام افراد خانواده اعم از زن، مرد و فرزندان اعلام گردد. بنابراین برای مثال اگر در خانواری فرضی، مردی ماهانه ۱ میلیون تومان درآمد داشته باشد و همسر وی ماهانه ۴ میلیون تومان، درآمد خانوار تا اینجای کار ۵ میلیون تومان در ماه محاسبه خواهد شد.

اما مشکل کجاست؟

هدفمندی یارانه‌ها

مشکل در اینجاست که در نظام اسلامی ما، جمهوری اسلامی ایران، تابحال تمام بزرگان دینی به ما آموزش و دستور داده‌اند که درآمد زن مستقل از درآمد شوهر است و زن می‌تواند تمام درآمد خود را به دلخواه خود هزینه کند؛ حتی اگر زنی درآمدی بالاتر از شوهرش داشته باشد باز هم نفقه و هزینه‌های زندگی او بر عهده شوهرش است و مرد نمی‌تواند به بهانه تمکن مالی زن، از پرداخت نفقه خودداری کند. به موارد ذیل توجه نمائید:

واجب النفقه بودن زن چگونه با زنان دوران فعلی که برخی از آنها شاغل هستند سازگاری دارد؟ آیا این درآمد فقط مخصوص خودشان است یا خانواده؟ آیا تکلیف مرد ساقط می‌شود؟

حکم نفقه زن بر شوهر از جمله واجبات است و شاغل بودن یا شاغل نبودن زن هیچ تأثیری در وجوب این حکم ندارد. در مورد زنانی که مشغول کار هستند، اگر با اجازه‌‌ی شوهر باشد شوهر در این صورت نمی‌تواند که در مورد حقوق زنش چشم داشتی داشته باشد چون مال خود زن است و مرد خودش به او اذن داده که کار کند. مرد در مورد حقوق و درآمد او هیچ حقی ندارد و وظیفه‌ی خود اوست که مخارج خانواده را پرداخت نماید مگر اینکه زن با رضایت خود مقداری از حقوق خود را برای کمک به هزینه‌ی زندگی مشترک به همسرش اختصاص دهد ولی این امر برای زن واجب نیست. [۲]

و یا این نمونه:

برخلاف تبلیغات رسانه‌های مختلف غربی علیه «حقوق زن در اسلام» زنان جایگاه و حقوق ویژه‌ای در مکتب اسلام دارند که می‌توان گفت در مقایسه با سایر ادیان و همچنین سایر نظام‌های بشری بی‌نظیر است. از نظر فقه اسلام زن در مسائل مالی و اقتصادی دارای امتیازات ویژه‌ای از جمله حق مالکیت، نفقه، مهریه و آزادی مالی و استقلال پس از ازدواج می‌باشد. زنان در اسلام می‌توانند در اموال شخصی خود هرگونه دخل و تصرفی داشته، بدون آنکه کسب موافقت شوهر لازم باشد. اعم از اینکه آن اموال قبل و یا بعد از ازدواج بدست آمده باشد.

زنی که ازدواج کرده می‌تواند اموال و درآمد خود را ‌داشته و مجبور نیست که به مخارج اقتصادی خانواده کمک نماید. مسئولیت مالی خانواده به طور کامل جزء وظایف شوهر است. [۳]

با این حساب، دولت چطور الان درآمد زن را به همراه درآمد شوهر به عنوان بخشی از درآمد خانوار حساب می‌کند؟

چگونه است که در رساله‌های مراجع و همچنین در زمان پاسخگویی به برخی شبهات رسانه‌های غربی در مورد حقوق زن در اسلام، درآمد زنان کاملا مستقل از درآمد مردان بوده و آنها هیچ اجباری در مشارکت در هزینه‌های خانوار ندارند اما در زمان هدفمندی یارانه‌ها ناگهان درآمد زن و شوهر مشترک شده و با هم جمع می‌گردد؟

سخن آخر

- یا درآمد زن مستقل از درآمد مرد است (طبق تعلیمات اسلامی در جامعه‌ای اسلامی) که در این صورت در هر شرایطی مرد خانواده باید هزینه‌ها را به دوش بکشد و در نتیجه در مورد خانوار مورد مثال در بالا، درآمد خانوار ۱ میلیون تومان در ماه است نه ۵ میلیون؛

- یا درآمد زن مستقل از درآمد مرد نیست (طبق مفهوم اطلاعیه هدفمندی یارانه‌ها و اظهارات مسئولان) که در این صورت بهتر است دولت‌مردان در مورد اسلامی بودن حکومت و جملاتی نظیر «دیانت ما عین سیاست ما و سیاست ما عین دیانت ماست» تجدیدنظر کرده و مردم را از بلاتکلیفی به در آورند.

البته در مورد هدفمندی یارانه‌ها موارد جالب دیگری نیز به چشم می‌خورند برای مثال دیشب یکی از مسئولان در مصاحبه با تلویزیون در پاسخ به پرسش خبرنگار در مورد اینکه چرا باید درآمد قبل از کسر هزینه‌ها و اقساط و... گزارش گردد بیان نمود: چون ما اطلاعات هزینه‌های خانوارها را داریم؛ نکته جالب این پاسخ از این جهت است که چگونه دولت ریز هزینه‌های خانوارها را دارد اما زیر درآمد آنها (که اطلاع از آن ساده‌تر است) را ندارد!

 

۱- http://khabaronline.ir/detail/347635/Economy/political-economy

۲- http://www.andisheqom.com/Files/faq.php?level=4&id=6669&urlId=2209

۳- http://www.alzahra.nahad.ir/?siteid=55&pageid=3162&newsview=313843

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/177
باز نشر مطالب با ذکر نام «وبلاگ علی حسین‌زاده» و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.
  • ۹۳/۰۱/۱۹
  • علی حسین‌زاده

اسلام

اقتصاد

ایران

جامعه

دولت

فقر

یارانه

نظرات  (۳)

هوالحق؛ سلام بر شما؛
سئوال شما دو پاسخ می‌تواند داشته باشد.
1- اینکه گروهی از مردان هستند که درآمد و داراییشان را به نام بستگانشان می‌کنند تا از شر این‌گونه مسائل راحت باشند که دولت خواسته تدبیری کرده باشد.
2- اینکه دولت اشتباه فاهشی کرده و ذات انگلیسی بودن خود را نمایش داده است. اکثر دواتیان دانش‌اموخته انگلیس هستند.
تناقضی موجود نیست و ناراحت نباشید. آن احکام در مورد مالکیت حقوق است و این‌موضوع در باب سطح زندگی و این‌دو موضوع جداست.
دولت کاری ندارد که درآمد از کجاست بلکه می‌خواهد بداند این‌خانواده می‌توانند از یارانه استفاده کنند یا خیر. حالا زن خواست پولش را به شوهر بدهد خواست ندهد.
یاحق؛
البته میانگین مجموع درامد مد نظرشون بود

مثلا پدر 2 میلیون مادر 1 میلیون 3 تا فرزند
خب یه بار میشه اینطور در نظر گرفت که 2 + 1 تقسیم بر 2

یا اگر درآمد فرزندان را صفر در نظر بگیریم میشه : 2 + 1 تقسیم بر 5
 صرفا جهت اطلاع.
پاسخ:
بله درسته. این مطلب رو سایتهای خبری پوشش نداده بودند.
البته باز هم در اصل مطلب چندان تفاوتی ایجاد نمیکنه. چون تا اونجا که من میدونم طبق نظر اسلام درآمد زن با مرد جمع شدنی و سپس قابل میانگین‌گیری نیست. هست؟
برادر من اسلام چی ؟ اسلام کی؟

<<اسلام مردان و زنان را به فعالیت اقتصادی و اشتغال دعوت و هر دو را مالک درآمد خویش محسوب کرده است و زنان همچون مردان حق مالکیت بر اموالشان را دارند>>

کجای کار اینا درسته که اینجاش درست باشه البته مردم هم نشون دادن ما یارانه میخوایم این همه تو تبلیغاتشون نشون دادن عده ی زیادی انصراف دادن ولی آخرش معلوم شد 73 میلیون درخواست موجوده وفکر نکنم عدد 2 میلیون عدد بزرگی باشه در مقابل 73 میلیون در ضمن قبل از اینکه بحث یارانه توسط رییس قبلی عملی بشه این همه پول کجا میرفت چرا الان که یارانه میدن به فکر افتادن به زیرساخت بهداشت و غیره توجه کنن وضع بانکارو نگاه کن کجاش اسلامیه؟ بیمه کجاش درسته؟ الان نمیتونم جایی رو نام ببرم که ازش دزدی نشده باشه اگه شما میتونی نام ببر در واقع جایی دیگه نمونده که بخواد دزدی بشه. مراجع تقلید میان میگن هرکی لازم نداره گرفتنش درست نیست بله من موافقم که اونی که لازم داره باید بگیره خب مرجع عزیز یه نگاهی به هزینه های دولتی برای فوتبال بنداز اینا بیت المال نیست پول یارانه فقط بیت المال است؟ خب دیگه در این جور مواقع میشه تبصره زد و حقوق زن رو هم جمع کرد با حقوق شوهر فک کردی نمیشه خیلی خوب هم میشه کافیه برخی سران مملکت اراده کنند. در بحث هدفمندی خیلی ظرافت به خرج ندادن هنوز جا داره تا عدالت واقعی نمونه غیر عادلانه بودنش همین جمع کردن حقوق زن است. من معذرت میخوام ولی باید میگفتم ببخشید از بحث خارج شدم.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی