مسلم است که نوشتن مطالب تازه و بدیع از تالیف بهتر و تالیف ار ترجمه بهتر و ترجمه بهتر از کپی‌برداری صرف از مطالب دیگران است. اما آیا کپی‌برداشتن همیشه نکوهیده است؟ آیا نمی‌توان و نباید هیچ مطلبی را کپی نمود؟

همیشه از کپی‌برداری به عنوان عملی قبیح و زشت یاد شده است. به واقع نیز در پژوهش‌های علمی و همینطور در استفاده از نوشته‌ها و دستاوردهای دیگران بدون اجازه‌ی آنها این کار بسیار ناپسند است. در اینترنت و حیطه‌ی وبلاگ‌نویسی هم موتورهای جستجو همیشه نه تنها کمترین رتبه را به سایت‌های کپی‌کار می‌دهند بلکه حتی چنین وب‌سایت‌هایی را با کاهش رتبه جریمه نیز می‌کنند.

اما آیا کپی‌برداری صرف از مطالب دیگران همیشه مذموم است؟ روی بحث در اینجا در رابطه با کپی‌برداری از مطالبی است که تهیه‌کننده‌ی آن اجازه چنین کاری را داده نه مطالبی که نویسنده اصلا اجازه بازنشر را نداده است.

خب، بر فرض که نویسنده حداکثر با وضع شرایطی، اجازه کپی را داده باشد؛ آیا کپی کردن صحیح است یا خیر؟

مسلما نوشتن مطالب تازه و بدیع از تالیف بهتر و تالیف ار ترجمه بهتر و ترجمه بهتر از کپی‌برداری صرف از مطالب دیگران است اما اینکار همیشه هم نکوهیده نیست، بلکه گاهی می‌تواند بسیار مفید هم باشد. این ادعای خودم را سعی خواهم کرد با ۴ دلیل زیر تشریح نمایم:

کپی‌برداری از مطالب سایت‌ها و وبلاگ‌ها

۱- کپی یک مطالب می‌تواند طیف جدیدی از خوانندگان را مخاطب قرار دهد

افراد معمولا با توجه به علایق و نیازهای خود از وبسایت‌های محدودی به طور مرتب بازدید می‌نمایند؛ این عادت باعث می‌شود که از بسیاری از موضوعات مرتبط با علاقه خود که در دیگر منابع منتشر شده است مطلع نگردند. برای مثال یک مهندس عمران ممکن است تنها از وب‌سایت‌های مرتبط با رشته عمران یا معماری بازدید نماید و بنابراین هیچ‌وقت با مقاله‌ای که در رابطه با ایجاد انگیزش در کارگران ساختمانی در یک وب‌سایت مدیریتی منتشر شده است روبرو نشود؛ در چنین حالتی اگر آن مقاله با رعایت ضوابط، در وب‌سایت مورد علاقه‌ی مهندس عمران فرضی ما نیز بازنشر گردد می‌تواند او و مخاطبان مرتبط و جدید دیگری را خطاب قرار دهد که در غیر این صورت هرگز از آن مطلب مطلع نمی‌شدند.

۲- یک مطلب مشابه کپی شده در چند سایت می‌تواند منجر به جریان‌های اطلاعاتی متفاوتی شود

مطالب فرضی X با عنوان مثلا «تاثیر مانیتورهای LCD بر روی قدرت بینایی» را در نظر بگیرید که فرضا اولین بار در یک وب‌سایت تخصصی پزشکی منتشر گردیده و پس از آن به جهت ارتباط موضوعی توسط یک وب‌سایت تخصصی کامپیوتر نیز بازنشر شده است. چون گاهی بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ها پس از مطالعه یک مطلب، یک یا دو مطلب دیگر از همان سایت که به نظرشان جالب می‌آید را نیز مطالعه می‌کنند بنابراین خوانندگان مطلب X در وب‌سایت پزشکی یکی دو مطلب پزشکی را هم مطالعه خواهند کرد و خوانندگان همان مطلب X در وب‌سایت کامپیوتری در کنار آن چند مطلب مرتبط با کامپیوتر را خواهند دید. این اتفاق در نهایت منجر به ایجاد تجربه و جریان اطلاعاتی متفاوتی در این دو گروه فرضی از خوانندگان می‌گردد.

ضمن اینکه از یاد نبرید خوانندگان یک وب‌سایت تخصصی پزشکی با خوانندگان یک وب‌سایت کامپیوتری از نظر نوع معلومات، موقعیت اجتماعی و شغلی، پیش‌فرض‌های ذهنی و... متفاوتند؛ این عامل باعث می‌شود یک مطلب واحد، با برداشت و تفسیرهای گوناگونی فهمیده و درک شود و در نهایت این به تنوع آرا و عقاید و دیدن یک موضوع از زوایای گوناگون منجر می‌شود که برای جامعه بسیار مفید است.

۳- مطلب را از خطر نابودی احتمالی و خارج از دسترس شدن نجات می‌دهد

یکی از پربازدیدترین پست‌های وبلاگ من مطلب «قواعد صحیح تایپ فارسی و معرفی کیبورد استاندارد فارسی» است. این مطلب همانگونه که در پایان آن ذکر شده از چند منبع و به خصوص از «مجله اینترنت» کپی‌برداری شده است. اما هرچه بگردید وبلاگ، وب‌سایت یا مجله‌ای با نام «مجله اینترنت» نخواهید یافت؛ احتمالا این وب‌سایت یا فـیـلـتـر شده یا دیگر مطلبی منتشر نکرده و بسته شده است. اما اکنون کپی این نوشته در این وبلاگ، آن را در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است. همین مورد تا حدودی برای مطلب «چرا هوادار باشگاه یوونتوس هستم؟» همین وبلاگ نیز صادق است.

۴- باعث جلوگیری از فراموشی برخی موضوعات خواهد شد

برخی موضوعات همانند یک تب زودگذر در یک بازه‌ی کوتاه زمانی نقل محافل می‌گردند و پس از مدتی نیز به کل فراموش می‌گردند. در این حالت اگر وب‌سایتی موضوع مذکور را در تاریخ دیرتری از مطلب اصلی بازنشر نماید می‌تواند از فراموشی آن مطلب و وقوع ضرب‌المثل «آب از آسیاب افتادن» حفظ نماید.

سخن آخر

با این دلایل و احتمالا دلایل دیگری که به ذهن من نرسیده‌اند، به نظر من ارزش دارد که گاهی مطالب مفیدی که در منابع مختلف ارائه شده‌اند در صورت مجاز بودن برای بازنشر از سوی تولیدکننده، توسط وبلاگ‌ها و نویسندگان دیگر نیز بازنشر گردد. اما در این راه باید به موارد زیر توجه داشت:

۱- توجه دقیق به شروط تولیدکننده محتوا در رابطه با بازنشر آن؛

۲- از قلم نینداختن نام منبع مورد استفاده در مطب بازنشر شده.

به نظر شما آیا کپی‌برداری خوب است یا بد؟ چه فواید و احیانا زیان‌های دیگری دارد؟

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/142

توجه: باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان
مطلب، آزاد است.


سایر مطالب