وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

ادامه‌ی بخش نخست قواعد صحیح تایپ فارسی و معرفی کیبورد استاندارد فارسی:

- فاصله کم ممنوع

وقتی به بعضی افراد، "فاصله مجازی" را متذکر می‌شوم، گاهی فکر می‌کنم ای کاش نمی‌گفتم. چرا که از فردای آن روز، مشاهده می‌شود که شخص، در اکثر کلماتی که باید بین آن‌ها از فاصله استفاده شود، از فاصله مجازی استفاده می‌کند. به طور مثال به این عبارت دقت کنید: "چراغ‌مطالعه" یا "فاصله‌مجازی" و... همانطور که مشاهده می‌کنید، در بین کلماتی که باید از فاصله استفاده شود، از فاصله مجازی استفاده شده است. همانطور که استفاده بجا از فاصله مجازی متن را بسیار زیبا می‌کند، استفاده بی‌جا از آن نیز، باعث در هم رفتگی متن و رنجش خواننده می‌شود.

- نقطه، بعد از علائم

معمولا در پایان جملات خاصی، در رعایت قواعد تایپ با مشکل مواجه می‌شویم. به این جمله توجه کنید: "شخصی داد زد: «مردم! برخیزید و یک قدم به جلو بیایید.»" طبق آن‌چه که می‌دانید، باید در پایان جمله از نقطه استفاده شود. اما اگر در جمله مذکور، در پایان جمله داخل گیومه نقطه بگذاریم و بعد، گیومه پایانی را تایپ کنیم، کمی به زیبایی جمله لطمه وارد می‌شود، بنابراین بگذارید ابتدا گیومه پایانی را تایپ کنیم و بعد نقطه بگذاریم. یعنی این‌گونه: "یک قدم به جلو بیایید»."

- کشش در کلمات

اگر تا به حال یک قطعه شعر فارسی تایپ کرده باشید، نیاز داشته‌اید که دو مصراع را از نظر طول، با هم مساوی کنید، اما به علت کمبود کلمات یک مصراع، چنین چیزی ممکن نیست. اما در تایپ فارسی، برای این مشکل نیز راه حلی تدبیر شده است. برای کشیدن یک حرف، می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Shift+J (در لینوکس از ترکیب -+shift) استفاده کنید. به این عبارت توجه کنید: "تـــــــــوانا بود هر که دانــــــــا بود". البته کاربرد این نکته تنها در تایپ شعرها نیست، در جاهای فراوانی کاربرد دارد، از جمله برای نوشتن حروف کوچک الفبا نیز به آن نیاز خواهید داشت: "هـ، تـ"

نکات پایانی

دقت داشته باشید که تمامی این نکات، هنگام استفاده در متن‌های بلند زیبایی خود را می‌نمایاند، بنابراین در طراحی‌هایی که گاه مانور اصلی بر روی نوشته است، نباید انتظار داشت که این قواعد به طور کامل اجرا شوند. گاهی اوقات استفاده از این قواعد در موقعیت‌های خاص، به زیبایی متن ما لطمه می‌زند. به طور مثال به این عبارت توجه کنید: ".:: تایپ فارسی ::." همانطور که می‌بینید استفاده از نقطه و دو نقطه در عبارت مذکور، زیبایی خاصی به آن داده است. پس شما حق ندارید به تایپیست بگویید چرا قبل از دو نقطه در پایان عبارت فاصله زده‌ای و... چرا که اگر بخواهد قواعد تایپ را رعایت کند، ناهماهنگی در عبارت بیشتر به چشم می‌خورد تا رعایت قواعد.

اینطور که من فهمیدم، هنوز مرجع کاملی برای تایپیست‌ها در رعایت قواعد تایپ فارسی موجود نیست و هر روز کلماتی همچون "سی‌دی، دی‌وی‌دی و..." وارد زبان ما می‌شوند و نیاز است که یک تایپیست توجیه شود که چگونه این کلمات را تایپ کند، بنابراین تا آن زمان، بر اساس قواعدی عمل نماییم که متن را زیباتر می‌کنند. به طور مثال شاید هنوز مرجعی اعلام نکرده باشد (و یا اصلا وجود نداشته باشد) که کلمه "دی‌وی‌دی" را باید با فاصله مجازی تایپ کرد و یا با فاصله معمولی!

اما می‌توانیم خودمان استنباط کنیم که "در صورتی که با کلمات مختصر انگلیسی مانند AMD و... مواجه شدید و نیاز به تایپ فارسی آن داشتید، اگر با فاصله مجازی تایپ کنید، زیباتر جلوه می‌کند".

با اینکه به نظر می‌رسد اعلام شده است به جای همزه بر روی حرف "ه"، از "ی" بعد از آن استفاده کنید، (یعنی به طور مثال: "خانه‌ی ما" به جای "خانهء ما") اما نمی‌دانم چرا این قاعده هنوز بین تایپیست‌ها رواج نیافته است. شاید بدین دلیل است که می‌گویند همانطور که ما از کسره در عبارت "کتاب ما" استفاده نمی‌شود، نیازی به استفاده از "ی" (همان کسره) در این موارد نیست، خواننده خودش خواهد فهمید. به هر حال، اگر شما قصد دارید از این قاعده پیروی کنید، فراموش نکنید که از "فاصله مجازی" استفاده کنید.

یا زنگی زنگ، یا رومی روم! شاید برخی قواعد از نظر شما جالب نباشد و بخواهید با برخی از آن‌ها در تایپ‌هایتان مخالفت کنید. اما این نکته را هرگز از ذهنتان دور نکنید که در تمام متن تایپ شده، از همان قاعده‌ای که با خودتان قرارداد کرده‌اید استفاده کنید. این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که نباید هرگز آن را فراموش کنید. به طور مثال اگر قرار است بعد از پرانتز اول، فاصله بزنید، حتما در طی تایپ آن مطلب، این قاعده را برای همه پرانتزها رعایت کنید. مبادا بعد از پرانتز اول در یک جمله فاصله بزنید و در جمله‌ای دیگر این کار را نکنید.

امیدوارم با تایپ صحیح جملات فارسی، در این راه قدم بردارید که: "فارسی را پاس بداریم".
 

اما چطور این کاراکترها را درج کنیم؟ با کمک جدول زیر کلید‌های مناسب را پیدا کنید:

چگونگی درج کاراکترهای نیم فاصله و کشیدن حرف‌ها

 

توجه ۱: پیش از امتحان کردن این کلید‌ها لازم به یادآوری است که صفحه‌کلید می‌بایست در حالت فارسی باشد. در حالت انگلیسی این کارکترها درج نخواهند شد و در نتیجه تغییری مشاهده نخواهید کرد.

توجه ۲: منظور از alt در اینجا دکمه alt سمت راست صفحه‌کلید است.

معرفی صفحه‌کلید استاندارد فارسی

همانطور که می‌دانید لینوکس از صفحه‌کلید استاندارد فارسی استفاده می‌کند (در ویندوز شما باید صفحه‌کلید استاندارد را به سیستم معرفی کنید). چون من خودم گاهی طریقه نوشتن بعضی کاراکترها را فراموش می‌کنم، تصمیم گرفتم تصویر کاراکترها و مکان آنها روی صفحه‌کلید را اینجا قرار بدهم تا همه استفاده کنند:

صفحه‌کلید استاندارد فارسی، حالت عادی

 

صفحه‌کلید استاندارد فارسی، حالت با تبدیل

 

صفحه‌کلید استاندارد فارسی، حالت با دگرساز راست


منابع: آکلینوکس، مجله اینترنت

 
لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/143
توجه: باز نشر مطالب با ذکر "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.

خبرخوان (RSS) وبلاگ

مطالب مرتبط

نگارش صحیح متون فارسی بوسیله‌ی رایانه

ایرانیان در "نگارش فارسی" دچار مشکلات زیادی هستند که دلیل عمده آن را می‌توان به نقص آموزش ارجاع داد. این مشکل در نگارش با رایانه نمود دیگری پیدا می‌کند که به دلایل مختلف گاه فنی و گاه بی توجهی نگارنده، کلمات به روش نادرستی در کامپیوتر ثبت و ذخیره می‌شوند و در نتیجه مطالب بسیاری به دلیل این مشکلات در "جستجو" پیدا نمی‌شوند. این دو مقاله مفید و جامع که توسط دو اندیشمند جوان به رشته نگارش درآمده، به بسیاری از این مشکلات اشاره دارد و درصورت توجه دقیق به مفاد آنها می‌تواند بسیار مفید باشد. ادامه مطلب

از دست ندهید

نظرات  (۹)

سلام

هنگام خواندن متن شما متوجه اشتباهاتی شدم که لازم دیدم اطلاع بدم.

1- در بخش نکات پایانی در همان ابتدا:

( نکات ...  زیبایی خود را می نمایانند ) بهتر جلوه می دهد تا فعل می نمایاند. درست است که در فارسی خوانده ایم در مورد اشیا نیاز به فعل جمع نداریم ولی اینجا در مورد اشیا حرف نمی زنیم.

 2- غلط املایی و نگارشی در بخش نکات پایانی-پاراگراف چهارم.

جمله ی: ( شاید بدین دلیل ایست که می‌گویند همانطور که ما از کسره در عبارت "کتاب ما" استفاده نمی‌شود ... )

3- بخش نکات پایانی - پاراگراف پنجم

( این یکی از مهم ترین نکاتی است که باید هرگز آن را فراموش نکنید.)

جمله ی پیشنهادی:

این یکی از مهم ترین نکاتی است که نباید آن را فراموش کنید.   و  یا

این یکی از مهم ترین نکاتی است که هرگز نباید آن را فراموش کنید.

4- در پاراگراف پایانی مقدمه در بخش نخست مقاله:

( گفتم شاید این مقاله، عاملی برای تایپ صحیح همه فارسی‌زبانان و در نهایت کمتر شدت جوش خودم باشد(!). )

به نظرم اگه می شد :

و در نهایت کمتر شدن شدت جوش خودم

و در نهایت کمتر شدن شدت جوش خوردن خودم و ...

شاید بهتر بود.


البته باید بگم که من مشتاقانه و بدون غرض شروع به خواندن مقاله کردم و به هیچ وجه دنبال عیوب نگشتم و فقط یه بار متن را خواندم و این موارد هم که ذکر کردم  فقط به این دلیل بود مرا در هنگام مطالعه دچار مشکل کرده و از تمرکزم بر روی نوشته ها کاست .

برای من جالب بود که در این مقاله از این اشتباهات شکایت شده و حتی راه های مقابله با آن که یکیش مرور مطلب تایپ شده است را ذکر کرده ولی رعایت نشده است.

امیدوارم نوشتارم درست و مودبانه باشد و همچنین آن تایپیست بیچاره  ی اداره ی شما هم این مطالب را ندیده باشد.

مطمئنم انتقاد پذیرید و توجیه نمی کنید. وگرنه این همه وقت برای تایپ نظر از طرف یه ناشناس به یه ناشناس دیگه نمی گذاشتم.

پاسخ:
مرسی از نظر مفید شما.
نکته‌ی اول رو خیلی قبول ندارم و به نظرم هردو حالت درست باشند. نکته سوم هم تا حدودی حق با شما بود که به همراه سایر موارد تصحیح شد.
در مورد مرور متن هم باید بگویم که بارها آن را مرور نمودم اما با عادت کردن چشم و ذهن به متن، متاسفانه گاهی مشکلات آن به چشم نویسنده نمی‌آید و تنها کسی متوجه آنها می‌شود که برای بار اول متن را می‌خواند.
اما در مورد تایپیست ما، حتی اگر بخواند هم مشکلی نیست چون در قبال هر یک مورد اشکالی که از من غیر تایپیست بگیرد، من می‌توانم چندین اشکال تایپی از او که تایپیست است بگیرم!
سلام

با تشکر از آموزش مفصل و جامع شما. اما مشکل اینجاست که وقتی متن تایپ شده در Word را می خواهیم به وردپرس منتقل کنیم به دلیل همراه داشتن کد به ما توصیه می شود، ابتدا آن را به فایل Note pad ببریم و از آنجا انتقال دهیم. اما متاسفانه این انتقال به قیمت از دست رفتن نیم فاصله ها می شود. شما حتی در پاسخ کامنت هم نیم فاصله را رعایت کرده اید. در صورتی که با کد های آموزش داده شده من موفق به نوشتن نیم فاصله نشده ام. شما چطور متن خود را منتشر می کنید یا حتی اینجا تایپ می کنید؟ ممنون می شم اگر توضیح بدین. موفق باشید
پاسخ:
سلام. صحبت شما درست است. توصیه می‌شود قبل از انتقال فایل از ورد به وبلاگ یا وب‌سایت ابتدا آن را در نوت پد کپی کنیم تا تمام فرمت‌ها و قالب‌های اضافه و پرحجم آن حذف شده و سپس آن را منتقل نماییم؛ و این باعث بروز مشکل برای نیم‌فاصله‌ها می‌شود.
من معمولا مطالب را مستقیم در وبلاگم تایپ می‌کنم بنابراین نیازی به استفاده از نوت پد ندارم اگر هم گاهی از از ورد و نوت پد استفاده کنم بعد از آن مجبورم تا تک تک نیم فاصله‌ها را خودم اصلاح نمایم.
من در لینوکس با ترکیب کلیدهای Shift+Space و در ویندوز با ترکیب کلیدهای Ctrl+Shift+2 نیم‌فاصله‌ها را تایپ می‌کنم.
بسیار سپاس‌گذارم از توضیح شما. کلید ترکیبی که گفتید جواب داد. خیلی خیلی ممنونم و موفق باشید.

از زحمتی که کشیدید سپاسگزارم .

سلام ببخشید من چجوری میتونم ویرگول رو بوجود بیارم؟
هرکاری کردم نشد
با سلام
منم مشکل ویرگول رو دارم
ممنون میشم جواب بدین
این صفحه کلید جدید همه چیزرو بهم ریخته هیچ چیز سر جای خودش نیست. مخصوصا حرف پ. ویرگول هم نداریم. قبلا با شیفت+ت میشد یک حرف رو کشیده کرد الان اون رو هم دیگه نداریم
BIIG LIKEEEEEEEEEE

عالی بود
با سلام چگونه . ، »»؛:()/-؟ این هارا یک تایپیست بنویسد زیرا باید دو چیز را فشار دهند تا برای مثل ، بنویسد کم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی