وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

با انتخاب سوبارو فارستر به عنوان بهترین SUV سال ۲۰۱۴، شرکت سوبارو تنها خودروسازیست که این عنوان را برای ۳بار برده و در واقع هتتریک کرده است.

نشریه معتبر موتورترند امریکا بهترین خودروی SUV* برای سال ۲۰۱۴ را معرفی نمود: سوبارو فارستر

سوبارو فارستر، بهترین خودروی SUV سال ۲۰۱۴

شرکت خودروسازی ژاپنی سوبارو (Subaru) همواره تلاش داشته تا محصولاتی متفاوت از دیگر تولیدکنندگان را راهی بازار نماید. خودروهای تولیدی سوبارو همواره به خاطر کیفیت، قابلیت اعتماد، و دوام خود مورد توجه بوده‌اند و به همین دلیل معمولا مدل‌های دست دوم این خودروساز نسبت به سایر خودروهای هم‌رده از قیمت و محبوبیت بالاتری برخوردار هستند. این خودروساز در بخش فنی نیز از راهکارهای متفاوتی برای تولیدات خود بهره می‌برد که از آن جمله می‌توان به بهره‌گیری از سیستم خاص انتقال نیرو به تمام چرخ‌ها (AWD)** به طور استاندارد در تمام تولیدات، استفاده از موتورهای فلت یا تخت با نام Boxer، استفاده از گیربکس‌های CVT*** و... اشاره کرد.

بعد از این معرفی مختصر در مورد شرکت خودروسازی سوبارو (که در آینده مطالب مفصل‌تری از آن‌را منتشر خواهم نمود) برمی‌گردیم به جنگل‌بان سوبارو یا همان سوبارو فارستر (Forester) ۲۰۱۴.

سوبارو فارستر مدل ۲۰۱۴ نسبت به مدل سال پیش دارای طراحی جدید، مصرف بهینه‌تر سوخت، قدرت بالاتر، و فضای بار بزرگتر بدون افزایش محسوس در اندازه کلی خودرو است. مدل جدید سوبارو فارستر سواری راحت همراه با فضای داخلی دلنشین ارائه می‌دهد. توانایی‌های آفرود (Off-Road) یا خارج از جاده این خودرو برای اکثر خریداران خودروهای SUV کاملا کافی‌ست. ضمن اینکه رانندگی با این خودرو لذت‌بخش است.

سوبارو این خودرو را با تیپ‌ها و موتورهای مختلفی به بازار ارائه می‌کند. برای شرکت در رقابت انتخاب بهترین SUV سال ۲۰۱۴، این خودروساز دو تیپ کاملا متفاوت از آن را برای رقابت با دیگر خودروسازان در اختیار نشریه موتورترند قرار داد که مشخصات آنها عبارت بودند از:

  • مدل 2.5i Premium مجهز به موتور تخت ۲/۵ لیتری و گیربکس دستی ۶ سرعته؛
  • مدل 2.0XT توربو مجهز به موتور ۲ لیتری توربو و یک گیربکس پیوسته متغیر (CVT).

تصویر رقبای سوبارو فارستر در راه کسب عنوان بهترین SUV سال

 در هر دو مدل مصرف سوخت با وجود افزایش قدرت، پائین‌تر آمده است. در زمان انجام آزمایش رانندگی اولین نکته خوشایند در این خودرو عملکرد گیربکس CVT آن بود. راننده در این خودرو توانایی انتخاب برنامه مناسب تعویض دنده با توجه به سلیقه و توانایی خود را دارد که در صورت انتخاب حالت تعویض دنده‌ی Sport، گیربکس CVT آن به صورت مجازی مانند یک گیربکس اتوماتیک ۸ سرعته عمل می‌کند. عملکرد این گیربکس به قدری خوب بود که راننده آزمایشی، آن را با گیربکس PDK پورشه مقایسه می‌کند.

سوبارو فارستر 2.0XT مجهز به گیربکس CVT دارای شتاب ۰ تا ۹۶ کیلومتر (۶۰ مایل) ۶/۲ ثانیه هست که از خودروی آکیورا MDX و ب‌ام‌و x1 xDrive28i نیز سریعتر است.

فارستر 2.0XT با قیمت ۲۸ هزار دلار، قابلیت‌های کاربردی یک SUV کوچک را با مهندسی خوب و عملکرد جذاب ترکیب می‌کند. سوبارو فارستر در رانندگی سبک و چابک حس می‌شود و شاسی آن عملکرد مطلوبی از خود نشان می‌دهد.

سیستم انتقال نیرو به تمام چرخ‌های این خودرو که مختص سوبارو می‌باشد symmetrical all-wheel drive نام دارد که در آزمون آفرود سربلند خارج شد. به گفته یکی از رانندگان آزمایشی، به محض رانندگی با این خودرو متوجه کیفیت و قابلیت‌های آن می‌شوید و این چیزیست که در دیگر رقبا وجود ندارد.

نشریه موتورترند برای انتخاب بهترین SUV سال ۲۰۱۴، ۶ معیار را مد نظر قرار داد که عبارت بودند از طراحی پیشرفته، کارایی، کیفیت مهندسی، عملکرد، ایمنی و ارزش. و سوبارو فارستر تقریبا در تمام این موارد برتر بود. هر دو خودروی سوبارو به تجهیزات زیادی مجهز بودند و قیمت آنها ۲۴ هزار و ۳۲۰ و ۲۸ هزار و ۸۲۰ دلار بود.

با میانگین مصرف سوخت برابر با ۲۱/۹ مایل بر گالن در آزمایش جاده‌ای سخت شامل جاده‌های کوهستانی، می‌توان آن را خودرویی اقتصادی دانست. در بحث ایمنی، سیستم سوخت‌رسان این خودرو در زمان بروز حادثه به طور خودکار قطع می‌گردد؛ فارستر دارای ۷ ایربگ است که برای سال ۲۰۱۴ شامل یک ایربگ جدید برای حفاظت از زانوی راننده نیز می‌باشد. سیستم تقویت ترمز، اسکلت اتاق با طراحی پیشرفته و قابلیت محافظت از سرنشینان از دیگر مشخصات ایمنی این خودرو هستند. به تمام این موارد اضافه کنید این نکته را که سوبارو فارستر یکی از معدود خودروهای کوچک SUV است که بالاترین رتبه ایمنی را از موسسه IIHS به دست آورده و اولین خودرو بود که در تست تصادف از روبرو IIHS بهترین نتیجه را بدست آورد.

ریزه‌کاری‌های زیادی در سوبارو به چشم می‌خورند: دید به بیرون عالی‌ست و فضای کابین بزرگ و جادار حس می‌شود. وضعیت راننده پشت فرمان بسیار خوب است، دکمه‌ها احساس خیلی خوبی دارند، صندلی‌های ردیف دوم دارای زیردستی هستند و ورود و خروج از کابین راحت است. همچنین جنس مواد به کار رفته در کابین نیز مناسب است که نشان‌دهنده‌ی طبیعت عملگرا و هوشمند سوباروست؛ سوبارو درک کرده است که خریداران عمده این نوع از خودرو افرادی فعال و ماجراجو هستند و بنابراین با توجه به این نکته خودرو و فضای داخلی آن‌را طراحی کرده است. با توجه به این نکات مطمئنا سوبارو فارستر ارزش پولی که بابت آن پرداخت می‌شود را دارد.

سوبارو توانسته ۳ مشخصه اصلی خودروهای SUV را به خوبی در این خودرو پیاده‌سازی نماید: ارتفاع پائین ورودی خودرو، به طور همزمان ارتفاع زیاد محل نشستن و کف خودرو از زمین. فاصله کف این خودرو با زمین ۸/۷ اینچ است که با خوروی جیپ گرندچروکی برابری می‌کند.

البته فارستر نقاط ضعفی هم دارد. برای مثال شکایت‌های کمی در مورد صدای باد در خودرو وجود داشت، همینطور توان یدک‌کشی این خودرو تنها ۱۵۰۰ یوند است که پائین‌تر از انتظار برخی رانندگان بود البته باید توجه داشت که اکثر خریداران SUV های کوچک به بیش از این مقدار نیاز ندارند.

از ۶ معیار مورد نظر، فارستر در ۵ مورد به برتری دست یافت. شاید بتوان ضعیف‌ترین قسمت فارستر را طراحی آن دانست. طراحی آن در مقابل رقبا ممکن است چندان زیبا و جذاب نباشد. اما شرکت سوبارو، فارستر را با توجه کامل به حفظ تعادل بین عملکرد و لذت‌بخشی در هر دو بخش قابلیت‌های جاده‌ای و خارج از جاده و با قیمت کاملا مناسب طراحی نموده است.

ابعاد خودروی سوبارو فارستر

سال‌هاست که سوبارو توانسته به اکسیر طراحی مناسب یک خودروی SUV دست یابد و به همین دلیل بود که مدل اوت‌بک (Outback) سوبارو در سال ۲۰۱۰ و نسل قبلی همین مدل فارستر در سال ۲۰۰۹ توانستند عنوان بهترین SUV سال را از آن خود کنند. و حالا دوباره با انتخاب سوبارو فارستر به عنوان بهترین SUV سال ۲۰۱۴، شرکت سوبارو تنها خودروسازیست که این جایزه را برای ۳ بار برده است و در واقع هتتریک کرده است.

سخن آخر

سوبارو فارستر ترکیب مناسبی از ویژگی‌های مورد نیاز خریداران SUV را دارد. به نظر می‌رسد این خودرو توانسته غیرممکن را ممکن سازد: قدرت موتور بیشتر از قبل، مصرف سوخت کمتر از قبل، رانندگی لذت‌بخش، فاصله زیاد کف خودرو از زمین، و دستیابی به تمام این ویژگی‌ها با یک قیمت معقول. وقتی خودرویی بتواند چنین خصوصیاتی داشته باشد مطمئنا می‌تواند به عنوان بهترین SUV سال از نگاه موتورترند دست یابد.

 

* SUV = Sport Utility Vehicle (در آینده در مورد این رده از خودروها مطالب بیشری خواهم نوشت)

** AWD = All Wheel Drive

*** CVT = Continuously Variable Transmission

 

مجموعه تصاویر سوبارو فارستر ۲۰۱۴

تصویر سوبارو فارستر 2014

تصویر سوبارو فارستر در حال پائین رفتن از تپه

تصویر داشبورد سوبارو فارستر 2014

تصویر محفظه بار سوبارو فارستر 2014

تصویری از وضعیت صندلی عقب سوبارو فارستر

نمایی از موتور (انجین) سوبارو فارستر

تصویر لوگوی شرکت خودروسازی سوبارو

برای مشاهده تصاویر با رزولوشن بالاتر به این آدرس مراجعه نمائید.

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/126

توجه: باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان
مطلب، آزاد است.


سایر مطالب

  • ۹۲/۰۷/۲۲
  • علی حسین‌زاده

SUV

خودرو

سوبارو

فارستر

موتورترند

نظرات  (۱)

SUV های شرقی در کل یه چیز دیگه هستند. از نیسان پاترول و... گرفته تا تویوتا FJ کروز :D .
با این حال شخصا Porsche Cayyene رو به همه SUV ها ترجیح میدم :)
همچنین لینک آموزش ساخت پورشه دست ساز رو براتون گذاشتم. ممنون میشم نظر بدید.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی