وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

با تصویب این قانون، تمامی دستگاه‌ها و نهادها در کشور به استفاده از سیستم‌عامل لینوکس موظف می‌شوند.

بر اساس مصوبه جدید دولت، دستگاه‌های دولتی ۶ ماه فرصت دارند تا برای مهاجرت از سیستم‌عامل انحصاری ویندوز و نرم افزارهای وابسته به آن به سمت سیستم‌عامل لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز و آزاد برنامه‌ریزی کنند. منبع

اما مشکل اصلی در این راه چه می‌تواند باشد؟ خیلی از کارشناسان به عدم آشنایی کاربران (در اینجا کارمندان) با سیستم‌عامل لینوکس اشاره کرده و عنوان نموده‌اند که ممکن است حتی کارمندان در مقابل این تغییر مقاومت کنند. اما از نظر من مشکل اساسی سر راه اجرای این طرح، خود بخش‌های IT سازمان‌ها هستند.

برای تشریح نظر خودم یک رخداد واقعی که برای خودم در یکی از سازمان‌های دولتی اتفاق افتاده است را بی کم و کاست بیان می‌کنم:

ویندوز لینوکس!

تقریبا ۲ سال پیش با حمله ویروسی به سیستم‌های این سازمان تعداد زیادی از سیستم‌ها و اطلاعات روی آنها به شدت آسیب دید و از کار افتادند. حمله به قدر شدید بود که حتی بایوس برخی سیستم‌ها هم کاملا پاک شده بود به طوری که چاره‌ای جر تعویض سیستم نبود و به همین دلیل در برخی خبرها گزارش شد که ویروس مذکور مادربوردها را هم سوزانده است.

بعدا مشخص شد آن ویروس ضمن دادن گزارش از تمام اتفاقات رخ داده روی سیستم به منبع خود، حتی از صفحه نمایش عکس‌برداری و همچنین استراق سمع هم می‌کرده است و آن زمان که ما متوجه حمله شدیم، در واقع حمله تمام شده بود! و ویروس مذکور ضمن پاک کردن خود و ردپایش، تمام اطلاعات سیستم‌ها را هم پاک و هارد را فرمت کرده بود.

پس از آن اتفاق دوباره ویندوزها را نصب کردیم (چون نمی‌توانستیم چندین هفته بدون کامپیوتر منتظر حضور کارمندان بخش IT برای نصب ویندوز باشیم) و من به صورت خودجوش یک نسخه از سیستم‌عامل لینوکس اوپن‌سوزه را هم کنار ویندوز XP خود نصب کردم. پس از مدتی که نوبت به بازرسی سیستم من رسید کارمندان IT این سازمان بزرگ برای اولین بار اسم لینوکس را شنیدند و آن‌را از نزدیک دیدند!!!

ولله شوخی نمی‌کنم! این عین واقعیت است که ۳ نفر از کارشناسان اداره آی‌تی ما تا زمان مواجهه با سیستم من، هرگز حتی اسم لینوکس را هم نشنیده بودند! آنها وقتی سیستم‌عامل اوپن‌سوزه با میزکار KDE رو مشاهده کردند ضمن تعریف بسیار از زیبایی میزکار آن، از من اسم ویندوزی را که نصب کرده بودم پرسیدند! و من جواب دادم ویندوز نیست بلکه لینوکس است! سرپرست آن گروه ۳ نفره به من گفت ویندوز لینوکس نداریم که!!!

من داشتم شاخ در می‌آوردم که مگر ممکن است کارمند قسمت آی‌تی تا الان اسم لینوکس را هم نشنیده باشد؛ به او توضیح دادم که این ویندوز لینوکس نیست بلکه یک سیستم‌عامل کاملا مجزا و مستقل به نام لینوکس است. بعد از آن هم فایرفاکس و لیبره آفیس را برای آنها اجرا کردم تا ببینند و این بار هم از سرعت خوب اجرای لیبره آفیس تعریف کردند!

با این تفاسیر آیا باز هم فکر می‌کنید مشکل اصلی برای اجرای این قانون و مهاجرت از ویندوز به لینوکس، کاربران نهایی آن هستند؟

به نظر من که مشکل اصلی مجریان این طرح‌ها در سازمان‌ها خواهند بود که خود هیچ‌گونه آشنایی و سابقه‌ی کار با سیستم‌عامل لینوکس را ندارند.

 
لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/114
توجه: باز نشر مطالب با ذکر "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.

مطالب مرتبط

نظرات  (۵)

مدتهاست به این فکر میکنم چرا تو دانشگاه های کشور برای رشته مهندسی   آی تی واحد برای لینوکس وجود نداره...در حالی که خیلی از سرور های بزرگ دنیا از لینوکس استفاده میکنن این سیستم عامل بحدی پیشرفته و گسترده است که فکر میکنم ما یکم عقب موندیم که بهش اهمیتی نمیدیم...باعث تاسفه
پاسخ:
نمی دونم شما به خاطر دارین یا نه ولی ما زمانی که دبیرستان بودیم برای اولین بار درس آشنایی با کامپیوتر رو به دروسمون اضافه کردن. فکر میکنی محتواش چی بود؟
آموزش زبان برنامه نویسی بیسیک!!!
یعنی ببین سیستم آموزشی ما کجا سیر می کرد، برای بچه دبیرستانی که تا اون موقع کامپیوتر رو از نزدیک ندیده بود، به جای آموزش ویندوز و یا لینوکس، اومده بودن آموزش برنامه نویسی بیسیک ارائه داده بودن.
برا همین واقعا نمیشه توقعی از سیستم آموزشی و متولیان او در این مملکت داشت. متاسفانه.
در سازمانی که ما هستیم که دولتی هم هست. از چند سال پیش به این ور اولویت با نرم‌افزارهای اپن سورس بوده و اصلیترین نرم‌افزارهای سازمان هم بصورت وب هست که بر روی سرورهای لینوکس اجرا میشود. و همین حالا هم از یه فایرفاکسی که روی فدورا ۱۹ هست دارم از سایتتون بازدید می‌کنم. مشکل اصلی همه سازمانها نیروی انسانی هست. ما در سازمان خودمون برای همکارامون تو بخش آی تی کلاس لینوکس هم گذاشتیم همه عادت کردن به ویندوز به خودشون زحمت نمیدهند که مهاجرت کنند و هر روز بهانه میارند. تنها راهش همین دستورات هست که ما به تکیه بر همین مصوبات اجبارشون کنیم به استفاده از لینوکس.
پاسخ:
بله رد نمی کنم. من فقط تجربه واقعی خودم رو نوشتم. جالبه که فدورا براتون نصب کردن اونم ورژن 19 چون انتظار خودم این بود که یه توزیع پایدارتر مثل دبین یا cent os یا... براتون نصب کرده باشن.
جالب بود! دیگه شنیدن کلمه لینوکس خیلی کار ساده ای هست که :دی
میتونم از بدونم سن و مدرک و سال تقریبی اخذ مدرک این 3 نفر کی بوده!؟

بنظر من مشکل اصلی لینوکس تنوع بیش از حده، همین اول که میای سراغش nتا توزیع مختلف داریم، کاملا سر درگم میشی، یه حسی هم هی بهت میگه اونیکی شاید بهتر باشه
توزیع رو که انتخاب کردی کلی میز کار مختلف داریم
من خودم مدتهاست هی از این شاخه به اون شاخه میپرم!
کاش میشد کل کل کل پکیجها و برنامه ها و دیتای رو یه توزیع رو منتقل کرد به یکی دیگه
پاسخ:
:) من اطلاعات خاصی در مورد دانشگاه و مدرکشون ندارم اما خب من که رشته ام کامپیوتر نبوده با لینوکس آشنا هستم پس انتظار میره شخصی که رشته و کارش در این حوزه هست آشناتر باشه.
اما تنوع بیش از حد رو من هم قبول دارم. به نظر من بهتره کاربر یکی از همون توزیع‌های اصلی که خودشون پایه بقیه توزیع ها هستن رو انتخاب و باهاش کار کنه. توزیع هایی مثل: دبین، فدورا، اوبونتو، اوپن سوزه، و آرچ؛ و حس تنوع طلبی و ماجراجویی خودش رو با استفاده از دیسک زنده بقیه توزیع ها یا با استفاده از ماشین های مجازی راضی کنه.
 • محمد تشکری
 • سلام برادر
  متن جالب و خوبی بود
  از اینکه در راستای مهاجرت به لینوکس زحمت می کشید بسیار خوشحالم
  این طرح که شما ازش نام بردید توسط «مرکز ملی توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای بومی و آزاد/متن‌باز ایران» راهبری میشه و در این مرکز شما حتی یک نسخه ویندوز هم نخواهید یافت.
  شما مثل ویندوزیها برخورد نکنید که لینوکس را ندیده‌اند و ایراد میگیرند. بهتر است اول در مورد ماهیت مجریان اطلاعاتتان را تکمیل کنید و بعد قطعا کمک مؤثرتری به پیشبرد فرهنگ نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز خواهید کرد.
  موفق و پیروز باشید
  پاسخ:
  سلام.
  والله من تجربه واقعی خودم در سازمان خودمان را ذکر کردم و منظورم هم از مجریان، افراد بخش IT سازمان خودمان بودند (آن هم نه همه آنها). من در مورد «مرکز ملی توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای بومی و آزاد/متن‌باز ایران» نظری ندادم (فکر می‌کردم متن به اندازه کافی گویاست). مطمئنا مرکزی که چنین اسمی دارد نمی‌تواند و نباید از نرم‌افزارهای متن بسته مثل ویندوز استفاده بکند و حتما هم متخصصان کارآزموده‌ای آنجا فعال هستن.
  اما نظر شما در مورد این مطلب چیست:
  نقدی بر سیستم‌عامل ملی؛
  به نظر من استفاده از لینوکس خیلی کار منطقی و درستیه
  به نظر شما چرا همه شرکت های دنیا مثل اوراکل و گوگل ایران رو تحریم میکنند ولی مایکروسافت داره به ایرانی ها هنوز سرویس میده و زبان فارسی رو هم پشتیبانی میکنه!؟
  عاشق چشم و ابروی ما که نیست.که تحریم نکنه و ما هم کرک بکنیم!
  بعضی ها میگن میخواد ایرانی ها به سمت جنبش نرم افزارهای آزاد نروند!
  بعضی ها هم میگن افشاگری اسنودن در جاسوسی آمریکا از اتحادیه اروپا کلمات کلیدی این معما هستن.و شرکت
  مایکروسافت هم یک شرکت آمریکایی است!
  همیشه هم میگه به من اعتماد کنید!!! درسته من کدم بسته است ولی Back door ندارم! خوب ما هم ساده ایم دیگه باور میکنیم

  ولی من در سیاست های مایکروسافت صداقت و درستکاری و شرافت ندیدم
  سیاست مایکروسافت انحصار و تولید ثروت بیشتر به هر قیمتی است.به هر قیمتی!
  مثلا این شرافته که مایکروسافت مردم رو مجبور به خرید ورژن های جدید Word میکنه؟ مثلا با تقلب در ورژن ۲۰۰۷ Word پسوند ها رو docx کرد که با Word 2003 باز نشه و همه مجبور بشن برن word 2007 رو بخرن! ما هم باور میکنیم شرافتمنده و راست میگه که به خاطر پول جاسوسی نمیکنه!این حرف من نیست.این نظر آقای استالمن هستش
  http://www.gnu.org/philosophy/no-word-attachments.fa.html

  حدس میزنم در خارج از کشور چهار دسته از لینوکس استفاده میکنند:
  ۱-شرکت هایی که میخواهند دستشون در توسعه نرم افزار های متن باز و سیستم عامل باز باشه و تغییرات زیادی در سورس کد سیستم عامل اعمال کنند(نمیخواهند زیر سلطه مایکروسافت هم باشند)
  ۲-شرکت هایی که امنیت اطلاعات براشون هدف اول و اساسیه
  ۳-اشخاصی که شیفته آزادی و تفکر متن باز هستند
  ۴-کسانی که پول خرید لایسنس های گرون ویندوز و نرم افزارهای جانبی اون رو ندارند

  در ایران حدس میزنم فقط کسانی طرفدار لینوکس هستند که شیفته آزادی و تفکر متن باز هستند.
  جالبه من در سازمان هایی که امنیت اطلاعات مهمه ویندوز هم دیدم
  مثلا به شخصه دیدم که سپاه برای دبیرخانه از ویندوز XP آن هم امسال! استفاده میکرد!

  حالا که اینجا هرکی به هر کیه.و نه شرکتی میخواد لینوکس رو توسعه بده و یا سورس کدهای اون رو به نفع خودش تغییر بده.و نه سازمان هامون به امنیت اطلاعات اهمیت میدن.و نه استاد دانشگاهمون دیدگاه درستی نسبت به متن باز داره.در دانشگاه های ما لینوکس و متن باز تدریس نمیشه.و نه پولی بابت لایسنس ویندوز میدیم.پس همه ی دوستان این انجمن باید عاشق باشن!!!

  ولی به نظرمن در ایران برای سازمان هایی مثل سپاه و وزارت دفاع و اطلاعات و بانک مرکزی و امثالهم امنیت اطلاعات مهمه و باید به سمت متن باز و لینوکس برن.ولی برای شرکت های غیر از اینها و استفاده های شخصی و یا شرکت های غیر امنیتی(مثل رستوران ها و فروشگاه ها و آژانس ها و …) ویندوز میتونه امنیت اون ها رو فعلا تامیین کنه. مهاجرت ضروری و Emergency شش ماهه باید برای قسمت های سیاسی نظامی و اقتصادی دولت با جدیت و کیفیت و سرعت بالا اجرایی و عملیاتی یشه.و فقط برای مقاصد سیاسی نظامی و هسته ای و اقتصادی بهتره از لینوکس استفاده بشه چون نسبت به ویندوز از نظر متن بازی و ساختار امنیتی بهتره.وگرنه برای مواردی غیر از این تفاوتی بین لینوکس و ویندوز از نظر امنیت نیست و امنیت سیستم عامل به توانایی ها و مهارت کاربر در حفظ و حراست از اطلاعات بستگی دارد.اگرچه باز هم معتقدم مایکروسافت میتواند از کاربران عادی هم جاسوسی کند.ولی آنها اطلاعت به درد به خوری برای مایکروسفات ندارند.
  پس طرح ۶ ماهه_کوتاه مدت_ فقط به درد بخش های حساس دولت میخوره
  طرح بلند مدت هم باید با تجربه ای که از طرح کوتاه مدت کسب شده برای بخش های غیر حساس در آینده عملیاتی بشه
  بعد قانون کپی رایت رعایت بشه
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی