وبلاگ علی حسین‌زاده

وبلاگ علی حسین‌زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

اینستاگرام من

آخرین نظرات
مستند رضا شاه

به مناسبت ۲۲ سالگی لینوکس

دوشنبه, ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

لینوکس: فقط برای سرگرمی (Just For Fun)!

تقریبا ۳ هفته‌ای از بیست و دومین سالگرد تولد سیستم‌عامل لینوکس گذشته است با اینحال چون گاهی می‌بینم که انتظارات برخی کاربران از این سیستم‌عامل نادرست است تصمیم گرفتم به بهانه سالگرد تولد لینوکس، مطلبی در مورد هدف واقعی آن بنویسم. 

۲۵ آگوست سال ۱۹۹۱ بود که پدر لینوکس یعنی لینوس توروالدز (Linus Benedict Torvalds) پیام معروف خود در مورد ایجاد یک سیستم عامل آزاد را در یک گروه خبری اعلام نمود. از آن تاریخ لینوکس راه پیشرفت را پیمود و الان در بازار سرورها، سوپر کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند و... سهم بزرگی را به خود اختصاص داده است.

اما جالب این بود که سیستم‌عامل لینوکس از ابتدا با هدف «فقط برای سرگرمی» ایجاد شد. نکته‌ی مهمی که لینوس نیز در پیام خود بدان اشاره کرد از نظر من این بود: «فقط برای سرگرمی؛ مانند پروژه گنو بزرگ و حرفه‌ای نیست». گرچه هم‌اکنون لینوکس از حالت سرگرمی خارج و در کارهای بسیار جدی از آن استفاده می‌شود اما از نظر من برای بخش بزرگی از کاربران عادی و خانگی هنوز هم سرگرمی (اما نه بازی) مهمترین و بهترین دلیل برای استفاده از سیستم‌عامل لینوکس است و باید هم همینگونه باشد.

تصویر لینوس توروالدز

با وجود آخرین نسخه‌های سیستم‌عامل‌های ویندوز که در ایران و برخی دیگر از کشورهای در حال توسعه به قیمت‌های بسیار نازل در دسترس عموم قرار دارند شاید دلیل آوردن از رایگان بودن لینوکس توجیح معقولی برای استفاده از آن نباشد. همچنین گرچه لینوکس سیستم‌عاملی آزاد و متن‌باز است اما با توجه به اینکه بسیار از کاربران حتی یک نگاه هم به کد منبع سیستم‌عامل خود نمی‌اندازند و در صورت انجام این کار چیز زیادی ممکن است از آن درنیابند، صحبت در مورد برتری لینوکس بر سیستم‌عامل‌های انحصاری مانند ویندوز و مک به دلیل متن‌باز و آزاد بودن لینوکس نیز توجیحی ندارد.

شاید بهترین توصیف از لینوکس و کاربران آن را «پرهام ایزدپناه» در شماره ۱۲۵ ماهنامه شبکه، به مناسبت ۲۰ سالگی لینوکس در آن سال (شهریور ۱۳۹۰) نوشته باشد:

دوست داریم به مردم بگوییم از لینوکس استفاده می‌کنیم، چون امن است، آزاد است، قابل سفارشی سازی (Customization) است، رایگان است، پشتیبانی اجتماعی عالی‌ای دارد... همه این‌ها اما، خزعبلات بازاریابی است! این‌ها را می‌گوییم، چون کاربران غیر لینوکسی دلیل واقعی این موضوع را درنیافته‌اند. حتی هنگامی که به اندازه کافی این دلایل واهی را بافتیم، خودمان هم رفته‌رفته باورمان می‌شود!

اما دلیل اصلی در لایه‌های ژرف موضوع پنهان مانده است: ما از لینوکس استفاده می‌کنیم، چون سرگرم‌کننده است. سرگرم‌کننده است که سیستم‌تان را دستکاری کنید، همه‌ی تنظیماتش را عوض کنید، خرابش کنید، بعد هم مجبور شوید به وضعیت بازیابی بروید و آن را تعمیر کنید. سرگرم‌کننده است که چند صد توزیع مختلف داشته باشید و از میان آن‌ها انتخاب کنید. سرگرم‌کننده است که از خط فرمان استفاده کنید. اجازه دهید دوباره بگویم: سرگرم‌گننده است که از خط فرمان (Command Line) استفاده کنید. تعجبی ندارد که کاربران غیر لینوکسی قضیه را نگرفته‌اند.

این مطلب یکی از مقاله‌های بخش ویژه شماره ۱۲۵ ماهنامه شبکه با عنوان «جشن‌نامه ۲۰ سالگی لینوکس» بود که بد ندیدم به آن اشاره کنم. او در ادامه افزوده است:

نکته اصلی در مورد لینوکس‌کارها این است که ما از این سیستم‌عامل به خاطر خودش استفاده می‌کنیم. بدیهی است که دوست داریم کارمان انجام شود؛ دلمان می‌خواهد از شر ویروس‌ها در امان باشیم، و پولمان هم ذخیره شود؛  اما این‌ها همه عوارض جانبی ماجرا هستند؛ آنچه که به راستی دوستش داریم، سر و کله زدن با سیستم است؛ کلنجار رفتن با آن است، لذت کشف حقایق نهفته در پس لایه‌های زیرین نرم‌افزار است...

شاید این جملات، برگرفته از نوشته ولاد دولزال (Vlad Dolezal)، صادقانه‌ترین عباراتی باشند که تاکنون درباره لینوکس شنیده باشیم. ناگفته‌ها و نانوشته‌هایی (یا کمتر مکتوب شده‌هایی) که باطن ماجرای حلقه انسانی عظیم گرداگرد لینوکس (گنو/لینوکس) و مکنونات قلبی بسیاری از آن‌ها را از اعماق حفره‌ای عمیق و تاریک بیرون می‌کشد و زیر نور آفتاب می‌گذارد. نام این سرگرمی یا به مفهوم دقیق‌تر تفننی (Fun) که از آن یاد می‌شود را سال‌ها پیش هم یک بار دیگر شنیده بودم. سال‌هایی که نه لینوکس را می‌شناختم، نه جمله معروف پدیدآورنده‌اش را درباره آن شنیده بودم:

سال ۷۹ یا هشتاد بود که نخستین آگهی سمینار آشنایی با سیستم عامل لینوکس را در یکی از روزنامه‌ها دیدم و از روی کنجکاوی، فردای آن روز راهی آموزشگاهی در خیابان امیرآباد شدم که آگهی را منتشر کرده بود. از آنجا که بیست دقیقه‌ای دیر رسیده بودم و کسی هم جز یک مرد شیک پوش و تازه از مهاجرت بازگشته (که منشی آموزشگاه او را برگزار کننده سمینار معرفی کرد) در آنجا حضور نداشت، تصور کردم که «سمینار» تمام شده است. او البته برایم توضیح داد: «هنوز به جز شما کسی نیامده است.» و بنابراین برنامه کمی با تأخیر آغاز خواهد شد. حتی عذرخواهی هم کرد! بعد از گذشت پانزده دقیقه، استاد سمینار را تنها برای من شروع کرد. در مقابلم روی صندلی خالی شاگردان کلاس نشست و یک ساعتی درباره لینوکس، مزایای آن، ویژگی‌های امنیتی‌اش و... صحبت کرد. در پایان سخن و تمام شدن سؤال‌های پرشمارم با همان لهجه فرنگی‌اش و همان «ر» گفتن‌های معروف، یک جمله دیگر نیز به دیدگاه‌هایش افزود: «می‌دونید چیه؟ کار کردن با لینوکس خیلی فانه!»

تکرارش ضرر ندارد که بگویم به نظر من اولین و بزرگترین دلیل برای استفاده یک کاربر خانگی از سیستم‌عامل لینوکس باید همین جنبه سرگرم‌کنندگی (البته نه بازیچه) آن باشد؛ و بنابراین شاید لینوکس سیستم‌عامل مناسبی برای افرادی نباشد که حوصله سروکله زدن با سیستم خود را ندارند و انتظار دارند از همان ابتدای نصب سیستم‌عامل، همه‌چیز درست و دقیق و از پیش تنظیم شده و بدون مشکل کار کند. نه اینکه لینوکس اینگونه نیست یا نمی‌تواند باشد بلکه همانطور که توضیح داده شد هدف لینوکس این نبوده و نیست.

البته یکی از شاهکارهای لینوس توروالدز و سیستم‌عامل لینوکس هم این بود که سیستم‌عاملی که از ابتدا تنها برای سرگرمی ایجاد شده بود، اکنون بعد از ۲۲ سال، سهم عمده‌ای از بازار سرورهای اینترنتی، سوپر کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند، و... را قبضه کرده است.

حسن ختام

متن پیام معروف لینوس توروالدز در سال ۱۹۹۱:

درود به هر کس که آن بیرون از مینیکس استفاده می‌کند. من هم‌اکنون روی سیستم‌عاملی آزاد برای رایانه‌های ‎‏AT ۳۸۶ (۴۸۶)‎‏ کار می‌کنم (فقط برای سرگرمی؛ مانند پروژه گنو بزرگ و حرفه‌ای نیست). از ماه آوریل کار را آغاز کرده‌ام و هم‌اکنون این سیستم‌عامل آماده است و کار می‌کند. دوست دارم از دیدگاه دیگران در مورد سیستم‌عاملم با خبر شوم. چه آنان که مینیکس را دوست دارند و چه آنان که دوست ندارند. چرا که سیستم‌عامل من تا حدی شبیه به مینیکس است.
در حال حاضر (۱٫۰۸) bash و (۱٫۴۰) gcc را بر روی آن دارم و چیزهای دیگری که به نظر می‌رسد همه درست کار می‌کنند. این بدان معناست که طی چند ماه آینده چیز به‌درد بخوری فراهم خواهم کرد و دوست دارم بدانم مردم بیشتر چه امکاناتی لازم دارند. به هر پیشنهاد و نظری خوش‌آمد می‌گویم اما قول نمی‌دهم که آن را انجام دهم!

لینوس (torvalds@kruuna.helsinki.fi).

پ.ن: بله این نرم‌افزار آزاد است. البته قابل انتقال بر روی انواع دیگر رایانه نیست (چرا که دستورات AT386 را به کار می‌برد) و ممکن است غیر از سخت‌دیسک AT چیز دیگری را پشتیبانی نکند. این همه چیزی است که من دارم!

Hello everybody out there using minix -

I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and professional like gnu) for 386 (486) AT clones.  This has been brewing since april, and is starting to get ready.  I'd like any feedback on things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat (same physical layout of the file-system (due to practical reasons) among other things). I've currently ported bash (1.08) and gcc (1.40), and things seem to work. This implies that I'll get something practical within a few months, and
I'd like to know what features most people would want.  Any suggestions
are welcome, but I won't promise I'll implement them :-)

Linus (torv...@kruuna.helsinki.fi)

PS.  Yes - it's free of any minix code, and it has a multi-threaded fs. It is NOT protable (uses 386 task switching etc), and it probably never will support anything other than AT-harddisks, as that's all I have :-(.

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/112
توجه: باز نشر مطالب با ذکر "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.


سایر مطالب

 • ۹۲/۰۶/۱۸
 • علی حسین‌زاده

سیستم‌عامل

لینوکس

متن‌باز

نظرات  (۶)

مدت ها قبل با لینوکس آشنا شدم اولینش نسخه زنده ناپیکس بود از اون به بعد با لینوکس کار می کنم هر چند جدید به صورت کامل و به عنوان سیستم عامل اصلی از اون استفاده می کنم اما هر بار که با ویندوز مقایسه می کردم با خودم می گفتم بابا ویندوز که امکانات بیشتری داره حالا مجبورم با لینوکس کار کنم؟ راستش لذتی که برام داره شید برای خیلی از کسایی که با لپ تاپم کار کردند نداشته باشه اما برای من لذت بخشه . از وقتی که لینوکسم بالا می یاد تا زمانی که خاموشش می کنم
سلام.

خوب هستید. به وبلاگم سر بزنید . اگر هم خبر پاسارگاد براتون جالب بود ممنون میشم Share کنید.
پاسخ:
والله من نفهمیدم پاسارگاد چه هدفی داره. بهر حال امیدوارم موفق باشید.
راستی مطالب «خودروی دست ساز» رو با اینکه همگی رو نخوندم اما فکر کنم جالب باشن.
 • آرمان اسماعیلی
 • سلام.

  مطلب قشنگی بود. اصلا روح آدم با لینوکس شاد می‌شه.
  سپاس فراوان
  من تازه جز کاربران لینوکس شدم امیدوارم تا چند ماه دیگه کلا از ویندوز جدا بشوم
  سلام آقای حسین زاده
  من الان با وبلاگ قشنگتون آشنا شدم....راستش می خوام بپرسم که چجوری میشه هم اوبونتو روی یک سیستم داشت و هم ویندوز...
  در ضمن نصب نکردن درایور ها در اوبونتو مشکلی نداره؟
  با تشکر.
  پاسخ:
  سلام. ممنون از لطفتون.
  چند راه وجود داره:
  ۱- مثلا نصب اوبونتو داخل ویندوز (که من به تازه واردها توصیه میکنم) با استفاده از wubi که در این حالت سیستم عامل اوبونتو مثل سایر نرم افزارها در ویندوز شما نصب میشه و هنگام بوت میتونید اوبونتو یا ویندوز رو انتخاب کنید (البته در این نوع نصب ممکنه یه کم سرعت اجرای اوبونتو پایین باشه).
  ۲- خالی کردن و فرمت کردن حدود ۱۵ گیگ از هارددیسک و نصب اوبونتو در اون فضای ایجاد شده و در کنار ویندوز؛ اصلا هم کار سختی نیست.
  ۳- آزمایش اوبونتو داخل ویندوز با استفاده از ماشین های مجازی.
  «سرگرم‌کننده است که از خط فرمان (Command Line) استفاده کنید.» کاملا موافقم!
  کلا لینوکس یک جور حس کاشف بودن به آدم می ده! یک جور سرگرمی که نمیشه با هیچ چیز مقایسه کرد مگر اینکه اهل اینگونه سرگرمی ها باشی و قواعد این بازی رو یاد بگیری!

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی