وبلاگ علی حسین‌زاده

وبلاگ علی حسین‌زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

اینستاگرام من

آخرین نظرات
  • ۵ آذر ۹۷، ۱۸:۵۸ - بازاریابی اینترنتی
    ممنون
مستند رضا شاه

گذر از ۳۲ بیت به ۶۴ بیت (قسمت دوم)

جمعه, ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲

برای مطالعه قسمت اول به گذر از ۳۲ بیت به ۶۴ بیت (قسمت اول) مراجعه نمائید.

سیستم‌عامل ۳۲ بیت نصب کنیم یا ۶۴ بیت؟

افزایش حجم دسترسی مستقیم به حافظه رم تا یک ترابایت (بسته به نسخه سیستم عامل)، افزایش عملکرد نرم‌افزارهایی که به توان پردازش بیش‌تری نیاز دارند (مثل نرم‌افزارهای ویرایش و ساخت تصور و فیلم، بازی‌های سنگین گرافیکی و...) و افزایش قابلیت‌های امنیتی را می‌توان از بارزترین مزایای یک سیستم‌عامل ۶۴ بیت دانست.

پس از بیان مزایای سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیت در قسمت اول این نوشته، بد نیست از معایب آنها نیز مواردی ذکر شوند:

معایب 64 بیت

از آنجائیکه در سیستم‌عامل ۶۴ بیتی از الگوریتم‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری برای آدرس‌دهی حافظه استفاده می‌شود، به حجم بالاتری از حافظه نیاز خواهد داشت؛ یعنی نقطه ضعف اصلی معماری ۶۴ بیتی نسبت به نمونه ۳۲ بیت این است که یک داده با مشخصات یکسان در سیستمی که توسط پردازنده ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌شود، فضای بیشتری را اشغال می‌کند. این افزایش حافظه مورد نیاز، برای انجام یک فرآیند مشخص، پردازنده را مجبور می‌کند که از حافظه نهان سیستم استفاده کند (برای همین اگر رم سیستم شما خیلی پائین و کمتر از ۱ گیگابایت هست استفاده از سیستم‌عامل ۶۴ بیت بر روی آنرا توصیه نمی‌کنم).

حفظ بخشی از مدل ۳۲ بیت، یکی از راه‌های رسیدگی به این مشکل است که از لحاظ منطقی موثر به نظر می‌آید چرا که در اینصورت سیستم‌عامل از فضای آدرس‌دهی ۳۲ بیت برای کددهی به برنامه‌ها استفاده می‌کند، در حالی که داد‌‌ه‌ها می‌توانند به طور اختیاری در فضای ۶۴ بیت قرار بگیرند.

نکته ضعف دوم این است که برخی از نرم‌افزارها نسخه ۶۴ بیتی ندارند که گاهی کاربران را به مشکل می‌اندازد. برخی اجزای سطح پائین در کامپیوتر نظیر درایورهای سخت‌افزاری، ممکن است درایور ۶۴ بیت نداشته باشند (گرچه این احتمال کم است). درایورهای سخت‌افزاری رابط بین سخت‌افزار و سیستم‌عامل هستند و مسئولیت جلوگیری از کارکرد قطعات در حالت Compatibility Mode نیز به عهده آنها است در نهایت چنانچه درایور ۶۴ بیتی برای فلان قطعه سیستم شما موجود نباشد نمی‌توان از آن قطعه در محیط ۶۴ بیت استفاده کرد (امروزه این مشکل تقریبا بطور کامل حل شده است).

شما هنگام انتخاب نوع سیستم‌عامل باید به مشخصات سخت‌افزاری سیستم خود توجه کامل داشته باشید و در صورت انتخاب سیستم‌عامل ۶۴ بیت از وجود درایورهای ۶۴ بیت برای تمام سخت‌افزارهای سیستم اطمینان حاصل کنید.

اما برخلاف درایورها اکثر برنامه‌هایی که برای سیستم‌عامل ۳۲ بیتی طراحی شده‌اند در سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیتی هم به خوبی قابل اجرا می‌باشند.

بخشی از بنچمارک و مقایسه سیستم‌عامل اوبونتو در نسخه‌های ۳۲ بیت و ۶۴ بیت

بنچمارک و مقایسه سیستم 64 بیت با 32 بیت و 32 بیت PAE

 

شناسایی 64 بیت بودن سیستم در لینوکس

برای تشخیص اینکه آیا سخت‌افزار شما معماری ۶۴ بیت دارد یا ۳۲ بیت، در اوبونتو وارد ترمینال شده و یکی از دو فرمان زیر را اجرا نمائید:

lscpu

که بطور کامل مشخصات cpu شما را نشان می‌دهد و یا این دستور:

grep --color=always -iw lm /proc/cpuinfo

که در آن در عبارات ظاهر شده، در بخش flags به دنبال (Long Mode) ‫lm بگردید؛ اگر lm را دیدید به این معناست که CPU شما ۶۴ بیت است و اگر آن‌را نمی‌بینید متاسفانه CPU شما ۳۲ بیت است. البته توجه داشته باشید الان تقریبا تمام سخت‌افزارها ۶۴ بیت هستند و همانطور که در مورد لپتاپ ۷ ساله من در قسمت "تجربه شخصی من" خواهید دید به ندرت امکان دارد سیستم شما حتی اگر چند سال پیش آن‌را تهیه کرده‌اید معماری ۶۴ بیت نداشته باشد.

اگر هم الان اوبونتو (لینوکس) را بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید و نمی‌دانید سیستم‌عامل اوبونتوی شما ۳۲ بیت است یا ۶۴ بیت، چند راه برای فهمیدن آن وجود دارد که یکی از آنها مراجعه به سیستم مانیتور در اوبونتو و سپس رفتن به تب System است و راه دیگر اجرای فرمان زیر در ترمینال است:

uname -m

اجرای نرم‌افزارهای 32 بیت در لینوکس 64 بیت

برای اجرای یک نرم‌افزار ۳۲ بیت در لینوکس اوبونتو باید بسته‌های ia32-libs و ia32-libs-gtk را روی سیستم خود نصب نمائید.

تجربه شخصی من

من هفته پیش اوبونتو ۱۲.۰۴ خودم را از نسخه ۳۲ بیت به نسخه ۶۴ بیت تغییر دادم (یا شاید بهتر باشد بگویم ارتقا دادم!) و نتیجه عالی بود. الان میزکار یونیتی بسیار روان‌تر از نسخه ۳۲ بیت اجرا می‌شود و در کل، سرعت سیستم‌عامل و نرم‌افزارها بطور کاملا محسوسی بهبود یافته است. جا دارد اضافه نمایم که لپتاپ من چندان هم جدید نیست و فکر کنم در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار به بازار عرضه شده؛ مشخصات لپ تاپ هم عبارتند از: پردازنده Intel Core 2 Duo 2.40 GHz و رم GiB DDR2 ‫2.0 که مشخصا نه خیلی جدید هست و نه خیلی قوی و با اینحال بخوبی از پس سیستم‌عامل ۶۴ بیت برآمد. در این رابطه با هیچ مشکلی هم مواجه نشدم زیرا نسخه ۶۴ بیت نرم‌افزارها و درایورها براحتی در اوبونتو و مرکز مدیریت نرم‌افزاری آن در دسترس است.

بنابراین من به شما پیشنهاد می‌کنم تغییر نسخه سیستم‌عامل از ۳۲ بیت به ۶۴ بیت را نیز جزو برنامه‌های خود لحاظ کنید؛ البته توجه داشته باشید که برای تغییر از نسخه ۳۲ بیت به نسخه ۶۴ بیت سیستم‌عامل، باید آن‌را از نو نصب نمائید و راه دیگری ندارید.

در پایان برای اینکه بتوانید مقایسه‌ای عینی‌تر میان دو سیستم‌عامل ۳۲ بیت و ۶۴ بیت انجام دهید، لینک بنچمارک و مقایسه اوبونتو ۱۲.۰۴ در سه نسخه ۳۲ بیت، ۳۲ بیت PAE و در نهایت ۶۴ بیت را که توسط سایت Phoronix انجام گرفته است قرار می‌دهم. 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/78

توجه: باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب، آزاد است.


سایر مطالب

  • ۹۲/۰۲/۲۰
  • علی حسین‌زاده

32 بیت

64 بیت

سیستم‌عامل

لینوکس

پردازنده

نظرات  (۲)

سلام

برای تشخیص اینکه آیا سخت‌افزار شما معماری ۶۴ بیت دارد یا ۳۲ بیت، در اوبونتو وارد ترمینال شده و فرمان زیر را اجرا نمائید:


برای این قسمت راحت‌تر نیست که از دستور lscpu استفاده نماییم؟ هم راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شود و هم خروجی قشنگ‌تری دارد :)
پاسخ:
بله درسته. اصلاح شد. 
سلام
من یه لپ تاپ dell inspiron دارم که از اول روش ubuntu 10.10 نصب بود. یعنی هیچوقت ویندوز روش نصب نبوده! چون نمیتونستم برنامه هاش و بگیرم و ظاهرا اکسپایر شده بود ubuntu 12.04 را نصب کردم. البته چون لپ تاپم آپشن های خوبی داره نسخه 64 بیت و نصب کردم. اما وقتی نصب شد و پیام ریستارت مشاهده شد، بعد از ریستارت اصلا بالا نیومد. از ubuntu repair grub  هم استفاده کردم ولی درست نشد. اصلا نمیدونم چیکارش باید بکنم. این و هم بگم که چون موقع نصب گذاشتمش که خوب آپدیت بشه تقریبا نصبش نزدیک سه ساعتی طول کشید برا همین دوست ندارم از دستش بدم لطفا کمک کنیدکه درست بشه با تشکر از  شما خوبان.
پاسخ:
بهترین مکان برای گرفتن راهنمایی انجمن اوبونتوی ایران و در درجه بعدی انجمن وبسایت لینوکس ریویو هست.
اما ۲تا سوال: اوبونتو ۱۰.۱۰ رو به ۱۲.۰۴ آپگرید کردید یا اینکه اوبونتو ۱۲.۰۴ رو دانلود و به جای نسخه قبلی از اول نصب کردید؟
آیا مطمئن هستید سیستم شما ۶۴ بیته؟
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی