وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

اگر دانشجو یا نویسنده وبلاگ باشید (یا هر فرد دیگری که نیاز به تایپ دارد) باید با قواعد صحیح تایپ در فارسی آشنا شوید. من بشخصه وقتی مقاله‌ها، وبلاگ‌ها و حتی نامه‌های رسمی سازمانی را می‌خوانم که در آنها قواعد ابتدایی تایپ هم رعایت نشده است، بشدت عصبانی می‌شوم.

منبع متن پیش‌رو «مجله اینترنت» بوده است. بنظرم آمد که باز انتشار آن در وبلاگ خودم هم می‌تواند مفید واقع گردد؛ و البته این متن برای سیستم‌عامل ویندوز نوشته شده است اما در لینوکس هم به همان اندازه کاربرد دارد:

به عنوان یک فارسی‌زبان، غیر ممکن است که روزانه با کلمات و متن‌های فارسی برخورد نکنیم؛ اگر به وبگردی علاقه داشته باشید و یا روزنامه‌خوان باشید، شاید روزانه صدها خط متن فارسی را مرور کنید.

یکی از دلایلی که خط فارسی مورد علاقه بسیاری از جهانیان، به خصوص علاقه‌مندان به ادب و هنر است، زیبایی آن و پرقاعده بودن آن است.

اگر با خوشنویسی آشنایی اجمالی داشته باشید، حتما حرف بنده را تصدیق می‌فرمایید. کوچکترین تغییری در فاصله‌ها، قوس‌ها و... زیبایی اصلی این زبان شیرین را تداعی نخواهد کرد.

شاید باور نکنید، اما تایپ فارسی نیز مانند خوشنویسی، دارای قواعد بسیاری است. همانطور که اگر یک خوشنویس به طور مثال، فاصله بین دو حرف یا دو کلمه را رعایت نکند، خط او از دید استادان، دارای جایگاه مناسبی نیست، یک تایپیست نیز در صورت رعایت نکردن قواعد و قوانین تایپ فارسی، از دید دیگران، تایپیست ماهری نیست.

قصد داریم در این مقاله، نکاتی واجب و به قول من، «حیاتی» در تایپ فارسی را مرور کنیم. البته این مقاله تجربه شخصی من از مطالعه دقیق متون فارسی و زیر ذره‌بین قرار دادن تایپ ماهرترین تایپیست‌هاست.

راستش را بخواهید، دلیل نوشتن این مقاله، این است که حقیقتا از دیدن مطالب تایپ شده به دست یک تایپیست ناماهر، در مجلات، روزنامه‌ها، صفحات وب و تایپیست اداره خودمان!!!، به شدت ناراحت می‌شوم و گاهی هم جوش صاحب مقاله را می‌خورم! گفتم شاید این مقاله، عاملی برای تایپ صحیح همه فارسی‌زبانان و در نهایت کمتر شدن عصبانیت خودم باشد!

خوب، شروع می‌کنیم:

تصویر: کیبورد استاندارد فارسی

املای صحیح کلمات

شاید (حتما) مهم‌ترین موضوع در تایپ فارسی، رعایت املای صحیح کلمات است. هر فارسی‌زبانی از خواندن مطلبی که دارای غلط‌های املایی متعدد است، ناراحت می‌شود و حتی شاید نسبت به یک مقاله مهم، به دید مقاله‌‌ای ساده و بی‌مصرف نگاه کند.

اما بحث ما در این مورد، مربوط به این نیست که شما به طور مثال ندانید "اسراف" را باید با "س" بنویسید یا با "ص"، بلکه ما قصد داریم این نکته را یاد‌آور شویم که یک تایپیست ماهر، "اسراف" را نمی‌نویسد: "اسارف". به عبارت دیگر، غلط‌های املایی‌ای منظور ماست که بر اثر اشتباه تایپیست رخ می‌دهد.

در مثال بالا تایپیست ما، به جای آن‌که ابتدا کلید حرف "ر" را فشار دهد و بعد، کلید حرف "ا" را، در اثر تایپ سریع، ابتدا کلید "ا" را فشرده و بعد، کلید حرف "ر" را.

برای اینکه چنین مشکلاتی پیش نیاید، تایپیست مجبور است تمام حواس خود را کاملا روی متن و صفحه کلید متمرکز کند. در این صورت حتما به اشتباهات خود در حین تایپ، پی خواهد برد. البته این، مستلزم تمرین و تکرار در تایپ است، اگر عمل تایپ، برایتان به یک موضوع عادی تبدیل شود، در حین تایپ دقیقا متوجه خطای خود خواهید شد و بعد به مانیتور که نگاه می‌کنید، می‌بینید، بله، خطایی رخ داده است.

اگر بتوانید این کار (یعنی متمرکز شدن روی متن) را انجام دهید، هرگز نیازی به نگاه کردن به مانیتور نیست. البته انسان جایز الخطاست و گاها خطای خود را هم متوجه نمی‌شود، همانطور که ممکن است بارها در صحبت کردن، یک کلمه را به صورت نادرست تکرار کنید و خودتان هم متوجه نشوید (و در آخر اطرافیان به شما تذکر بدهند)، در تایپ کردن نیز ممکن است خطایی انجام دهید و تا مانیتور به شما تذکر ندهد، متوجه نشوید. پس بد نیست بعد از تایپ هر چند کلمه، به خصوص در مواقعی که شک می‌کنید، به مانیتور نگاه کنید تا متوجه اشتباه خود بشوید.

اگر از نرم‌افزارهای قدرتمندی چون لیبره آفیس و یا Microsoft Word استفاده کنید، به سادگی با یک نگاه گذرا، متوجه غلط‌های املایی خود خواهید شد. چرا که این این نرم‌افزارها زحمت گنجاندن غلط‌یابت املایی فارسی را نیز در خود کشیده‌اند، و غلط‌های املایی (که جابه‌جا شدن حروف آن کلمه، حتی کلمه جدید و با معنای دیگری نیز نسازد)، را با کشیدن یک شبه خط قرمز در زیر آن‌ها، مشخص می‌کنند.

استفاده از این بخش از این نرم‌افزار نیز نکات جالب دارد که از حوصله این مقاله خارج است، شاید در مقاله‌ای دیگر مزاحم شما شدیم.

پس، تمرین در تایپ فارسی، به همراه متمرکز شدن بر روی متن و چک کردن متن تایپ شده بعد از چند کلمه، برای رفع مشکل غلط‌های املایی مفید است.

اما این نکات، باعث نمی‌شود که خواندن مجدد متن از اول تا آخر (در پایان تایپ)، دست کم گرفته شود! بسیاری از غلط‌‌ها، بعد از این روخوانی کشف می‌شوند!

رعایت قواعد و قوانین تایپ فارسی

لابد فکر می‌کنید تایپ فارسی، قواعدی ندارد و با فشردن چند کلید، می‌توان تایپ صحیح انجام داد! اما اگر تا پایان این بخش، همراه ما باشید، متوجه خواهید شد که چه قواعد شیرینی در تایپ فارسی موجود است که شاید کمتر کسی به آن‌ها توجه کند!

- فاصله مجازی؛ (نیم فاصله)

از آن‌جا که این موضوع را کمتر کسی می‌داند و یکی از شیرین‌ترین قواعد است، آن‌را ابتدای قواعد آوردم.

به این کلمه توجه کنید: "می شود"، آن‌را با این کلمه مقایسه کنید: "می‌شود". می‌دانم که متوجه تفاوت آن دو شده‌اید. بله، بین "ی" و "ش" در کلمه دوم، فاصله کمتری نسبت به کلمه اول مشاهده می‌شود.

این، دقیقا معنای "فاصله مجازی" است.

یادم هست که در گذشته‌، زمانی که ماشین‌های تایپ، مصرف فوق‌العاده‌ای داشتند، به دلیل نبود این امکان، این کلمه (و کلماتی شبیه آن)، بدین صورت نوشته می‌شد: "میشود" و یا همان حالت اول: "می شود".

اما به لطف پیدایش کامپیوترها و فارسی‌سازهای لینوکس و ویندوز، "فاصله مجازی" نیز وارد تایپ فارسی شد.

اما چطور فاصله مجازی ایجاد کنیم؟

خیلی راحت است، برای ایجاد فاصله محازی، هر کجا که باید کلید Space را برای ایجاد فاصله بزنید، کلید Shift را قبل از زدن Space، پایین نگه دارید و در همان حالت، کلید Space را بزنید. یا به عبارت دیگر:

برای ایجاد فاصله مجازی، از کلید‌های ترکیبی Shift و Space استفاده کنید. در ویندوز اگر ترکیب این کلیدها کار نکرد، از کلیدهای ترکیبی ctrl و  -  و یا از کلیدهای ترکیبی ctrl و shift و 2 استفاده کنید.

شاید بعد از آزمایش این کلید‌ها، به ما می‌گویید یا دروغ می‌گویید و یا اشتباه می‌کنید!

اما واقعیت این است که اگر از ویندوزی استفاده می‌کنید که هیچ فارسی‌سازی روی آن نصب نیست، به احتمال زیاد، از این امکان بی‌بهره‌اید. فکر نکنید منظورم فارسی‌سازهایی است که چند هزار تومان قیمت دارند، نه، فارسی‌سازهایی هم هستند که در سی‌دی‌های مختلف ویندوز وجود دارند و با همان سی‌دی ویندوز به شما فروخته می‌شوند. البته این قابلیت همیشه در لینوکس فعال می‌باشد.

اما باز هم نگران نباشید، اگر به هیچ فارسی‌سازی دسترسی ندارید، می‌توانید با تعویض یک فایل از ویندوز خود، با ویندوزی که این امکان را دارد، این مشکل را برطرف کنید.

اسم این فایل kbdfa.dll است که دز مسیر C:\WINDOWS\system32 (در ویندوز XP) واقع است. می‌توانید با کمی جستجو در اینترنت، ترمیم شده این فایل را پیدا کنید و جایگزین فایل پیش‌فرض نمایید.

شاید این نکته در نگاه اول خیلی مهم به نظر نرسد، اما برای اینکه بیشتر متوجه شوید، به نوشته زیر توجه کنید:

دست که زیاد شد کار سبک می
شود.

فرض کنید در یک مطلب تایپ شده، که ده‌ها و یا صدها صفحه دارد، چند مورد از این مشکلات به وجود آید، آن‌وقت است که ...(!؟)

به نظر می‌رسد، مشکلاتی از این نوع در یک مقاله مهم، جداً در خواننده مقاله، حسی نه چندان خوب ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تأثیر مطلب از بین برود!

اگر در جایی که فاصله مجازی لازم است، از فاصله استفاده کنید، کلمه مورد نظر برای واژه‌پرداز، دو کلمه به حساب می‌آید. در نتیجه از نظر آن واژه‌پرداز، فرقی نمی‌کند که "می" در "می‌شود"، حتما در کنار "شود" باشد و یا نباشد! اما اگر از فاصله مجازی استفاده شده باشد، این کلمات، دقیقا یک کلمه محسوب می‌شوند و در نتیجه، باید حتما در کنار هم باشند، حتی اگر واژه‌پرداز مجبور باشد قسمتی از متن را در خط دیگری قرار دهد، هرگز بین این دو، فاصله نمی‌اندازد بلکه هر دو را به خط پایین منتقل می‌کند.

البته فکر نکنید فاصله مجازی فقط برای این است که اگر کلمه‌ای دو جزئی (به معنایی که در بالا توضیح داده شد)، به انتهای یک خط رسید، بین دو جزء آن، فاصله نیندازد! بلکه استفاده از فاصله مجازی، زیبایی خاصی به متن می‌دهد که هرگز در فاصله معمولی، قابل مشاهده نیست.

برخی دیگر از نمونه‌های فاصله مجازی:

---- جمله ها -----» جمله‌ها (درست)

---- ویران‌ گر -----» ویران‌گر (درست)

---- پیش فرض ----» پیش‌فرض (درست)

---- چهره نما ----» چهره‌نما (درست)

---- آن ها، آنها ----» آن‌ها (درست)

---- نوشته ایم ----» نوشته‌ایم (درست)

باید متوجه شده باشید که کاربرد فاصله مجازی در چه کلماتیست. نام بردن موقعیت‌هایی که فاصله مجازی لازم است، کار سختیست. اما با کمی تمرین، متوجه خواهید شد که چه کلماتی نیاز به فاصله مجازی دارند.

نکته دیگر اینکه، اگر یادتان باشد، در کلاس‌های ابتدایی به طور مثال می‌شد نوشت: "درختها"، و من یادم هست که معلم می‌گفت این، غلط محسوب نمی‌شود و نمره املای شما را کم نمی‌کند. اما چند سالی که گذشت، رعایت این قاعده واجب شد و هم اکنون اگر در املای کلاس‌های ابتدایی بنویسند "درختها" غلط محسوب می‌شود. و یا کلماتی نظیر آن مثل: میشود، آنها، نکوهشگر، شاخهها و ... باید با فاصله نوشته شوند و در تایپ، با فاصله مجازی!

- فاصله اضافی ممنوع

بسیاری از کاربران، بی‌جهت اقدام به استفاده از فاصله در بین کلمات می‌کنند. به این کلمه دقت کنید: "کار گاه". این افراد معمولا با کلمات مرکبی که از دو جزء با معنی تشکیل شده است، مشکل دارند. باید دقت کنید که کلماتی از این قبیل، هرگز به فاصله نیازی ندارند، چرا که خود یک کلمه هستند و یک کلمه بین حروفش فاصله نیاز ندارد. پس در مثال بالا، "کارگاه" درست است. یکی از بدترین موارد اشتباه در کلمه "تنها" است که اگر آن‌گونه عمل شود، به اشتباه نوشته خواهد شد: "تن‌ها"!!!!

یکی دیگر از جاهایی که معمولا این اشتباه رخ می‌دهد، در مواقعی است که یک پسوند، قرار است به کلمه‌ای اضافه شود که در حالت عادی، آخرین حرف آن به پسوند نمی‌چسبد. در این مواقع نیز نیازی به فاصله نیست. به این کلمه که به غلط نوشته شده توجه کنید: "شیر ها"، که باید بدون هرگونه فاصله‌ای و به صورت "شیرها" نوشته شود. البته از آن‌جا که فاصله مجازی، فقط در مواقعی برعکس این حالت مؤثر است، اگر از فاصله مجازی استفاده کنید، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد، به عبارت دیگر اینجاست که "مجازی" در این نوع فاصله به درستی درک می‌شود.

ادامه دارد: بخش دوم قواعد صحیح تایپ فارسی و معرفی کیبورد استاندارد فارسی

 
لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/10
توجه: باز نشر مطالب با ذکر "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.

خبرخوان (RSS) وبلاگ

سایر مطالب:

نظرات  (۹۲)

مقاله زیبا و آموزنده ایی بود ممنونم
 • مهرک هنرمند
 • 99 درصد کسانی که این اشتباهات رو انجام میدن خودشون میدونن. مثلاً خودم. ولی نه متخصص کامپیوترم. نه وقت به اندازه دارم. خیلی موارد دیگه هم هست. مثلأ شما درباره فایل خراب گفتید. حالا من برم بگردم فایل خراب کجاست و بعد چطوری باید درستش کرد و بعد باید از کجا فایل درست رو پیدا کرد و بعد مثلأ دانلود کنم و فایل بزنه همه سیستم منو خراب کنه و بعد ... یه نفر در شعرش به دلیل ضرورت شعری قفل رو و قلف نوشت. بهش گفتن اشتباست. گفت همین که منظورم رو متوجه شدی کافیه. متشکرم
 • مهرک هنرمند
 • در مورد علائمی مثل ویرگول چطور؟ من عادت دارم برای زیباتر شدن در نوشتن ، ویرگول را با فاصله درج میکنم. آیا این کاملأ اشتباهه؟ یا اگر بخواهیم در اینترنت یا کامپیوتر ، خارج از نرم افزار ورد فاصله مجازی بکار ببریم باید چکار کنیم؟ این موضوع فاصله مجازی مدتها بود که منو اذیت میکرد و نمی دانستم باید چکار کنم. دست شما در نکنه. امتحان کردم درست شد. راحت شدم. متشکرم
  پاسخ:
  سلام خدمت شما.
  در مورد ویرگول (و سایر علائم مثل نقطه یا علامت سوال یا علامت تعجب و ...) و اینکه دوست دارید با فاصله درجش کنید مشکلی که پیش میاد اینه که گاهی این فاصله باعث میشه تا علامت ویرگول (یا هرچی) بره اول خط بعدی قرار بگیره که هم کاربردش رو از دست میده و هم متن نازیبا میشه. مثلا:
  من عادت دارم برای زیباتر شدن در نوشتن
  ، ویرگول را با فاصله درج میکنم.
  اما اگه ویرگول رو با فاصله ننوشته بودین به این شکل میشه:
  من عادت دارم برای زیباتر شدن در نوشتن،
  ویرگول را با فاصله درج میکنم.
 • جواد زارعی
 • سلام و عرض ادب؛
  بر مبنای تجربه می‌گویم که فایل  kbdfa.dll اگر چه کیبرد را فارسی می‌کند، اما سیستم را یونید‌کد نمی‌کند. توصیه می‌کنم از برنامه Traylayout استفاده کنید که هم اعمال تنظیمات دلخواه بر کیبرد را ممکن می‌کند و هم کاراکترهای سازگار با یونی‌کد هشت تولید می‌کند.
  مثالی می‌زنم. اگر از  kbdfa.dll استفاده شود، استفاده از از کلیدهای ترکیبی «کنترل» و «فاصله» فقط در مجموعه آفیس اعمال می‌شود و اگر همان متن را به وب منتقل کنیم، نیم‌فاصله‌ها یک خط در میان اعمال می‌شود. بحث در این‌باره بسیار است و دوستان در وب‌سایت viraiesh.ir به طور تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند.
  یا حق!
  پاسخ:
  سلام. بسیار ممنون از راهنمائی شما. من خودم از لینوکس استفاده می‌کنم و برا همین در این زمینه برای ویندوز تجربه‌ای ندارم.
 • دانیال بهزادی
 • برای ویندزد این رو حتماً معرّفی کن:
  پاسخ:
  چی رو معرفی کنم دانیال جان؟!
  با سلام به شما از مقاله خوبتون ممنون
  سوالی داشتم ، لطفا من را راهنمایی کنید
  لب تاب من حرف P فارسی ندارد من تمام حروف و کلید ها را به تنهایی و با ترکیبی امتحان کردم اما حرف P فارسی را نداشتم
  پاسخ:
  سلام. قابل شما رو نداشت. اما در مورد سوال شما:
  این که حرف پ ندارین خیلی عجیبه! مدل لپتاپ و سیستم عامل شما چیه؟
 • علی حسین زاده
 • آقای مهرداد عزیز:
  لطفا سوال خود را با پیام خصوصی نپرسید.
  ۱- آفیس قابلیت تعریف میانبر را دارد اما اینکه بتوان صفحه کلید را از ابتدا برای آن تعریف کرد فکر نکنم.
  ۲- الان یک سری نرم افزار برای تغییر کیبورد فارسی در ویندوز وجود دارد که با جستجوی ساده گوگل می توان آنها را پیدا کرد. مثلا:
  http://www.barnameha.com/farsi-software/persian-standard-keyboard/
  یا
  http://www.fontfarsi.ir/
  البته من از این نرم افزارها استفاده نکرده ام و تجربه ای از آنها ندارم.
  کیبوردی باب میل:
  http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,61337.0.html
  کیبورد استاندارد برای ویندوز:
  http://persian-computing.ir/download/Iranian_Standard_Persian_Keyboard_(ISIRI_9147)_(Version_2.0).zip

  توضیحات:
  http://www.isiri.org/portal/files/std/9147.pdf

  مشخصات:
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87%E2%80%8C%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF#cite_note-1
  انتشار و لینک مطالب بدون محدودیت درلینکدونی پلاک سفید

  با ثبت نام در لینکدونی از شرایط عالی ارسال لینک استفاده کنید

  تا پر نشدن سقف ثبت نام بشتابید

  http://links.pelakesefid.ir/
  خوبه ولی متنتون طولانیه اگه در دو قسمت میزاشتین بهتر بود به نظرم
  سلام
  چطورمیشه فونت‌های مختلف رو در اوبونتو ۱۱.۱۰ وارد کرد؟
  پاسخ:
  خیلی راحت.
  فقط کافیه تو دایرکتوری Home یه فولدر به اسم fonts. بسازید (به نقطه اول اسم فولدر دقت کنید) و فونت های مورد نظر خودتون رو داخل اون بریزید. اگر این فولدر از پیش وجود داشت که دیگه مرحله اول (ساختن فولدر) رو هم لازم نیست انجام بدید.
  سلام ، تشکر می کنم از مطلب مفیدی که گذاشتین به خصوص تصویر کاراکترها و مکان آنها روی صفحه کلید . استفاده کردم .
  پاسخ:
  خوشحال شدم؛ قابل شما رو نداشت.

  یکساعت داشتم دنبال کامای فارسی می گشتم
  هر جا سر زدم نوشته بودن Shift+2
  اما روی کیبورد من کامای فارسی اینجاست
  shift+T

  (جوانان بدانید و آگاه باشید)
  :دی
  دست شما درد نکنه .

  خیلی ممنون، استفاده کردیم.

  میخواستم بدونم چرا حروف روی کیبورد به هم ریخته است؟
  پاسخ:
  میشه بیشتر توضیح بدین؟
  با عرض سلام. من کارم ادیت مقالات هست و گاهی با نیم فاصله هایی مواجه میشم که خود WORD هم نمیتونه تو قسمت FIND پیداش کنه و کار من دوبرابر میشه. مثل این:
   سیم¬پیچ¬ها
  من چطوری میتونم این نیم فاصله ها رو با قسمت REPLACE تغییر بدم. چون با اینکه تو متن هست ولی پیدا نمیکنه.
  پاسخ:
  بعضی وقتا کاراکترایی نمایش داده میشن که ما نمی‌دونیم چطور باید اونها رو تایپ و پیدا کنیم. مثل مثالی که شما زدین. اینکه سیم‌پیچ‌ها به صورت سیم¬پیچ¬ها تایپ شده به حاطر اینه که این واژه رو در یک نرم افزار که از نیم فاصله پشتیبانی نمی‌کرده تایپ کردن (مثلا در نوت پد).
  بهترین راه برای پیدا کردن و جایگزینی اونها هم اینه که یکی از نمونه‌ها رو از تو متن پیدا کنید و کپی کنید و بعد با کاراکتر موردنظر خودتون جایگزین کنید. مثلا در عبارت بالا شما باید 
  ¬ رو انتخاب و با کاراکتر مورد نظر خودتون جایگزین کنید.
 • تکنولوژی افق
 • با عرض سلام و خسته نباشید.شرکت افق نماینده دوربین های مداربسته سامسونگ،باترری و ups ابلرکس و در زمینه نمایندگی تجهیزات شبکه دیتاشین و نمایندگی انحصاری نرم افزار نئوو در کشور فعالیت گسترده ای دارد.با مراجعه به سایت مارا از نظرات و پیشنهادات خود بهره مند نمایید.باتشکر
  www.ofoghtech.ir

  سلام

  ممنون
  بروزم با پادکست افکت و صدا
  تبادل لینک ؟

  با سلام حرف P فارســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی کدوم کلیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مخم داره صوت میکشه.گود بای
  پاسخ:
  اگه لینوکس داری پ میشه کلید M
 • فریبرز پاسالار
 • دوست عزیز و گرامی جناب آقای حسین زاده.
  وبلاگ شما را به دنبال پیدا کردن موضوعی دیگر به طور ظاهرا" تصادفی ولی در واقع با خواست جان جهان خداوند بزرگ پیدا کردم.
  اینکه ان وقت را گذاشته اید و این نکات را نوشته اید برایم بسیار اهمیت داشت و جالب بود.
  لذا به پاس این کار خوب شما میخواهم کاری را که مطمئن هستم برای شما جالب خواهد بود و به دوستان دیگر هم نفع خواهد رسانید انجام بدهم.
  فعلا" ایران نیستم که بیشتر بتوان تلفنی یا به طریق دیگر بگویم.
  این متن را به عنوان سلام بپذیرید تا به امید خدا دیدار محقق گردد.
  ارادتمند.
  فریبرز پاسالار
  با سلام و تشکر از مطالب ارزنده شما
  لپ تاپ من مشکلی داره که هنگام تایپ چه فارسی و چه انگلیسی بعضی کاراکترها به صورت عادی طور دیگه ای تایپ میشه و باید قبل از تایپ مثلا M حتما کلید Fn رو بگیرم، این مشکل چی هست و چطور می تونم حلش کنم؟
  با تشکر
  پاسخ:
  سلام. این مشکل خیلی عجیبه. لپتاپ‌ها چون توسط تولیدکننده تنظیم می‌گردند نباید چنین مشکلی داشته باشند. شاید Layout کیبورد را تغییر داده‌اید؟ یا اینکه اصلا لپتاپ برای کشور و زبان خاصی از پیش تنظیم شده است.
  سلام، با تعویض ویندوز مشکل تایپ حل شد ، زبان و کشور درست تنظیم بود ولی منظور از تغییر layout کیبورد رو نفهمیدم؟ چطور مگه تغییرش میشه داد؟؟!!!
  پاسخ:
  والله من ویندوز ندارم. تو لینوکس میشه تغییرش داد.
  متوجه شدین مشکل از کجا بود؟ فکر کنم نسخه ویندوزتون برای یک زبان یا کشور دیگه تنظیم شده بود.
  نه متاسفانه متوجه نشدم، حقیقتش لپ تاپ زیر دست خودم نبوده نمیدونم چیشو تغییر داده بودن که اینطور شده چون قبلا هم درست بوده یک دفعه اینطور شده، کشور هم ایران و زبان هم فارسی بود.
  خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید و توجهتون.
  این رو هم امتحان کردم، اما حتی وقتی کپی هم می‌کنم تو قسمت find بازم پیدا نمیکنه. :(
  پاسخ:
  عجیبه. اگه تمایل داشتید یه بخش کوچک از مطلبتون رو بران بفرستین تا از نزدیک ببینم. شاید دلیلش رو فهمیدم. 
  سلام و نور
  بی نهایت سپاس از این مقاله ی خوب
  پاسخ:
  قابل شما رو نداشت. 
  سلام داداش ممنون از مقالت
  میخواستم بدونم اگه یه وقت 
  داشتم به فارسی تایپ میکردم و کامپیوتر اشتباهآ به انگلیسی تایپ میکرد چه کارکنم 
  مثلآ سلام خوبی رو sghl o,fd تایپ کنه چه جوری فارسیش کنم بدون پاک کردن و نوشتن دوباره ی جمله 
  ممنون
  پاسخ:
  سلام. تو مرورگر فایرفاکس اگه اشتباه نکنم یه افزونه برای اصلاح چنین اشتباهی هست اما برای آفیس رو نمی‌دونم. 
  این یه قسمت از متنه:

  "زمانیکه مدار برقدار شود، روشن شده و نشان­دهنده­ی فعال بودن سیستم میباشد. میتوان حلقه­ی سنسور و جعبه­ی انتهایی مربوط به آنرا از طریق یک کابل پوشش­دار دوهسته­ای به واحد و بخش اصلی متصل کرد."

   
  خیلی ممنون
  پاسخ:
  من الان این متن رو داخل ورد خودم کپی کردم و مشکلی نداشت. برای جایگزینی این نیم فاصله‌ها باید کد روبرو را در قسمت Find what پنجره‌ی Replace ورد وارد کنید: ^-
  در واقع این نیم فاصله‌ها با دستور (- + Ctrl) تایپ شده‌اند.
  ممنوووووووووووووووووووووووووووووووون
  برطرف شد مشکلم، خیلی لطف کردید
  هزااااااااااااااااااااار بار ممنون
  موفق باشید 
  پاسخ:
  خوشحالم. پیروز باشید. 
  ممنوووووووووووووووووووووووووووووون

 • مهدی بهمنی
 • سلام دوست عزیز
  مشکل من توی search اسم افراد ، داخل یه برنامه net. که دیتای خودشو از sql میگیره
  برای پیدا کردن اسمهایی که داخلشون حرف " ی " هست با مشکل بزرگی مواجه ام که اصلا دیتا رو نمیاره با وجود اینکه توو دیتابیس هست
  مثلا اسم حیدری زیاد هست ولی ، توو سرچ نمیاره ؟؟
  خیلی ممنون
  پاسخ:
  سلام. من با net. و sql آشنایی ندارم اما میتونم اینطور راهنمایی بکنم:
  احتمالا مشکل شما به این دلیله که Layout کیبورد منبع اصلی با Layout کیبورد شما متفاوته. مثلا یکی عربی بوده و اون یکی فارسی.
  شما می‌تونید دو کار انجام دهید:
  • راه اول اینکه برای تایپ و جستجوی اسامی، «ی» رو با ترکیب کلیدهای Shift+X تایپ کنید (کیبورد در حالت فارسی).
  • راه دوم هم اینه که برای جستجوی نام افرادی که «ی» دارد، «ی» تایپ شده توسط خودتون رو با یکی از «ی»های تایپ شده در دیتا جایگزین کنید.
  امیدوارم مشکل شما با این ترفندها حل بشه.
  باسلام...مشکل من اینه که  نمیدونم چجوری  بایدازعلامت تعجب .سوال .اتساین   اینا استفاده کرد فقط برای مثال کلیدی که روش ظ  نوشته  میاد ودیگه ازعلامت سوال  وغیره نمیتونم استفاده کنم
  پاسخ:
  سلام. متاسفانه مشکل شما رو متوجه نمی‌شوم. 
  سلام من یه تازه کارم ونمیدونم وقتی یه متنی مینویسم  کدوم علامت سواله...مثلا کلیدحرف ظ   درکیبورد روش عکس علامت سوال کشیده ولی وقتی میزنم  فقط حرف ظ نوشته میشه...مگه نباید هردو کاربردو داشته باشه.....شاید سوالم خیلی ابتدایی  باشه نسبت به سطح دانش شما پیشاپیش معذرت میخوام  ممنون
  پاسخ:
  سلام. در بخش دوم همین نوشته من تصویر کیبورد استاندارد و طریقه تایپ علائم و نشانه‌های خاص را گذاشته‌ام.
  اما به طور کلی کلیدهایی که دارای دو یا سه علامت و نشان بر روی خود هستند، نشانه یا حرف اصلی به صورت عادی و سایر علائم و نشانه‌ها معمولا به صورت ترکیبی با یکی از کلیدهای Shift و یا Ctrl (و گاهی با ترکیب هر سه کلید) تایپ می‌شوند.
  امیدوارم منظور سوال شما را درست متوجه و پاسخم مفید باشد.
  سلام بسیار بسیارممنون حالا باترکیب  هرسه کلید که فرمودین  میتونم علامت سوال بنویسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟جالبه تشکر
  ببخشید نمددونم چه برنامه ای نصبه  روکامپیوترم  که موقع سرچ  سریعاask.com مینویسه ولطفا توضیح بدین چیه وچطور میشه حذف کرد؟تشکر
  پاسخ:
  لطفا در مورد مشکلتون بیشتر توضیح بدید. 

  با سلام  . ببخشید من موقع کامنت گذاشتن به انگلیسی  به  مشکل برمی خورم چون هرچی از کلید الت و شیفت استفاده میکنم بازم تغییر زبان نمیده صفحه کلید , ولی  موقع سرچ  این مشکل و ندارم و به راحتی با استفاده از این کلیدها تغییر زبان میده . ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  پاسخ:
  احتمالا اگر Ali+Shift سمت دیگر کیبورد را بگیرید و یا اگر از Ctrl+shift (هر دو سمت کیبورد را امتحان کنید) استفاده کنید مشکل حل شود.
  گاهی هم با حذف و دوباره اضافه کردن زبان در تنظیمات کیبورد سیستم مشکل حل می‌شود.
  سلام.
  ممنون از مطالب جالبتون.
  میشه بفرمایید ویرگول انگلیسی ترکیب کدوم دکمه هاست من هرچی رو کیبوردم امتحان میکنم پیداش نمیکنم.
  پاسخ:
  سلام. ترکیبی نیست، کلید کنار M رو استفاده کنید (صفحه کلید انگلیسی). 
  salam. man key boardam moshkel peyda karde. ta 2 saate pish ham farsi ham latin minevesht ama alan faghat latin minevise. lotfan komakam konid. kheyli karam ba lop top ziad ast
  salam. man key boardam moshkel peyda karde. ta 2 saate pish ham farsi ham latin minevesht ama alan faghat latin minevise. lotfan komakam konid. kheyli karam ba lop top ziad ast
  پاسخ:
  وقتی نمیدانم چه بر سر سیستم شما آمده چطور کمک کنم؟!
  سلام خسته نباشین.من یه مشکلی داشتم که نمیتونم.دونقطه روتایپ کنم.ممنون میشم ازراهنماییتون.
  سلام خسته نباشید برای نوشتن نامه های اداری ورسمی معمولا از چه فونتی استفاده میشه مرسی
  پاسخ:
  سلام. هر اداره فرمت مخصوص به خود را دارد. اما ما معمولا از فونت B nazanin برای متن استفاده می‌کنیم. 
  با سلام
  از ورد 2013 روی ویندوز 7 اسفاده میکنم، با استفاده از متدی که معموله نیم فاصله رو تعریف کردم، اما وقتی این کاراکتر رو اعمال میکنم، فونت تغییر میکنه و برعکس تایپ میشه، با ورد 2010 کار کردم این مشکلو نداشت
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ:
  نمی‌دانم، اما با توجه به اینکه خودتان نیم‌فاصله را تعریف کرده‌اید شاید کلید میانبر تعریف شده با یک عملکرد دیگر تداخل داشته باشد.
  با سلام

  لطفا در مورد نشانه ویرگول در کیبورد بفرمائید که چطور باید اظافه شود و دوم اینکه این

  فاصله مجازی برای ویندوز 7 چطور باید اعمال گردد.

  با سپاس فراوان
  پاسخ:
  سلام. سوال اول را متوجه نمی‌شوم. در مورد سوال دوم، برای تایپ نیم‌فاصله در ویندوز 7 از ترکیب کلیدهای -+Ctrl (کنترل به همراه خط فاصله) در نرم افزار آفیس و یا ترکیب 2+Shift+Ctrl در هرجایی استفاده نمائید.
  من بدبختیم اینکه اتساین چطور نوشته میشه یکی برسه بدادم بچه ها بگین   با سلام و عرض ادب ؛ یک سوالی داشتم بنده یه چند روزی هست که یک لبتاب HP 8440P گرفتم و ویندوز نصب شده روی اون وندوز 7 میباشد من هم در نوشتن حرفP به فارسی مشکل دارم اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید
  سلام 
  من در لپ تاپم هم وورد 2007 دارم و هم 2010 دارم. یک مطلب داشتم که ترکیب نوشتاریش بهم ریخت. چه باید کرد؟
  پاسخ:
  سوال شما واقعا گنگ و نامفهوم است. یادتان باشد ۵۰٪ مسیر حل مسائل، پرسیدن درست سوال و سوال درست است. 
 • یه بنده خدا
 • باعرض سلام وخسته نباشید

  یه وب سرچ bingنصب کردن وقتی از اینترنت اکسپلور استفاده میکنم که باهاش تا اکسپلور رو میزنم اونم باز میشه..حالا میخوام بدونم ایا این برای سهولت درسرچ اضافه کردن یعنی کارbing  همینه ..

  2 آیا میشه بکلی حذف کنم چون تصویراش رواعصابمه ...یا فایده ای هم داره وپشیمون میشم

  3یه سوال دیگه که از خدمتتون داشتم اینه که برای اینکه تاریخچه ها وتمام اطلاعاتی که میتونه( سایتایی که رفتم ومشکلات شخصیمو پرسیدم در زمینه پزشکی ) مرورگر ثبت کنه باید چیکار کنیم بصورت مقطعی نه که هردفعه بخوام بعداز مدتی حذف کنم ؛میخوام یه کاری کنم کلا حذف شه ودیگه ثبت نشه؛آیا میشه؟ برای مرورگر گوگل کروم فایرفاکس واکسپلور...

  4- از کجا بدونم مرورگرم چه نوعیه مثلا اکسپلور 9 هستش یا نه ؟ چون واقعا وقتی میپرسن نمیدونم یا بهترین مرورگر درحال حاضرکدومه؟

  5- اینکه میگن بعداز مدتی باید ویندوز عوض کرد چون خیلی استفاده شده به چه صورته؟ چون دوستم میگفت یه روز که کامپیوترم رو روشن کردم هیچ صفحه ای نمیومد ودادم تعمیر.آیا میشه توخونه عوض کرد .کلا کارکردش ودلیلش نمیدونم چی به چیه؟

  ببخشیدکه سوالاتم زیاد بود من همیشه واسه رفع مشکلاتم وپرسیدن سوالاتم به سایتتون سرمیزنم چون واقعا زحمت میکشید وراهنمایی خوبی میکنید اینو بی تعارف گفتم خیلی براتون دعا کردم بخاطر سایت خوبتون

  پاسخ:
  سلام.
  برای سوالات ۱و ۲ شما پاسخی ندارم. چون متوجه مشکل شما نشدم.
  سوال۳: میشود در تمام مرورگرها چنین خواسته‌هایی را تنظیم کرد. اما هر مرورگر روش خاصی را می‌طلبد. در فایرفاکس شما به منوی تنظیمات رفته و در بخش privacy می‌توانید تنظمات دلخواه خود را در قسمت تاریخچه (history) تنظیم کنید.
  سوال۴: برا تعیین نام و ورژن تمام نرم‌افزارها همیشه به قسمت منو رفته و و گزینه about یا گاهی help را انتخاب کنید. در این بخش‌ها معمولا نام کامل و ورژن نرم‌افزار و... نمایش داده می‌شود. از نظر من بهترین مرورگرهای حال حاضر فایرفاکس و گوگل کروم هستند.
  سوال۵: من هم چنین چیزی را شنیده‌ام. دلیل آن هم این عنوان می‌شود که با نصب و حذف نرم‌افزارها در طی زمان، معمولا بخش‌هایی از نرم‌افزارها در سیستم باقی می‌مانند و با افزایش حجم چنین اطلاعات بدردنخوری معمولا سیستم کند می‌شود.  البته من نمی‌توانم این موضوع را تائید یا رد کنم.
  بله شما میتوانید ویندوز را خودتان تعویض کنید، اصلا هم کار سختی نیست اما قبل از آن ابتدا از اطلاعات روی کامپیوترتان بکاپ بگیرید و سپس با استفاده از راهنماهای نصب ویندوز که در اینترنت هم زیاد است کار را شروع کنید.
  شما لطف دارید.
 • یه بنده خدا
 • سلام با تشکر از پاسخگویی شما. مرورگر اپرا هم امتحان کردم وجواب داد ممنون

  با سلام منم دقیقا مشکل لیلی رو دارم.خواهش راهنمایی کنین.

  (((((((با سلام
  از ورد 2013 روی ویندوز 7 اسفاده میکنم، با استفاده از متدی که معموله نیم فاصله رو تعریف کردم، اما وقتی این کاراکتر رو اعمال میکنم، فونت تغییر میکنه و برعکس تایپ میشه، با ورد 2010 کار کردم این مشکلو نداشت
  ممنون میشم راهنمایی کنین))))))))))

  اگه تداخل داره از کجا باید بفهمیم؟؟؟؟؟
 • ریحانه Zzz
 • با سلام و تشکر فراوان از مطالب خوبتون.
  من هم دقیقا مشکل لیلی رو دارم.

  (((((ا سلام
  از ورد 2013 روی ویندوز 7 اسفاده میکنم، با استفاده از متدی که معموله نیم فاصله رو تعریف کردم، اما وقتی این کاراکتر رو اعمال میکنم، فونت تغییر میکنه و برعکس تایپ میشه، با ورد 2010 کار کردم این مشکلو نداشت
  ممنون میشم راهنمایی کنین)))))))))


  اگه تداخل داره از کجا باید بفهمیم؟؟؟؟؟
  فقط یه انتقاد کوچولو. کاش می شد همینجوری بدون ثبت نام پیام بدیم. آخه مراحلش خیلی طولانیه و من سرکارم و درست نیست از اینترنت اینجا استفاده کنم اما الان کارم خیلی گیر بود. بازم ممنون بابت مطالب عالیتون.
  موفق باشید
  پاسخ:
  سلام. برای نظر دادن نیازی به ثبت نام نیست.
  در مورد سوال شما باید بگم که من با ورد ۲۰۱۳ تابحال کار نکردم و نمیتونم مشکل شما رو بررسی کنم اما آیا ترکیب کلیدهای Ctrl+Shift+2 هم کار نمی‌کند؟
 • ریحانه Zzz
 • یه چیز دیگه من الان اصلا هیچ پیامی مبنی بر این که متنی که ارسال کردم فرستاد شد یا نه ندیدم. الان نمدونم سوالم به دستتون رسیده آیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  پاسخ:
  با رسال هر پیام کادری سبزرنگ در بالای صفحه نمایان میشه که این موضوع رو به شما اعلام میکنه. 
  وینوزم و عوض کردم قبلا ۷ داشتم الان ۸ . برای تایپ کاما و ضمه شدیدا دچار مشکل شدم قبلا از شیفت + ف می کردم کاما درج میشد الان نمیشه البته قبلا شیفت + غ ویرگول میداد الان شیفت + گ جواب میده لطفا راهنمایی ام کنید با تشکر
  سلام
  ببخشید من هرکاری میکنم تو لپ تابم زبانش انگلیسیه،فارسی نمیشه چیکار کنم؟؟؟
  پاسخ:
  باید layout فارسی را به سیستمتان اضافه کنید. برای این کار به کنترل پنل رفته و یکی از گزینه‌های کیبورد یا زبان را پیدا کرده و فارسی را به آن اضافه کنید.
  در مرورگر اینترنت چرا حرف ی در کلمات جدا دیده می شود ایا مشکل از نوع خط نوشتاری است چکار کنم؟منتظر جواب شما هستم خواهشا راهنماییم فرمایید
  پاسخ:
  به احتمال زیاد به دلیل نوع فونت نصب شده هست. فونت‌های فارسی را به همراه فونت تاهوما نصب کنید. 
  سلام به دوستان
  سلام
  اگر اول اسم فایل را در لینوکس علامت سوال قرار دهیم چه اتفاقی می افتد؟
  مطلب "قواعد درست تایپ فارسی و..." برای من بسیار سودمند بود؛ به ویژه بخش مربوط به فاصله مجازی. مدت‌ها بود نمی‌دانستم کدام کلید کیبورد این کار را می‌کند. بسیار سپاسگزارم.
  آیا راهی هست که بتوان فاصله مجازی را در کیبورد مجازی گوشی همراه (با سیستم عامل اندروید) نیز نوشت؟
  پاسخ:
  سلام. متاسفانه اطلاع ندارم. 
  ممنون
  ممنون

  کار ما راه افتاد :)

  سلام

  چطوری میتونم در ورد متن بنویسم و اون متن چشمک بزنه سوال امتحانی ICDL1 من بود که نتونستم جواب بدم ولی اگه بدونم بهتره. کل سایتها رو زیر ورو کردم نتونستم پیدا کنم فقط در این مورد واسه اینترنت داشت ولی من واسه ورد میخوام.خواهشا اگه مدونین در یغ نکنین

  پاسخ:
  در نسخه‌های قدیمی آفیس یعنی تا آفیس ۲۰۰۳ قابلیت مذکور وجود داشت اما در نسخه ۲۰۰۷ آفیس به دلیل برخی مشکلات حذف گردید (از نسخه‌های جدیدتر آفیس خبری ندارم).
  حال اگر از آفیس ۲۰۰۳ استفاده می‌کنید پاسختان این است:
  بروید به فرمت » فونت » Text Effects و سپس blinking background را انتخاب نمائید.
  ---
  پ.ن: سیستم آموزشی ما چقدر فشل و عقب است که نتوانسته خود را با تغییرات رخ داده هماهنگ کند.
 • محمد رضا عزتی
 • سلام با ارز خسته نباشید من می خواهم ات ساین رو روی کیبرد بنویسم.باید چه کار کنم؟
  با عرض سلام و خسته نباشید 

  وقتی که در ورد 2010 تایپ میکنم  خط فرمان بجای اینکه بعد از حروف قرار بگیرد همون اول سطر میماند . باید چکار کنم . 

  با عرض سلام و خسته نباشید 

  وقتی که در ورد 2010 تایپ میکنم  خط فرمان بجای اینکه بعد از حروف قرار بگیرد همون اول سطر میماند . باید چکار کنم . 

 • عباس ملک محمدی
 • با عرض سلام و خسته نباشید 
  ورد 2010 رو تازه نصب کردم هیچ مشکلی نداره فقط زمانی که میخواهم تایپ کنم خط فرمان سر خط میماند و تایپ میکنه . 
 • الهام امانیان
 • سلام
  مطلب دزدی ممنوع هموطن پارسی زبان
  حداقل وقتی یه متن رو نشر میدی به اسم خودت نشر نده از اهل ادب بعیده
  پاسخ:
  شما بهتر بود قبل از اینکه جوش بیاورید سری به بخش دوم همین نوشته میزدید تا در آنجا منابع را به شکل زیر مشاهده نمائید:
  منابع: آکلینوکس، مجله اینترنت
  در ابتدا کل مطلب فقط یک بخش بود اما به پیشنهاد یکی از خوانندگان (آقای abbasali در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۹۲ ، ۲۱:۴۷ در بین نظرات همین پست) مطلب را دو بخش نمودم و منبع ذکر شده در پایان متن تنها در بخش دوم باقی ماند.
  سلام
  من ی مقاله تایپ کردم ، نیم فاصله ها رو رعایت نکردم حالا چجوری فاصله ها رو به نیم فاصله تبدیل کنم؟
  سلام
  در سیستم بنده حرف "ی" حتی در بین کلمات به همان صورت تنها نوشته می شود .
  لطفآ راهنمائی کنید. ممنون
  پاسخ:
  سلام. معمولا مشکل از فونت نصب شده روی سیستم است. آن را تغییر دهید. 
  سلام
  ببخشید من وسط تایپ کردن متن فارسی که به یه کلمه انگلیسی که میرسم وقتی میخوام تایپش کنم جمله ها قاطی میشه 
  ممنون میشم راهنماییم کنید . 
  پاسخ:
  سلام. احتمالا شما با لی آوت انگلیسی تایپ می کنید یعنی متن LTR (این علامت 5) هست. باید لی آوت فارسی که RTL (این علامت 4) نام دارد را انتخاب نمائید.
  سلام شاید این سئوالم بی ربط باشه ولی خواستم بپرسم که شاید بتونید منو راهنمایی کنید که چکار کنم
  کیبورد من حروفش تا حدودی پاک شده و در بعضی از مواقع به مشکل بر میخورم خواستم ببینم راه حلی هست که حروف پاک شده رو دوباره روی کیبورد حک کنم یا نه ممنون
  پاسخ:
  سلام. فکر کنم برای این کار برچسب وجود دارد. 
  با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید، چطوری نیم حرف تایپ کنم؟
  مثلا نصف حرف ب 
  اگه جوابمو بدید ممنون می شم.
  پاسخ:
  تو ویندوز حرف ب رو بزنید و بعد بجای اسپیس شیفت و j را بزنید. 
  سلام
  ببخشید من تو گوشی یه مشکلی داشتم.. گفتم شایدشما بتونین کمک کنین..
  تو گوشی من چون از اول زبان فارسی نداره.. در بعضی از متن ها، کلمات و جملات، حروفشون برعکسه و به سختی میشه متن رو خوند... به نظرتون راه حلی داره؟
  سلام
  کمک فوری لازم دارم.ممکنه راهنماییم کنید؟
  در ابتدای نقل قولها، پیش از گیومه، خطفاصله بسیار کوچک تایپ می شه و وقتی اسپیس می زنم خیلی فاصله می ندازه. باید چه کار کنم؟
  سلام دوست عزیز من میخوام که اعداد بزرگ تایپ کنم توی word 2013 مثلا عدد 1 رو توی یک صفحه ی 4 A  تایپ کنم ب  شکل های مختلفی باید چیکار کنم لطفا زود جواب بدید چون کارم خیلی گیره

  سلام،
  باورم نمی‌شه یک نفر پیدا شده که به این نکات اهمیت می‌ده.
  ممنون.
  برای کش‌دار کردن حروف در کیبورد‌های استاندارد از چه کلید‌هایی باید استفاده کنیم؟ در کیبورد‌های غیر‌استاندارد از کلید‌های Ctrl + J استفاده می‌شه.
  پاسخ:
  برای کشـــــیدن حروف در لـــــیــــــنــــــوس از ترکیب -+shift استفاده میشه.
  سلام مشکل من هم دقیقا مثل لیلی هست
  هرچی تو ورد مینویسم برعکس تایپ میشه من ورد 2010 دارم
  هم زبان فارسیه هم لی آوت فارسیه نمیدونم مشکل از کجاست میشه رهنمایی کنید چون عجله دارم شدید
  سلام من نمیتونم حرف پ رو به صورت فارسی بنویسم همش این علامت میاد÷ چکار کنم?
  چگونه , یا ویرگول پایینى برای اعداد را پیدا کنیم؟
  سلام از وبلاگتون ممنونم  من ویندوزم ویروس گرفته بود ویندوزش رو عوض کردم قبلا ( ژ) داشت ولی حالا اصلا (ژ)  نداره یعنی میزنم روی( ژ) می نویسه ( پ ) میشه راهنمایی کنید؟ .. من عجله دارم
 • مرتضی حیدری
 • وقتی یک کلمه ای آندرلاین داره و علامت کسره میزاریم
  کسره روی خط آندرلاین میفته چکار کنم که علامت پایین تر بیفته
  سلام روزتون بخیر من دارای ورد2016 می باشم در حال انجام پروژه آمار هستم در حال نوشتن درون فرمول بازدن این( ,)ویرگول برعکس علامت سوال داخل یک مربع  نمایان می شود از هر راهی که می شد حتی از سیمبل هم انجام دادم باز هم یک علامت نامفهوم می آید خوشحال می شوم اگر بتوانید کمکم کنید با سپاس
  ببخشید میخواستم بدونم چظور میشه در افیس 2010 ویرگول گذاشت
  با سلام
  نیم فاصله در فونت های فارسی وب چگونه میسر است. دارای وبسایتی هستم با پنل مدیریتی که در اختیار خودم می باشد. ولی هنوز نتوانستم راهی برای قرار دادن نیم فاصله در بین حروف پیدا کنم. پس از درج کپی از ورد که دارای نیم فاصله است، حروف به هم می چسبند. شما چگونه در وب از نیم فاصله استفاده می کنید؟
  سلام،من لبتاب دارم وقتی میخوام تایپ کنم نمینویسه کل کلماتش باید چیکار کنم؟؟
  سلام لطفا جواب این سوال رو هر کی میدونه جواب بده چگونه @رو ی صحفه کلید بنویسم

  سلام تو رو خدا کمکم کنید ویندوزم سونه اما نمیتونم تو سنجش حروف پ رو وارد کنم

  به چه صفحه کلیدهایی turbo office میگویند

  با سلام

  سومین حرف فارسی را میزنم ژ میاد چیکار کنم؟ ویندوز 8 دارم و تازه جدید نصب کردم قبلی اونطور نبود. مرسی

  با سلام

  حرف سوم فارسی روی صفحه کلید لب تاب من ژ را تایب میکنه ویندور من 8.1 است 

  چطوری مشگل را حل کنم؟ مرسی

  پاسخ:
  سلام. فکر کنم توی ستینگ ویندوز باید یک فرمت کیبورد فارسی دیگر را انتخاب کنید.

  با سلام

  میتونی راهنمایی کنید چطوری اینکار را بکنم؟ اگر مطمن هستید که ایراد از ستینگ هست. مرسی

 • علی سجاد موحد
 • باسلام
  صمیمانه از انتقال دانش و تجربه سپاسگزارم.
  قدر زر را زرگر می شناسد...
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی