وبلاگ علی حسین‌زاده

وبلاگ علی حسین‌زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

اینستاگرام من

آخرین نظرات
 • ۵ آذر ۹۷، ۱۸:۵۸ - بازاریابی اینترنتی
  ممنون
مستند رضا شاه

بخش اول این نوشته را در

چرا و چگونه از ویندوز به لینوکس مهاجرت کنیم؟ (قسمت اول) 

مطالعه نمائید. 

مهاجرت از ویندوز به لینوکسشما می‌خواهید سیستم خود را از ویندوز به لینوکس تغییر دهید. تصمیم گرفته‌اید که پایداری، انعطاف و صرفه‌جویی در هزینه‌ها را در لینوکس تجربه کنید. اما سوالات بسیاری در ذهن خود دارید. آیا لینوکس شبیه ویندوز است؟ آیا یادگیری لینوکس مشکل است؟ از کجا باید شروع کنیم؟ آیا طرح و برنامه مشخصی برای دنبال کردن کار وجود دارد؟

با توجه به اینکه من خود یک کاربر لینوکس هستم، در این نوشته سعی خواهم کرد تا راه حلی برای مهاجرت از ویندوز (و همینطور مک) به لینوکس ارائه دهم.

گام اول: تعمق در لینوکس

لینوکس با وجود داشتن شباهت‌هایی به ویندوز، کاملا متفاوت از ویندوز می‌باشد. اولین گام برای موفقیت در لینوکس این است که نحوه فکر کردن در آن را یاد بگیرید. به عبارت دیگر تفکر خود را لینوکسی کنید. آنچه را که از قبل آموخته‌اید، به همراه داشته باشید و از این به بعد، آنها را جهت انجام کارهای خویش، به سمت لینوکس هدایت نمایید.

گام دوم: توزیع خود را انتخاب کنید.

سوال اول در اینجا این است که اصلا یک توزیع لینوکس چیست؟

● یک توزیع (Distribution) لینوکس چیست؟

همان طور که اشاره شد سیستم‌عامل لینوکس به خودی خود یک سیستم‌عامل آزاد و رایگان است. لینوکس را هر کس می‌تواند جمع‌آوری کرده و به نام خودش به رایگان عرضه کرده و یا به فروش برساند. علت چیست؟ سیستم‌های لینوکس از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده که هر بخش آن توسط عده‌ای خاص توسعه می‌یابد که هر کدام در یک نقطه از جهان قرار دارند. می‌گویند لینوکس مانند هواپیمایی است که هر قسمت آن را در یک کشور ساخته‌اند. (البته این نکته نقطه قوت آن به شمار می رود). در صورتی که شما به عنوان یک کاربر بخواهید یک لینوکس داشته باشید، باید تمام این قطعات را جداگانه جمع‌آوری کرده و پس از کامپایل استفاده نمایید.

اما درصد کمی از مردم این امکان و توانایی را دارند. بنابراین افراد و شرکت‌های محدودی علاوه بر جمع‌آوری این قطعات مجزا، برای مجموعه گردآوری شده توسط خود برنامه‌هایی نصب و مدیریت نموده تا کاربران کار نصب و مدیریت سیستم‌عامل به آسانی انجام دهند. به این مجموعه‌ها که توسط افراد و شرکت‌های مختلف گردآوری شده است، توزیع یا Distribution لینوکس می‌گویند.

در صورتی که لینوکس را یاد بگیرید، مهم نیست از چه توزیعی استفاده کنید. چون همه آنها ذاتا شبیه هم هستند و تمام اموری که در یک توزیع انجام می‌دهید، در توزیع دیگر نیز قابل انجام خواهد بود (شاید به نحو دیگر). برخی از توزیع‌ها به دلیل تغییرات و بهینه سازی در توزیع‌های دیگر ایجاد شده‌اند که آنها توزیع‌های مبتنی بر یک توزیع می‌نامند. مثلا توزیع اوبونتو یک توزیع مبتنی بر دبیان است.

انتخاب توزیع کلید اصلی مهاجرت آسان است. تعداد بسیار زیادی توزیع لینوکسی برای هر کاربری با هر نوع سلیقه و نیازی این بیرون وجود دارد. توزیع‌هایی وجود دارند که تلاش کرده‌اند ظاهر سیستم‌عامل مایکروسافت یعنی ویندوز را تقریبا بدون کم و کاست تقلید نمایند تا کاربران راحتتر به لینوکس مهاجرت کنند. برای اغلب کاربران ویندوز که خواهان مهاجرت به لینوکس هستند توزیع‌های اصلی و مهم لینوکسی مثل مینت، اوبونتو، اوپن سوزه و فدورا مناسبند که من از بین آنها مینت را برای کاربران تازه کار مناسب می‌دانم. حالا چرا این توزیع‌ها را انتخاب کنیم؟ برای یک دلیل و آن پشتبانیست. این توزیع‌ها طیف گسترده‌ای از کاربران دارند و بجر مینت بقیه توسط شرکت‌های فعال در زمینه لینوکس پشتیبانی می‌شوند بنابراین با انتخاب آنها شما به منابع بسیار زیادی برای مشورت گرفتن و پیدا کردن راه حل دسترسی خواهید داشت.

گام سوم: آغاز به کار با نرم افزارهای لینوکسی قبل از مهاجرت

بسیاری از نرم افزارها بین لینوکس و ویندوز مشترکند. بنابراین شروع به استفاده از آنها در ویندوز خود بکنید. برای مثال بجای استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر از مرورگر فایرفاکس و یا گوگل کروم استفاده کنید (فکر کنم قبل از گفتن من این کار رو کردید!) در واقع اکثر مواقع شما پشت کامپیوتر در حال کار کردن با نرم افزارها هستید و نه خود سیستم‌عامل. حالا که اینگونه است پس چه بهتر که از ابتدا تلاش کنید تا با نرم افزارهای لینوکسی آشنا شده و آنها را یاد بگیرید. جدول زیر لیست نرم افزارهای ویندوزی و معادل لینوکسی / ویندوزی آنها را نشان می دهد:

نرم افزار ویندوزی

معادل آن در لینوکس

اینترنت اکسپلورر (IE)

موزیلا فایرفاکس (FireFox)،  و گوکل کروم (Chrome) و ...

مایکروسافت آفیس

لیبره آفیس (Libre Office) و اوراکل اوپن آفیس و ...

فتوشاپ

گیمپ (Gimp) و ...

اوت لوک

تاندربرد (Thunderbird) و ...

Adobe Illustrator

Inkspace و ...

NotePad

لیف پد (LeafPad) و gEdit و ...

Dreamweaver

Bluefish و ...

 

لیست کامل‌تر در این آدرس‌ها:

نرم افزارهای معادل ویندوز در لینوکس

Windows software and the Linux equivalents and alternatives


با انجام اینکار شما یکی بزرگترین موانع سر راه خود در راه مهاجرت را رفع خواهید کرد.

گام چهارم: سخت افزار خود را بررسی کنید

یکی از بزرگترین مسائلی که افراد بخصوص در گذشته در مهاجرت با آن روبرو می‌شدند عدم سازگاری سیستم‌عامل جدید با سخت افزار آنها بود. گرچه این مشکل امروزه نمود بسیار کمتری دارد اما بهتر است جانب احتیاط را رعایت کرده و قبل از مهاجرت به لینوکس ابتدا سازگاری سیستم‌عامل جدید با سخت افزار خود را چک نمایید. ناامیدی زیادی به انسان دست می‌دهد زمانی که با هزاران آرزوی رنگارنگ سیستم‌عامل جدید خود را نصب نمایید و آن موقع متوجه شوید که یک قطعه سخت افزاری شما با این سیستم‌عامل جدید سازگار نبوده و کار نمی‌کند. قطعاتی که شما باید بیشترین توجه را در این مسیر به آنها نمایید عبارتند از: کارت شبکه، کارت گرافیک، کارت صدا، و یکی از بهترین مکان‌ها برای این کار سایت زیر است:

Linux Hardware Compatibility Lists & Linux Drivers

گام پنجم: آگاهی از طریقه نصب نرم افزار در لینوکس

تو ویندوز نصب نرم افزار چیزی جز اول دانلود آن از وبسایتش و بعد  یک دابل کلیک ساده و بعد فشار چندین باری دکمه next نیست. اما در لینوکس این کار بصورت متمرکزتری انجام می‎گیرد. در اوبونتو شما با چیزی به نام مرکز نرم افزاری طرف هستید که در واقع به مانند یک فروشگاه است. شما وارد آن شده و نرم افزار مورد نظر خود را از درون آن جستجو کرده و با یک کلیک آنرا نصب می‌کنید. و از همان طریق نیز می‌توانید آنرا حذف نمایید. البته برای نصب نرم افزار در لینوکس راه‌های مشابه ویندوز هم وجود دارد و البته راه‌هایی دیگر اما همین راه ساده‌ترین و مطمئن‌ترین آنهاست.

گام ششم: اطلاع از وجود چند راه برای انجام کارها در لینوکس

در لینوکس بر خلاف ویندوز برای انجام کارها بیش از یک راه وجود دارد و این باعث گیجی کاربران تازه کار در ابتدا می‌گردد. این گیجی زمانی بیشتر می‌شود که آن کاربر تازه وارد برای مشورت گرفتن و یا درخواست کمک وارد یک انجمن لینوکسی شده و در آنجا با انواع و اقسام راه حل‌ها از سوی افراد گوناگون مواجه می‌شود. در چنین حالتی بهترین راه مطالعه انواع راه حل‌ها و سپس انتخاب راحتترین آنهاست. همچنین برای رهایی از چنین مشکلی همیشه سعی کنید سوالات خود را کامل و با جزئیات بپرسید برای مثال بجای پرسیدن "چگونه فلان کار را انجام دهم؟" اینگونه بپرسید "چگونه در اوبونتو در محیط یونیتی فلان کار را انجام دهم؟" یا "آسان‌ترین راه برای انجام فلان کار در اویونتو با میزکار یونیتی چیست؟"

نکته آخر

اگر گزینه‌های بالا نتوانست کمکتان کند‌، یا اصلاً دلیلی نیافتید که از مایکروسافت دل بکنید‌، اینقدر عزت نفس داشته باشید که روی انتخاب خودتان باقی بمانید‌. اگر ویندوز مایکروسافت هر آنچه که می‌خواهید را برایتان فراهم می‌کند‌، چه دلیلی دارید که مهاجرت کنید‌؟

شاید از نظر شما این رهنمون‌ها بسیار معمولی باشند اما برای یک کاربر تازه وارد که تصمیم دارد از ویندوز به لینوکس مهاجرت نماید همین رهنمون‌های معمولی می‌تواند ساعت‌ها در وقت او صرفه جویی کرده و البته از بروز مشکلات بعدی نیز جلوگیری نماید.

اگر شما نیز نکته و یا نظری در راه مهاجرت از ویندوز به لینوکس به ذهنتان می رسد می‌توانید آنرا اینجا با سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/80
توجه: باز نشر مطالب با ذکر "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است. 

سایر مطالب

 • ۹۲/۰۳/۰۳
 • علی حسین‌زاده

سیستم‌عامل

لینوکس

مهاجرت

ویندوز

نظرات  (۴)

 • سپهر محمدی
 • ممنون از مطالب خوبتون این سایت جایگزین های به درد بخور برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس را نوشته است.

  سلام ببخشید من اوبونتوو ورژن13.04رو دانلود کردم ولی نمیدونم با کدوم سخت افزارم مشکل داره الان نمیتونم نصبش کنم .نمیدونم چیکار کنم اگه بلدید ازطریق ایمیل  arminstar.star@yahoo.com

  بهم بگید

   

  پاسخ:
  سلام آرمین جان.
  والله اینجور که شما نوشتی که نمیشه اشکال رو تشخیص داد. توصیه میکنم مشکل خودتون رو بطور کامل و دقیق تر مطرح کنید. 
  همینطور مشکلتون رو تو انجمنهای فارسی اوبونتو میتونید مطرح کنید تا حتما کمکتون کنن. 
  ممنون از مطلب زیباتون من از ۱۳۸۰ با لینوکس آشناپی دارم ولی اخیرا به دلایل مختلف بصورت قطعی در حال مهاجرت از ویندوز به لینوکس هستم به دلایل مختلف و مهمترینش امنیت کم و ناپایداریش خوب آسون هم نیست هممون می دونیم تو لینوکس فارسی یکم قناسی داره - نصب نرم افزار دنگ و فنگ داره - راه اندازی درایورها مخصوصا وای فای اذیت می کنه گاها با این وجود الان یکی دو ماهه با پیش آگاهی قبلی و دانش قبلی که از لینوکس دارم دیگه لینوکس شدم و یه ایکس پس هم رو vmware نصب کردم و کاستی هاپی که نه بخاطر ضعف لینوکس بلکه بخاطر کم دانشی من هست رو دارم جبران می کنم و واقعا هم الان دیگه افتخار می کنم و روزانه دارم مطالب جدیدتری از کامپیوتر کسب می کنم و دانشم رو با وجودی که از سال ۷۸ با ویندوز ۹۸ و ... آشناپی دارم افزایش می دم دقیقا همون حس سال ۷۸ و ۷۹ داره بهم دست می ده که تازه با کامپیوتر آشنا شده بودم دارم برنامه نویسی و کیو تی کار می کنم در کل انگار تازه و دوباره با کامپیوتر آشنا می شم
  یادم ر فت از مطلب زیباتون تشکر کنم واقعا دوباره احساس می کنم دوباره دارم وارد حیطه کامپیوتر می شم و از شر ویندوز دارم راحت می شم واقعا از سکون ویندوز خسته شده بودم
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی