وبلاگ علی حسین‌زاده

وبلاگ علی حسین‌زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

تصویر: سید محمد خاتمیسید یاسر جبرائیلی در کتاب سودای سکولاریسم (رمزگشایی از زندگی و کارنامه سید محمد خاتمی) انتشارات خبرگزاری فارس، انتقادی را نسبت به نظر سید محمد خاتمی در مورد تمدن غرب مطرح کرده که اخیرا در سایت خبرگزاری فارس نیز منتشر شده است (البته من کتاب را نخوانده‌ام اما از عنوانش مشخص است که کتاب کلا در مورد انتقاد از خاتمی‌ست).

به گزارش فارس، او در کتاب خود چنین نوشته است:

"در سخنانی که از سید محمد خاتمی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۵ در روزنامه سلام منتشر شده بود، اینچنین آمده است: «امروز به جرات می‌توان گفت در زندگی قومی که عزم تعالی و پویایی کرده است، هیچ تحول کارسازی پدید نخواهد آمد مگر آنکه از متن تمدن غرب بگذرد و شرط دگرگونی اساسی، آشنایی با غرب و لمس روح آن تمدن یعنی تجدد است. کسانی که با این روح آشنا نیستند، هرگز به پدید آوردن دگرگونی سودمند در زندگی خود توانا نیستند. سوگمندانه اقوامی نظیر ما، هنوز از آن آشنایی محروم هستیم. توسعه به معنای امروزش، میوه یا شاخ و برگ تمدن جدید است. اگر آن تمدن آمده، توسعه هم خواهد آمد و به این معنا سخن کسانی که می‌گویند ابتدا باید خرد غربی را پذیرفت تا توسعه بیاید، سخن بیراهی نیست و این سخن را کامل کنم که علاوه بر خرد و بینش غرب، باید منش غربی متناسب با این بینش را نیز پذیرفت».

اما امام راحل، آن پیر فرزانه و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی گویا وقتی آبان ماه ۱۳۶۲ در جمع مسئولان وزارت ارشاد وقت که خاتمی در راس آنها بود، سخن می‌گفتند، دقیقا نگران چنین روزی در حیات سیاسی خاتمی بودند که به صراحت فرمودند: «نباید دستمان را پیش دیگران دراز کنیم، تمدن اسلام بر سایر تمدن‌ها مقدم است» جمله‌ای که سید محمد خاتمی در فردای روز دیدار با امام (۱۸ آبان ۱۳۶۲)، آن را به عنوان تیتر نخست کیهان برگزید اما گذر زمان ثابت کرد که نه آن روز به آن معتقد بود و نه بعدها به آن وفادار ماند."

اما در پاسخ نظر من این است که خبرگزاری فارس باید بداند درج تکه‌ای از یک سخنرانی یا مطلب و نتیجه‌گیری از آن اصلا قابل قبول نیست. با اینکار تنها میشود قشر کم سواد جامعه را مجاب کرد اما افراد تحصیلکرده و آگاه با این ترفندها به راحتی توجیه نمی‌شوند. البته ممکن است خبرگزاری فارس بگوید که هدف ما هم همان قشر هستن نه قشر آگاه، که در آن صورت مساله متفاوت می‌شود.

از این که بگذریم در مورد انتقاد از صحبت آقای خاتمی باید بگویم که متاسفانه ما تنها از تمدن اسلامی حرف می‌زنیم اما چیزی نمی‌بینیم. منظورم این هست که الان در دنیا کجا ما تمدن اسلامی می‌بینیم؟ کدام کشور اسلامی الان تمدن شایسته دارد؟ آنهایی که تا حدودی در مسیر تمدن قرار گرفته‌اند مثل ترکیه و مالزی چقدر از تمدن و پیشرفت خود را مدیون اسلام هستند؟ اصلا تمدن آنها اسلامی‌ست؟ چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید واقعیت این است که متاسفانه ما مسلمان‌ها به خودمان هم رحم نمی‌کنیم. پیروان کدام دین در دنیا بخودشان بمب می‌بندند و میروند وسط هم‌دینان خود و منفجرش می‌کنند؟ فقط اسلام نیست که فرقه فرقه شده، بقیه ادیان هم فرقه‌های مختلف دارند اما هیچ وقت سراغ بمب و حمله انتحاری و ... نمیروند. آیا پروتستان‌ها اعتقاد دارند که هرکسی مثلا ۶ نفر کاتولیک رو بکشد میرود به بهشت؟! این مشکلاتی که در جوامع اسلامی هست را نمیشود به استکبار و ... هم ربط داد چون هرچقدر هم که شما کسی را پول بدهی، تحریک کنی، تحدید کنی و ... باز هم تا اعتقاد قلبی و راسخ به کارش نداشته باشد حاضر نمیشود برود خودش و بقیه را با حمله انتحاری نابود بکند.

کشور خودمان هم که دیگر لازم به توضیح نیست، با این همه ادعا در مورد اسلام و تمدن آن و اینهمه انتقاد از غرب و تمدن آن، ما یکی از رتبه‌های بالای فساد در جهان را از آن خودمان کرده‌ایم و جامعه‌مان هم که از دروغ و ریا لبریز است. پس، حتما یک جای کار می‌لنگد!

البته ما سابقه‌ای از تمدن اسلامی در صدها سال پیش داریم که در مقایسه با سایر تمدن‌ها به نظر پیشرفته‌تر و درخشان‌تر بوده است اما آیا واقعا آن تمدن به درد قرن ۲۱ هم می‌خورد؟ اگه مثلا صفویه (و بقیه تمدن‌های اسلامی ظاهرا درخشان) الان به وجود آمده بودند باز هم ایران جزو کشورهای متمدن جهان می‌شد؟

و در نهایت باید خدمت مسئولان خبرگزاری فارس عرض کنم که شرط انصاف در نقد در یک جامعه متمدن، آزاد و اسلامی (که شما حتما دغدغه آنرا دارید) این است که شخصی که مورد انتقاد قرار می‌گیرد باید امکان دفاع از خودش به صورت برابر را داشته باشد. آیا آقای سید محمد خاتمی الان این امکان را دارد؟ چرا در جامعه ما کم‌کم این روال دارد ایجاد میشود که آدم‌ها را تخریب می‌کنند (آن هم با استفاده از رسانه‌های دولتی و شبه دولتی که از پول همین ملت تغذیه می‌شوند) و در مقابل، حتی به آن اشخاص امکان و فرصت دفاع از خودشان را هم نمی‌دهند؛ آیا توصیه اسلام این بوده است؟ آیا رفتار پیامبر اسلام و حضرت علی اینگونه بوده است؟ یا آیا چون الان ما داریم به سمت تمدن اسلامی میرویم و به تصور [البته اشتباه] خودمان پرچمدار حرکت اسلام ناب در جهان هستیم به این رفتارها دست می‌زنیم؟

پس اگر تمدن اسلامی این چیزی است که ما الان در کشور خودمان می‌بینیم و تجربه می‌کنیم، من حرف سید محمد خاتمی را قبول دارم.

نظر شما چیست؟

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/47
توجه: باز نشر مطالب با ذکر "وبلاگ علی حسین‌زاده" و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ آزاد است.

از دست ندهید:

 • ۹۱/۱۲/۲۸
 • علی حسین‌زاده

اسلام

تمدن

جامعه

سید محمد خاتمی

غرب

نظرات  (۵)

سلام آقای حسین زاده
وقت بخیر
غرض از مزاحمت  خواستم بگم 
خوشحال میشم به بلاگ  darling  سری بزنید و نظرتون رو بگید
باعث افتخاره
ممنون

 • محمد صادق حاج صمدی
 • سلام
  چندتا نکته به نظرم در این باره رسید: (البته یه کمی هم طولانیه ;) )
  درباره اینکه بالیدن به تمدن اسلامی در گذشته دردی از امروز ما دوا نمیکنه موافقم اما درباره بقیه ش ان قلت دارم:
  1 اینکه نقدی که صورت گرفته (من نه کتاب رو خوندم نه متن فارس رو و این برداشت من از مطلب شماست) بر تفکری بوده که مطرح شده و به نظرم دفاع یک کسی از یک تفکری به شکلی که مد نظر شماست وجهی نداره.
  2 جنگ های مذهبی سرتاسر تاریخ اروپا رو تا نیمه قرن 20ام که قوانین و دولتهای سکولار در اروپا روی کار بیان پر کرده و البته مواردی مثل سوزاندن کلیسای داویدی ها در امریکا همچنان هم رخ میده و در برخی فرقه ها مثل اوانجلیست ها یا یهودیان ارتدوکس به قوت وجود داره و این فقط مسلمونها نیستن که همدیگه رو میکشن (ادیان شرق دور بماند!) (تاریخ تمدن محمود حکیمی جلدش یادم نیست چون همه شو خوندم- یه سرچ کوچیک بکنید)
  3 فساد در ایران که البته من قبول ندارم که جزو بالاترین ها باشه و اماری که میدید در کمال احترام غیرقابل قبوله اما ناشی از تمدن اسلامی نیست بلکه معلول نفس آدمهاست که همه جا هست و مغایرت با اسلام داره.
  4 از حرفهای اقای خاتمی برداشت من مدل استفاده از تمدن اروپایی به شیوه ی میرزا آقاخان نوریه و مدلیه که مطالعات تاریخی در همه کشورهای جهان سومی که این مدلو برای پیشرفت انتخاب کردن شکست خورده و در رابطه با امثال مالزی اتفاقا برعکس این قضیه است. (جهان پس از آمریکا-فرید زکریا)
  5 اساسا استفاده از نسخه ی هر بیماری برای بیمار دیگه کاملا اشتباهه مخصوصا در علوم انسانی این صادق تره
 • محمد صادق حاج صمدی
 • آهان راستی یه نکته ای یادم رفت! :D
  منظور از اون چیزی که امثال امام و ... از تمدن اسلامی میگن تمدن مسلمانان از اواخر قرن اول تا اواخر قرن 7 ام نیست بلکه تمدنِ اسلامه که یعنی عمل کردن به قوانین و حدود اسلام مخصوصا در حقوق و اقتصاده که وقتی بررسی می کنید میبینید که عمدتا فطری اند و همه جا جواب میدن و پیشرفت غرب و تمدن مسلمانان هم مرهون عمل به اونهاست چه از متون اسلامی بدست اومده باشند چه نه (اما انطباق دارند)
  اساسا تفکیک قائل شدن بین اسلام و مسلمانان میتونه در اینباره کمک کنه به نظرم!
  پاسخ:
  سلام. حرفهای شما را تقریبا قبول دارم اما فکر کنم سوء تفاهم شده.
  منظور من این نیست که اسلام و تمدن اسلامی باعث مشکلات شده بلکه منظورم این است که اسلام و تمدن اسلامی ای که ما و دیگر مسلمانان از آن دم میزنیم باعث این مشکلات شده است (نظر شخصی من).
  با توجه به اینکه انواع و اقسام اسلام و تمدن اسلامی الان در دنیا وجود دارند و تبلیغ میشوند و همه آنها خود را اسلام ناب میدانند (و البته هیچ کدام هیچ گلی به سر دنیا و احتمالا آخرت مردم نزده اند) شاید بهتر باشد ما هم همان راه اروپاییان را برویم.
  من و احتمالا شما هر دو در ایران زندگی میکنیم و نمی توانیم منکر فساد بالای کشورمان در تمام زمینه ها از اقتصادی و ورزشی بگیر تا فرهنگی و اجتماعی و ... شویم (شما برنامه نود را نگاه می کنید؟ غیر از این است که این برنامه سرتاسر نمایانگر فساد در فوتبال ما و در درجه بعدی در ورزش ما و در درجه بعدی با توجه به اینکه تقریبا تمام فوتبال ما دولتی است پس نمایانگر فساد در کل کشور ماست؟).
  گرچه این لینک از سایت شفافیت بین الملل هم موید این نکته است:
  http://www.transparency.org/cpi2012/results
  در مورد نسخه و ... هم باید بگویم تا کی باید چرخ را از اول اختراع کنیم؟ و آیا واقعا چرخی که ما اختراع کنیم قرار است بهتر از چرخ آنها کار کند؟ متاسفانه تا الان که راه به جایی نبرده ایم.
  غرض از نوشتن این نقد البته بیشتر بخش پایانی آن بود. اینکه آیا خبرگزاری فارس (و تمام خبرگزاریها و روزنامه های داخلی) که دم ار تمدن اسلامی میزند طبق اخلاق و شرع اسلامی این امکان را به متهم برای دفاع از خود می دهند یا نه؟ من و شما می دانیم که نمی دهند. و این رفتارهاست که ما را نسبت به چنین تمدن هایی بدبین می کند.
  قبول دارید که با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی شود؟ و از کجا معلوم شخص یا اشخاصی که چنین ادعاهایی دارند گرگ هایی در لباس بره نباشند؟
  سلام.
  چیزی که از متن شما برداشت میشه اینه که با اساس تمدن سازی اسلام مخالفید.اینکه مسلمانان فعلی نتونستند تمدن سازی کنند،(که البته به اعتقاد من در نقطه صفر هم نیستند،هنوز به تکامل نرسیده ولی شروع شده.باتوجه به بیانات رهبری در مورد گامهای تمدن اسلامی)ربطی به اسلام نداره.پس هیچ لزومی نداره که عینا بینش و منش غرب رو کپی برداری کنیم.چون اساس و مبنایی که تمدن غرب برپایه ی اون بنا شده،اسلامیک نیست و طبیعتا اسلامیزه هم نمیشه کرد.اگر هم بشه مثل راه رفتن کبک میشه.
  درضمن خبرگزاری فارس در فضایی آزاد یک اندیشه رو بیان کرده(من که ندیدم سخنان ایشون رو تحلیل یا تحریف کرده باشه)هرکسی مثل شما یا آقای خاتمی میتونه جوابش رو بده.مثل اینه که بگیم شما دارید بدون اینکه به فارس اجازه بدید اون رو نقد میکنید:)
  حرف آخر:من هرچی سرچ کردم ادامه این متن رو پیدا نکردم.اگه فکر میکنید این جملات قسمتی از مطلبی ست که با جدا شدن از مطلب تغییر مفهوم پیدا کرده،خب شما اصلش رو می آوردید.منبع متن هم که ارائه شده.
  پاسخ:
  من بر اساس شواهد و واقعیت نظر دادم و نه ایدئولوژی و تخیل و شعار. دوم اینکه اصلا منظور من هم مسلمانان بود و نه خود اسلام.
  لطفا نگید که هرکس میتونه جوابش رو بده چون من و شما میدونیم که: همه باهم برابرند اما بعضی‌ها برابرترند!!!
  کاملا موافقم
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی