وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

نامه سرگشاده

دوشنبه, ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

نامه سرگشاده متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر به مسئولان سازمان ملی زمین و مسکن و اداره کل راه و شهرسازی

پس از رونمایی از متن پیش‌نویس قرارداد نهایی واحدهای مسکونی پروژه مسکن ویژه تهرانسر، با توجه به مغایرت شدید مفاد قرارداد ارائه شده با شیوه‌نامه ثبت‌نام، پیش قرارداد امضا شده و وعده‌های داده شده به متقاضیان، نامه سرگشاده زیر خطاب به مسئولان ذیربط تهیه گردیده است:

تصویر: پروژه مسکن ویژه تهران - تهرانسر

موضوع: اصلاح پیش نویس قرارداد نهایی

  وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

رونمایی از پیش‌نویس قرارداد نهایی در روزهای گذشته اگرچه بسیار دیر و پس از کش و قوس‌های فراوان و در پی درخواست‌های مکرر متقاضیان صورت پذیرفت، لیکن گامی به جلو در جهت احترام و پاسخ به خواسته به حق متقاضیان جهت رویت و مشارکت حداقلی در تنظیم قرارداد بود و موجب امتنان و سپاس فراوان گردید. البته مرور این پیش‌نویس و مقایسه آن با شیوه‌نامه ثبت‌نام و پیش قرارداد موجبات بهت و حیران متقاضیان را فراهم نمود به گونه‌ای که متقاضیان خود را در مقابل یک تعهدنامه و بلکه یک وکالتنامه بلاعزل یافتند تا یک قرارداد پیش فروش ساختمان و خویشتن را بیشتر شبیه به یک متهم یافتند تا یک خریدار. هرچند برخی از کلیات و موارد مورد نظر متقاضیان بصورت پراکنده در این پیش‌نویس به چشم می­‌خورد لیکن خواسته متقاضیان، جامع، مانع و کامل بودن قرارداد، نگارش منسجم‌تر، دقیق‌تر، فنی‌­تر و نیز توجه به حقوق طرفین با لحاظ قوانین مرتبط با موضوع و رعایت عدل و انصاف می‌باشد. لذا توجه مسئولان محترم را به دیدگاه و خواسته‌­های متقاضیان به شرح ذیل جلب می‌نماید.

۱- از دیدگاه متقاضیان چارچوب قرارداد در موارد الزام‌آور بایستی تابع قوانین پیش فروش یک واحد مسکونی (و نه قوانین مدنی و جزایی) باشد و در سایر موارد بایستی مفاد قرارداد با توافق دو جانبه و رعایت اصل تراضی و صرفه و صلاح طرفین منعقد گردد.

۲- هر چند ممکن است عده‌ای از متقاضیان تا حدودی با واژه‌های حقوقی و کیفری نامانوس و بیگانه باشند اما به طور کامل با حق و حقوق قراردادی خود آشنا بوده و لذا پیچاندن واژه­‌ها در لفافه الفاظ و استفاده از اصطلاحات غامض و دشوار هرگز باعث نخواهد شد که حقوق مسلم خود را از خویشتن سلب و به صورت یک‌جانبه به طرف مقابل هبه نمایند. لذا طرح مفادی نظیر "طرف دوم کافه خیارات را از خود سلب و ساقط  نمود" صرفاً یک درخواست یک طرفه از جانب فروشنده می­‌باشد نه یک توافق دوطرفه و بایستی از پیش‌نویس حذف گردد. قطعاً مسئولان محترم حقوقی و تنظیم‌کنندگان این تعهدنامه مستحضر هستند که در قراردادهای خرید و فروش یا اجاره و یا بیع متقابل همیشه به جای "طرف دوم" واژه "طرفین" به شرح زیر بکار برده می­‌شود: "کلیه خیارات ولو خیار غبن به استثناء خیار تدلیس از طرفین ساقط گردید".

۳- آنگونه که مستحضرید قراردادها در هر زمین‌ه­ای که باشند عموماً دارای دو بخش مجزای تعهدات فروشنده و تعهدات خریدار بصورت شفاف می­‌باشند، در حالی که متاسفانه پیش‌نویس تنظیم شده صرفاً به تعهدات خریدار پرداخته و فاقد حداقل تعهدات و وظایف فروشنده می­‌باشد و لازم است در این خصوص تعهدات اداره‌کل راه و شهرسازی استان تهران بصورت شفاف مطابق قوانین موضوعه کشور نظیر قانون پیش فروش ساختمان با لحاظ مفاد و محتوای پیش قرارداد امضاء شده فیمابین در قرارداد نهایی تصریح گردد. برخی از تعهدات اداره‌کل که لازم است در قرارداد گنجانده شود عبارتند از:

 • تعیین مدت زمان گارانتی و یا رفع نقص موضوع قرارداد؛
 • تعیین مدت زمان مشخص و معین جهت صدور و نقل و انتقال سند تفکیکی به نام خریدار؛
 • تعیین جریمه تاخیر در تنظیم سند تفکیکی آپارتمان؛
 • تعیین جریمه دیرکرد در تحویل به موقع واحد مسکونی؛
 • تعیین وضعیت تملک عرصه ساختمان در حال حاضر و تعهد بر عدم وجود هرگونه معارض؛
 • تصریح بر تملک خریدار بر اعیان با توجه به پرداخت کامل بهای آن تاکنون؛
 • تعهد بر اعلام ریز هزینه­‌های انجام شده به خریدار در اسرع وقت؛
 • حذف هرگونه تضمین بازپرداخت اقساط با توجه به اینکه سند واحد مسکونی هنوز صادر نشده و همچنان در اختیار فروشنده است؛
 • اعمال ماده ۱۱ قانون پیش فروش ساختمان مبنی بر وصول حداقل ۱۰ درصد از بهای معامله پس از صدور سند تفکیکی و انتقال آن به خریدار؛
 • حذف هرگونه سود و کارمزد اعمال شده به اقساط زمین با توجه به عدم بیان آن در پیش قرارداد و شیوه‌نامه ثبت‌نام؛
 • حذف جریمه‌های مبهم، سرسام‌آور و محیرالعقول مربوط به دیرکرد بازپرداخت اقساط و اعمال جرائم مطابق قوانین موجود نظیر بخشنامه­‌های بانک مرکزی در خصوص نحوه محاسبه جریمه تاخیر در تادیه اقساط؛
 • تعیین زمان منطقی و معقول جهت اعمال جرائم دیرکرد بازپرداخت اقساط؛
 • مشخص نمودن مقررات خرید و فروش واحد مسکونی در دوره بازپرداخت اقساط در همین قرارداد؛
 • حذف جملات مبهم و کلی که متضمن تحمیل بار حقوقی و مالی بی‌محل علیه خریدار است؛
 • تعیین وظایف فروشنده جهت نقل و انتقال سند تفکیکی به نفع خریدار در صورت بازپرداخت زودتر از موعد کلیه اقساط؛

در پایان متقاضیان اعلام می­‌دارند که پرداخت اقساط واحد مسکونی خویش را دین و بر ذمه خود دانسته و نهایت همکاری را در اجرای مفاد قرارداد عادلانه با اداره کل بعمل خواهند آورد و صرفا مصر به اعمال قوانین مدون جمهوری اسلامی ایران بصورت عادلانه و به دور از هر گونه کلی‌گویی، زورگویی و زیاده‌خواهی هستند و در این راه نیز از هیچ­گونه اقدام قانونی در جهت استیفای حقوق قراردادی خود دریغ نخواهند کرد. از طرفی موارد فوق کلیه ایرادات و نکات مورد نیازاین پیش نویس را پوشش نداده و جزئیات بیشتری وجود دارد که بایستی تصحیح و اصلاح گردد، لذا به منظور جلوگیری از هرگونه چندباره‌­کاری در جهت امضای قرارداد پیشنهاد می‌نمایند متن قرارداد با حضور تنی چند از نمایندگان متقاضیان و در فضایی آرام و منطقی مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد.

با تشکر                   

متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر

منبع

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/226

باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب، آزاد است.


خبرخوان (RSS) وبلاگ   

سایر مطالب:

 

اگر از کاربران خبرخوان آنلاین Inoreader هستید می‌توانید با عضویت در کانال
Ali H Zadeh مطالب این وبلاگ را به همراه سایر مطالب برگزیده در وب، دنبال نمائید.

لینکستان در خبرخوان inoreader

 • ۹۳/۱۱/۲۰
 • علی حسین‌زاده

جامعه

دولت

سازمان

قرارداد

مسکن

نظرات  (۱)

 • محمد صادق سونار
 • سلام من مدیر وبلاگ scyber.blog.ir هستم بی زحمت به وبلاگ من هم سر بزنید و خواهشن نظرتون رو بگید
  خواهشن بیایید
  درضمن مدیر سایت www.novin-fa.ir هم هستم
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی