وبلاگ علی حسین‌زاده

۱۰ مطلب در فروردين ۱۳۹۲ ثبت شده است

جستجو و شناسایی آسیب پذیری‌ها و حفره‌های امنیتی در لینوکس

جستجو و شناسایی آسیب پذیری‌ها و حفره‌های امنیتی در لینوکس

به عنوان یک مدیر سیستم، تکنسین امنیتی لینوکس و یا بازرس سیستم، مسئولیت شما می‌تواند ترکیبی از وظایف زیر باشد:

مدیریت وصله‌های نرم افزاری، پویش بدافزارها، تطبیق صحت فایل‌ها، بازرسی امنیتی، بررسی نقص‌های پیکربندی، و... است. برای همین اگر ابزاری برای بررسی و جستجوی آسیب‌پذیری‌ها موجود باشد می‌تواند در بازرسی بسیاری از مسایل امنیتی عمومی مفید بوده و زمان زیادی را برای شما صرفه‌جویی کند. یکی از چنین ابزارهایی در دنیای لینوکس نرم‌افزار Lynis است. این ابزار در‌واقع نرم‌افزاری چند پلتفرمی است که بر روی CentOS، دبیان، فدورا، FreeBSD، اوبونتو و مک قابل نصب است.

برای نصب آن می‌توانید دستور زیر را در ترمینال اجرا نمائید:

۱ نظر
علی حسین‌زاده
پایان راه برای لینوکس فودونتو

پایان راه برای لینوکس فودونتو

به نظر می‌رسد پس از یک دوره رشد بی رویه در تعداد توزیع‌های لینوکسی، ما در حال گام نهادن به دوره‌ی پاکسازی در حوزه‌ی لینوکس هستیم؛ دوره‌ای که به مرور از تعداد توزیع‌ها کاسته خواهد شد و امیدواریم تا بر کیفیت توزیع‌های باقی‌مانده افزوده گردد. آخرین بار دریم لینوکس (Dreamlinux) بود که پس از ۶ سال توسعه، پائیز امسال به مرگ زودرس دچار شد تا اینکه ۲ روز پیش توسعه‌دهندگان توزیع لینوکسی فودونتو (Fuduntu) نیز اعلام نمودند که از توسعه این توزیع دست خواهند کشید.

۰ نظر
علی حسین‌زاده
اقتصاد اسلامی کشورهایی که مسلمان نیستند!

اقتصاد اسلامی کشورهایی که مسلمان نیستند!

شاید تصور و باور عمومی بر این ‌است که کشورهای اسلامی قاعدتا باید بر محور اقتصاد اسلامی اداره شوند و آموزه‌های اسلامی آن گونه که در قرآن کریم و سنت آمده، در این کشور‌ها نمود و ظهور بیشتری داشته باشد؛ اما نتایج پژوهش‌ دو تن از اساتید دانشگاه جورج واشنگتن، نشان می‌دهد که بیشتر کشورهای اسلامی، اصول اقتصاد اسلامی را رعایت نمی‌کنند!

در دهه‌های اخیر، مطالعات در حوزه علوم اجتماعی و انسانی در حوزه‌ای خاص معطوف به تاثیر ادیان بر روابط اجتماعی و سیاسی ممالک و کشور‌ها شده است و نظریات متفاوتی از تاثیر‌گذاری دین در حوزه‌های مختلف اجتماع مورد توجه اندیشمندان و پژوهشگران غربی و شرقی واقع شده است. 

۵ نظر
علی حسین‌زاده
تست هارد دیسک برای شناسائی بدسکتورها در اوبونتو

تست هارد دیسک برای شناسائی بدسکتورها در اوبونتو

شاید شما هم دنبال راهی برای شناسایی بدسکتورهای (bad sectors) هارد دیسک خود و تعمیر آنها در لینوکس اوبونتو می‌گردید؛ بدین منظور راه حل ساده‌ای وجود دارد: استفاده از نرم افزار badblock.

این نرم افزار تحت خط فرمان کار می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا هارد دیسک خود را چک کنید. badblock خود جزئی از بسته e2fsprogs است که در توزیع‌های لینوکسی مبتنی بر اوبونتو بصورت ‍‍پیش فرض نصب است و در نتیجه لازم نیست چیز جدیدی را نصب نمائید.

روش کار با badblock:

۰ نظر
علی حسین‌زاده
بیست شغل که کشورهای مهاجرپذیر به دنبال آنها هستند (بخش نخست)

بیست شغل که کشورهای مهاجرپذیر به دنبال آنها هستند (بخش نخست)

در سرتاسر جهان مشاغلی هست که نیاز زیادی به آن وجود دارد. آیا می‌دانید بیشترین تقاضا برای چه حرفه‌هایی و در چه کشورهایی وجود دارد؟

برخلاف آنچه که به نظر می‌رسد مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته یک جریان ناپسند فرهنگی نیست. همانند آنچه که در بازار آزاد جهانی وجود دارد نیروی کار مازاد، کشورهای خود را که تقاضا برای آن‌ها کم است ترک کرده و به کشورهایی می‌روند که تقاضا برای آن‌ها زیاد است. مهاجرت‌های بین‌المللی منجر به کسب مهارت و آموزش می‌شود. طبیعی است که کشورهای در حال توسعه تمایلی به از دست دادن نیروهای متخصص ندارند؛ اما راه حل این مشکل این نیست که نیروی کار آماده در جایی باشد که به کار گرفته نشود و یا محروم از کار کردن باشد؛ در واقع شواهدی موجود است که مهاجرت‌های این چنینی موجب مساعدت به کشورهای مبدا نیز هست.

فروش ویژه محصولات با کیفیت ایرانی

 

۱۲۵ نظر
علی حسین‌زاده
اوبونتو ستیزی

اوبونتو ستیزی

هیچ کس مجبور نیست عاشق تمام کارهای انجام شده توسط اوبونتو باشد اما لطفا دستاوردهای  آنرا برای لینوکس فراموش نکنید

به نظر می‌رسد هر تغییری که لینوکس اوبونتو ایجاد می‌کند برای برخی از اعضای جامعه کاربری به معنای به پایان رسیدن دنیاست. در ابتدا آنها نگرانی خود را در مورد یونیتی ابراز کردند پس از آن به جستجوی سایت آمازون در دسکتاپ حمله کردند و اخیرا موضوع مدیر نمایش (Display Server) جدید اوبونتو یعنی میر (Mir) را در برابر ویلند (Wayland) داغ کرده‌اند. در این نوشته به برخی از رایج‌ترین ترس‌ها عدم اطمینان‌ها و بی‌اعتمادی‎ها (FUD)* که در اطراف اوبونتو بوجود آمده‌اند در کنار حیطه‌هایی که اوبونتو در آنها شاهکار انجام داده و یا حداقل کارهایش قابل توجه بوده است پرداخته خواهد شد.

۱۰ نظر
علی حسین‌زاده
زمان مناسب تغییر شغل

زمان مناسب تغییر شغل

زمان مناسب ترک شغلتقریبا هیچ‌کس نیست که روزهای ناخوشایندی را در محل کار خود تجربه نکرده باشد یا حتی ممکن است بعضی‌ها مدت زمان طولانی را با همین احساس ناامیدی نسبت به کار خود سپری کنند. اما چگونه می‌توان تفاوت میان نارضایتی معمولی یا مقطعی را در مقابل عدم تناسب شغلی واقعی تشخیص داد؟ چگونه متوجه می‌شوید که اکنون واقعا آماده هستید که کار خود را تغییر دهید؟ و اگر به این نتیجه رسیدید، چگونه با وقار شغل خود را ترک کنید؟

افراد خبره چه می‌گویند؟

۶ نظر
علی حسین‌زاده
روش مناسب ترک شغل

روش مناسب ترک شغل

اغلب ما تا به حال تجربه خارج شدن از یک سازمان و رفتن به سازمانی دیگر را داشته‌ایم. تغییر شغل می‌تواند به چند دلیل اتفاق بیفتد: مثلا ممکن است کاری بهتر با حقوق و مزایای بهتر گیر آوریم، یا ممکن است نوع کار فعلی را دوست نداشته باشیم و تصمیم به جستجوی کاری که دوست داریم می‌گیریم. گاهی اوقات هم متاسفانه با شرکت یا با مدیران به مشکل می‌خوریم و شرایط طوری رقم می‌خورد که ناچار به جدایی از مجموعه می‌شویم.

ترک شغل

۱ نظر
علی حسین‌زاده
کاهش دوره پشتیبانی لینوکس اوبونتو

کاهش دوره پشتیبانی لینوکس اوبونتو

لوگوی سیستم‌عامل لینوکس اوبونتو

کنونیکال به منظور صرفه‌جویی در وقت، حجم کارها و کاهش هزینه‌ها از این به بعد دوره پشتیبانی از نسخه‌های عادی اوبونتو (نسخه‌های غیر LTS) را از ۱٨ ماه به ٩ ماه کاهش خواهد داد.

۰ نظر
علی حسین‌زاده

لهجه یزدی: نقد کوتاه فیلم "یه حبه قند"

اگر این فیلم و یا فیلم های مشابه رو می‌بینید لطفا لهجه‌ها رو باور نکنید

از چندین ماه پیش که تبلیغات فیلم "یه حبه قند" شروع شد دوست داشتم برم سینما برای دیدنش اما تو یکی از تیزرای تلویزیونی فیلم، جایی که بازیگرا داشتن با لهجه یزدی صحبت می‌کردن متوجه شدم که همون مشکل همیشگی گریبان این فیلم رو هم گرفته...

به خاطر همین مشکل از دیدن فیلم منصرف شدم و بعدا فهمیدم چیز خاصی رو هم از دست ندادم. 

اما مشکل چی بود؟ 

۲ نظر
علی حسین‌زاده