وبلاگ علی حسین زاده

وبلاگ علی حسین زاده

در این وبلاگ در مورد علائق و عقایدم می‌نویسم. گاهی نیز مطالبی که برایم جذابند را در اینجا قرار می‌دهم تا بهتر در دسترسم باشند.
»»» باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین زاده» و درج لینک به همان مطلب آزاد است مگر اینکه به گونه‌ای دیگر در پائین متن ذکر شده باشد.
»»» لطفا توجه داشته باشید که پیام‌های خصوصی قابل انتشار و طبعا پاسخ نیستند.

بایگانی
آخرین نظرات

اوبونتو ستیزی

دوشنبه, ۱۲ فروردين ۱۳۹۲

هیچ کس مجبور نیست عاشق تمام کارهای انجام شده توسط اوبونتو باشد اما لطفا دستاوردهای  آنرا برای لینوکس فراموش نکنید

به نظر می‌رسد هر تغییری که لینوکس اوبونتو ایجاد می‌کند برای برخی از اعضای جامعه کاربری به معنای به پایان رسیدن دنیاست. در ابتدا آنها نگرانی خود را در مورد یونیتی ابراز کردند پس از آن به جستجوی سایت آمازون در دسکتاپ حمله کردند و اخیرا موضوع مدیر نمایش (Display Server) جدید اوبونتو یعنی میر (Mir) را در برابر ویلند (Wayland) داغ کرده‌اند. در این نوشته به برخی از رایج‌ترین ترس‌ها عدم اطمینان‌ها و بی‌اعتمادی‎ها (FUD)* که در اطراف اوبونتو بوجود آمده‌اند در کنار حیطه‌هایی که اوبونتو در آنها شاهکار انجام داده و یا حداقل کارهایش قابل توجه بوده است پرداخته خواهد شد.

لینوکس اوبونتو

سرزنش اوبونتو به خاطر چالش‌های لینوکس

مکررا این ایده را از زبان جامعه کاربری لینوکس می‌شنویم که هرکاری که اوبونتو انجام می‌دهد باید به تمام اکوسیستم لینوکس منفعت برساند. برای مثال زمانی که Valve برای اولین بار همکاری خود را با کنونیکال به منظور پشتیبانی از اوبونتو آغاز کرد، برخی از اعضای جامعه لینوکس ابراز ناامید کردند؛ چون بر خلاف اوبونتو، توزیع مورد علاقه آنها در ابتدا در این پروژه پشتیبانی نمی‌شد.

برخی از اعضای جامعه لینوکس بدون توجه به اهداف و وظایف اوبونتو و کنونیکال (کمپانی حامی لینوکس اوبونتو)، انتظار دارند هرگاه اوبونتو گامی برداشته و بازیگر جدیدی را به دنیای لینوکس وارد می‌کند موظف باشد تا از وارد گود شدن سایر توزیع‌ها نیز پشتیبانی کرده و مطمئن شود. اما لطفا توجه داشته باشید که این مشکل، مشکل کنونیکال نیست!

علاوه بر آن، زمانی که اوبونتو گامی جدید برای پشتیبان از محصولی که قبلا در دسترس نبوده است بر می‌دارد، دیگر توزیع‌های لینوکس نیز آزادند تا از طرف خود به همان سمت حرکت کنند. به عبارت دیگر از سرزنش اوبونتو و کنونیکال به خاطر مشکلاتی که از کمبودها و نقص‌های توزیع مورد علاقه شما و رویکردهای آن نشات می‌گیرد دست بردارید.

اوبونتو قرار نیست جای ادوبی را بگیرد

بی‌شک مضحک‌ترین FUD ی که ممکن است در مورد لینوکس اوبونتو شنیده باشیم این است که کنونیکال باید تلاش کند تا ادوبی فلش و ادوبی ایر را برای کاربران لینوکس زنده نگه دارد. درباره این نظر ۲ مشکل وجود دارد: اول اینکه فلش تکنولوژی‌ای وحشتناک است که CPU را به دلیل مدیریت منابع ضعیف خود بشدت درگیر می‌کند. دوم اینکه ادوبی ایر نیز خیلی بهتر از آن نیست. در کنار تمام اینها گوگل نگهداری از فلش برای اشخاصی که مجبور به استفاده از آن هستند را ادامه خواهد داد.

و البته یک نکته ظریف که اینجا هم وجود دارد این است که این مساله، مشکل کنونیکال نیست. به طور مشخص توسعه‌دهندگان لینوکس اوبونتو یا اصلا علاقه‌ای به مداخله در این زمینه ندارند و یا اینکه می‌دانند اگر نگرانی‌ای بروز دهند و تلاشی بکنند با گوش شنوایی روبرو نخواهد شد.

حقیقتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که غیبت فلش برای کنونیکال کم‌کم دارد باعث کم شدن تعداد کاربرانی می‌شود که از مشکلات فایرفاکس با فلش شکایت می‌کنند؛ و به نظر می‌رسد زمان حذف فلش فرا رسیده است.

اوبونتو شما را مجبور می‌کند به ...

اگر از موتور جستجوی مورد علاقه خود استفاده کرده و عبارت “ubuntu hate” را در آن جستجو نمایید از تعدد نقطه نظرات و دلایل پوچ و واهی برای تنفر از اوبونتو شگفت‌زده می‌شوید. شما در نتایج جستجوی خود طیفی از "اوبونتو مرا مجبور به استفاده از یونیتی می‌‍کند" تا "اوبونتو جاسوس افزار است" را خواهید یافت. اما واقعا چه اتفاقی در حال روی دادن است؟

اصولا تنفر از اوبونتو نشانه خوبی است! تعداد تنفرهایی که مردم نسبت به اوبونتو ابراز کرده‌اند این را نشان می‌دهد که این توزیع به اندازه کافی عمومیت پیدا کرده است. در واقع اوبونتو به نقطه‌ای رسیده که عده‌ای از جانب آن احساس خطر کرده و شروع به اظهار تنفر از آن نموده‌اند؛ یا اینکه اوبونتو آنقدر مهم شده است که جامعه نسبت به آن حساسیت به خرج می‌دهد. همان اتفاقی که سال‌ها قبل برای ویندوز و مک نیز افتاده بود.

حالا اجازه بدهید به برخی دلایل ابراز شده برای تنفر از اوبونتو بپردازیم:

اوبونتو ما را مجبور به استفاده از یونیتی می کند

اگر یونیتی را دوست ندارید از آن استفاده نکنید، به همین سادگی. و مطمئن باشید هیچ کس از طرف کنونیکال شبانه به خانه شما نیامده و شما را مجبور به استفاده از اوبونتو و یا یونیتی و هرچیز دیگر مربوط به آن نخواهد کرد. شما آزادید تا از سایر محیط‌های دسکتاپ نظیر XFCE ،KDE ،LXDE و حتی گنوم ۳ و غیره استفاده نمایید.

اوبونتو جاسوس افزار است

این دلیل واهی به خاطر گنجاندن نمایش نتایج جستجوی آمازون در یونیتی است. و اگر حتی نخواهیم از جنبه مثبت و کاربردی به آن نگاه کنیم، به سختی می‌توان آن را جاسوس افزار نامید. شما به سادگی می‌توانید این قابلیت را از طریق منوی تنظیمات یونیتی خاموش کنید. شاید توصیف بهتر برای آن "حامی تبلیغاتی" یا "نرم افزار وابسته به حمایت" باشد نه جاسوس افزار. برخی ممکن است لنز آمازون در اوبونتو را "تبلیغ افزار" بنامند اما این عنوان نیز درست نیست؛ خیلی از نرم افزارهای دیگر نیز همین گونه‌اند و در واقع آنها حمایت شده از طریق تبلیغات هستند و نه تبلیغ افزار.

نرم‌افزاری بخوبی کار خود را انجام نمی‌دهد بنابراین اوبونتو بدردنخور است

با بررسی خیلی از سایت‌های میزبان شکایات از اوبونتو شما براحتی خواهید دید که چقدر دلایل بسیاری از آنها تهی و غیر منطقی است. متنفر بودن از اوبونتو به این دلیل که چیزی از آنرا دوست ندارید و سپس آنرا در انواع و اقسام سایت‌ها و انجمن‌ها پست کردن کار درستی نیست.

ما می‌توانیم بپذیریم که تازه‌واردان به دلیل عدم آشنایی، چنین کاری را انجام دهند اما نمی‌توان برای توجیه کار افراد باسابقه و باتجربه‌ای که چنین اعمالی را انجام می‌دهند واژه‌ای پیدا کرد. در اکثر مواقع آنچه که به درستی کار خود را در سیستم‌عامل انجام نداده است مربوط و مختص اوبونتو نیست؛ اغلب موارد ممکن است این اشکال ناشی از وجود باگ در کرنل و یا مربوط به محیط دسکتاپ باشد. زیبایی لینوکس این است که اگر چیزی به درستی کار نکرد شما می‌توانید جایگزین آن را بیازمایید و در اغلب موارد گزینه جایگزین مشکل را حل می‌کند.

اوبونتو قدردان دبیان نیست

یکی از شایع‌ترین انتقادها نسبت به اوبونتو بخصوص از سوی کاربران حرفه‌ای‌تر و باتجربه این است که اوبونتو موفقیت خود را وابسته به دبیان نمی‌داند. در این مورد حتی اگر نخواهیم در مورد مجوز GPL و الزام آن به انتشار عمومی کدهای تغییر داده شده بپردازیم؛ باید گفت درست است که در وب‌سایت اوبونتو هیچ بنر و یا پیام تشکری[!] از سوی تیم توسعه اوبونتو از دبیان نمی‌بینیم اما وب‌سایت اوبونتو به روشنی توضیح داده که این توزیع بر پایه لینوکس دبیان ایجاد شده است؛ و حتما شما هم تصدیق خواهید کرد که انجام دادن کاری یا بیان چیزی بیشتر از آن نه لازم است و نه عاقلانه. درست مثل این است که آشپز به مهمانان خود بگوید از سبزی فروشی محله تشکر کنند و نه او!

اوبونتو در حال جدا کردن خود از جامعه است

در این زمینه تابه حال مطالب و توصیه‌های زیادی به تیم توسعه‌دهنده اوبونتو و کنونیکال داده شده است اما در اکثر مواقع از این توصیه‌ها استقبال نشده است. آیا این بدان معنی است که اوبونتو بد است و باید از آن اجتناب شود؟ البته که نه؛ در واقع این بدان معناست که یک شرکت خصوصی در پروژه‌ای که آنرا حمایت می‌کند دارد مسیر خود را طی می‌کند. این اصلا بد نیست، این پول آنهاست، پروژه آنهاست، کسب و کار آنهاست و به خودشان مربوط است که هر راهی را صلاح می‌دانند طی کنند.

به یاد داشته باشید که اوبونتو یک هدیه است نه یک حق

لوگوی لینوکس اوبونتو

در برابر این نظر که اوبونتو با خیل رو به رشد کاربرانی روبرو شده است که از مسیر فعلی آن راضی نیستند، باید گفت این به کنونیکال مربوط است نه هیچ شخص دیگری. در مورد جامعه کاربری نیز گرچه اوبونتو به آن اهمیت می‌دهد اما این درست نیست که فکر کنیم توسعه اوبونتو بر پایه دموکراسی کامل انجام می‌شود. اوبونتو بدون هیچ حقه و فریبی همواره اعلام کرده است که مارک شاتلورث و تیم او رهبران پروژه اوبونتو هستند؛ و گرچه کنونیکال همواره خواهان شنیدن نظرات و پیشنهادها در مورد اوبونتو است اما عصبانی شدن در مورد اینکه اوبونتو مسیری را می‌رود که شما دوست ندارید عاقلانه نیست. در واقع این پروژه کنونیکال است و ما فقط همراهان آن هستیم.

این تفکر که اوبونتو در حال جدا شدن از جامعه است نیز کلکی بیش نیست. تنها کاری که کنونیکال دارد انجام می‌دهد هدایت پروژه‌ی زیر نظرش به سمتی است که فکر می‌کند درست است؛ همیشه نیز همینگونه بوده است. چیزی که باعث گیجی و مشکل برخی کاربران اوبونتو شده این است که آنها تصور می‌کردند کنترل این پروژه را در دست دارند. اما از خواب برخیزید، ما اینجائیم تا در این پروژه مشارکت کرده و از این کار لذت ببریم نه بیشتر؛ و نه اینکه آن را هدایت کنیم؛ در واقع اوبونتو یک هدیه است نه یک حق.

حال که این نوشته دارد به انتها می‌رسد بهتر است به برخی نکات برای تفکر توجه کنیم. چه دوست داشته باشیم و چه نه، توسعه دهندگان اوبونتو شاهکاری انجام داده‌اند که هیچ توزیع دیگری در طول تاریخ نه انجام داده و نه حتی به انجام آن نزدیک شده است. آنها کمک کردند تا طیفی جدیدی از فروشندگان مطرح به ارائه دستگاه‌های لینوکسی نیز بپردازند. همچنین به لطف اوبونتو نرم‌افزارهایی به دنیای لینوکس پا گذاشته‌اند که در صورت نبود اوبونتو هرگز برای لینوکس ارائه نمی‌گردیدند عناوینی نظیر Lightworks و Steam فقط دو مورد از آنها هستند.

اوبونتو ابزارهای اکتشافی نظیر مرکز نرم‌افزاری اوبونتو را ایجاد کرده است؛ همچنین مدیریت بهتر درایورهای انحصاری را نیز ممکن ساخته است. البته توزیع‌های دیگری نیز تلاش‌هایی در این زمینه‌ها انجام داده‌اند اما این اوبونتو بود که این قابلیت‌ها را به دست کاربران آنهم به تعداد بسیار بیشتر رساند.

با تمام این تفاسیر نباید از این نوشته اینگونه برداشت شود که اوبونتو کاملا بی عیب بوده و تمام توزیع‌های دیگر لینوکس باید نادیده گرفته شوند. شاید توزیعی نظیر اوپن‌سوزه و... در نوع خود کاربردی‌تر و بهتر از اوبونتو نیاز کاربر را برطرف نماید.

سخن آخر

اوبونتو کمک کرد که لینوکس در تعدادی که قبلا هرگز سابقه نداشته به دنیای دسکتاپ وارد شود. هرگز خود را با این تفکر که دیگر توزیع‌های لینوکس نیز می‌توانستند چنین تحولی ایجاد کنند گمراه نکنید زیرا همه ما تعداد زیادی توزیع‌های مخصوص تازه‌کاران را در این سال‌ها دیده‌ایم که آمده و بعد از مدتی نیز ناپدید شده‌اند. هیچ کدام از آنها حتی به نزدیکی دستاوردهای اوبونتو نیز نرسیدند. بنابراین دفعه بعد که وسوسه ابراز انزجار و ناامیدی از اوبونتو شدید لطفا قبل از آن به کار بزرگی که تیم توسعه‌دهنده اوبونتو انجام داده است و کمکی که برای رشد جامعه لینوکس کرده است بیاندیشید.

منبع: datamation با دستکاری

پ.ن:

* FUD: Fear, uncertainty and doubt.

 

 

لینک ثابت و کوتاه به این مطلب: http://alihzadeh.blog.ir/post/50

توجه: باز نشر مطالب با ذکر «وبلاگ علی حسین‌زاده» و درج لینک به همان مطلب در این وبلاگ، آزاد است.


دیگر مطالب:

 • ۹۲/۰۱/۱۲
 • علی حسین‌زاده

FUD

اوبونتو

سیستم‌عامل

لینوکس

کنونیکال

نظرات  (۱۰)

شما خیلی طرفدارانه(!) به دفاع از اوبونتو پرداختید.
اول از همه اعتراض به اوبونتو حتی از جانب افرادی مثل استالمن هم انجام شده.(گرچه از استالمن اصلا خوشم نمیاد)
اینکه چیزی مجانیه دلیل نمیشه بهش اعتراض نکنیم. درسته صاحب اوبونتو کنونیکاله ولی اوبونتو با کمک کاربراش معروف شد به همین دلیل هم احتیاجه به اونها احترام کامل گذاشته بشه.
اوبونتو داره از حاصل لینوکس و دبیان استفاده می کنه. رابطه دبیان و اوبونتو خیلی با رابطه آشپز با سبزی فروش فرق داره!
پاسخ:
۱ - استالمن از کی انتقاد نمی‌کنه؟! تا جایی که من می‌دونم از نظر اون توزیع خوب توزیعیه که سراپا آزاد باشه حتی کرنلش. که این ایده شاید برای استفاده روزانه از سیستم خیلی مناسب نباشه. 
۲ - حرف شما در مورد احترام به کاربران اوبونتو درسته اما بازم دلیل نمیشه کنونیکال رهبری و استراتژِی نداشته باشه؛ و در نظر داشته باشید که با توجه به متن باز بودن اوبونتو کاربرانش به راحتی میتونن اونو ترک کرده و با استفاده از سورس اون توزیع دیگه ای جامعه محور و مطابق میل خود توسعه بدن (مثل لینوکس مینت و یا حتی مگیا در مقایسه با مندریوای سابق). 
۳- همونطور که در متن ذکر شده، اوبونتو هیچ وقت نگفته از حاصل دسترنج لینوکس و دبیان استفاده نمیکنه. در ضمن همین رفتار رو دیگران هم مینونن با اوبونتو انجام بدن و میدن. 
 • دانیال بهزادی
 • عالی بود. مرسی
  پاسخ:
  قابل شما رو نداشت.
  کاری که اوبونتو با میر داره انجام می‌ده یک مشکل اساسی داره
  این که اوبونتو داره از خیلی از پروژه‌های اوپن سورس سود می‌بره ولی با بیرون دادن میر درواقع نه تنها کمکی که بهش شده رو جبران نمی‌کنه بلکه مشکلی هم به مشکلاتشون اضافه می‌کنه!

  ولی از طرف دیگه باید این حق رو به اوبونتو داد که پروژه‌ی خودش رو هر طور که مایل هست پیش ببره. هیچ جای FOSS ننوشته که حتما باید از پروژه‌های موجود استفاده کرد، که اوبونتو مجبور باشه حتما از wyland استفاده کنه.

  می‌شه گفت که تا الآن پروژه‌ها دو دسته بودن
  دسته‌ی اول پروژهای پایه مثل فدورا و دبیان که بیشتر هدف سرور رو دنبال می‌کردن و پروژه‌های خیلی کوچکتر که سعی می‌کردن با انجام یه سری تغییرات این پروژه‌های پایه رو برای دسکتاپ هم مناسب بکنن

  ولی چیزی که واضح هست و خود متن هم بهش اشاره داره اینه که تا قبل از اوبونتو هیچ تلاشی برای ساخت یک سیستم یک پارچه با هدف دسکتاپ صورت نگرفته

  خیلی‌ها می‌گن که اوبونتو جنونی پیدا کرده که چون فلان محصول توی خونه‌ی خود اوبونتو توسعه پیدا نکرده، باید از نو نوشته بشه.
  هماهنگی سیستم چیزیه که هیچ کس توی دنیای اوپن سورس بهش دقت نداشته، همه فقط دنبال اینن که کار درست انجام بشه.
  یه مثال ساده همین گنوم ۳.۶ هست. اگه دقت کنید گنوم داره می‌ره به سمت این که تمامی منو‌ها رو در قالب یک منو دور هم جمع کنه. اگه به ظاهر ناتیولس نگاه کنیم می‌بینیم که خیلی خیلی با سیستم ناهماهنگ شده اول این که دیگه گلوبال منو‌ها به درد نمی‌خوره، HUD دیگه کارایی خودشو از دست داده چون نمی‌تونه تمام گزینه‌ها رو توی سرچ نشون بده. از طرف دیگه تم ناتیلوس اصلا با سیستم هم‌خوانی نداره و منو‌های ناتیلوس هم رنگ سفید داره که چون منوهای سیستم رنگ سیاه و فونت سفید داره باز هم نا هماهنگی به وجود اومده.

  درضمن مسخره‌ترین چیز اینه که اوبونتو رو با OSx و سیاست‌های اپل مقایسه کنیم. اگر کنونیکال اپل بود اون وقت دیگه توزیع‌هایی مثل مینت وجود نداشت
  پست جالبی بود علی جان، ولی یجورایی خیلی از اوبونتو حمایت شده بود ;)
  اما چیزی که میخوام بگم اینه که یکی از مهم ترین دلایل تنفر بعضی ها نسبت به اوبونتو مصرف کننده بودنش در گذشته بوده. این موضوع رو باید قبول کنیم که اوبونتو طی یک زمانی فقط و فقط داشت از دست آوردهای مابقی توزیع ها استفاده می کرده و هیچ کمکی نمیکرده، اما حالا فرق کرده، کاملا داره حساب شده و با برنامه ریزی کار می کنه و چیزای جدیدی خلق می کنه، درسته، این کارش خیلی خوبه و به جامعه آزاد کمک می کنه، اما شاید باز هم دلیل ایراد بعضی از افراد این باشه که نیت اوبونتو کمک به گنو/لینوکس نیست، بلکه کمک به خودشه (که البته این افراد هم اگه دقت کرده باشین بیشتر افرادی هستن که خیلی زیاد به فلسفه گنو پایبند و مقید هستن)
  اما به نظرم عمده ترین دلیل این ستیز (که اینجا شما به اوبونتو اشاره کردین) یک دیسترو وارِ مذخف و کورکورانه و بی دلیلِ. همین جبهه ای که الان در مقابل اوبونتو قرار گرفته، سالِ پیش (قبل از انتشار فدورا 17) در مقابل فدورا قرار گرفته بودند و با انتشار فدورا 17 بود (که بی تعصب واقعا نسخه فوق العاده ای بود) دهنشون بسته شد.
  بیشترین لطمه ای که داره به دنیای آزاد میخوره از خودشه و از همین دیسترو وارِ احمقانه هست. به عنوان مثال 90 درصد کاربران فدورا (مثل خودِ من در گذشته) خیلی راحت تنفر خودشون رو از اوبونتو اعلام میکنن و دست به تخریبش میزنن و 90 درصد از کاربران اوبونتو بر عکس این کار رو انجام میدن.
  توی دیدگاهتون گفتین که استالمن از کی انتقاد نمی کنه؟ درسته، خودتون هم گفتید، انتقاد کرد، چون میخواد که این جامعه پیشرفت کنه، چون داره شب و روز واسش زحمت می کشه، معنی انتقادش این نبوده که از این توزیع استفاده نکنید، مساله ای رو گوشزد کرد که مسئولین اوبونتو هم اون رو در توزیع بعدیشون طبق قرار، قرار هست که به صورت پیشفرض غیر فعالش کنن، این انتقاد، انتقاد سازندست!
  بیشتر ماها فقط میایم به سمت گنو/لینوکس، چون دیدیم که داره کاربراش زیاد میشه، چون دیدیم که چیز جدیدیه، یجواریی باید بگیم جوگیری!!! خیلی خیلی از کاربران تازه کار حتی نمیدونن لینوکس واسه ی چی به وجود اومده، دلیلش چی بوده، میخواد چی کار کنه؟ میخواد چی رو بهمون یاد بده؟
  کاربر یه توزیع میشن، تو جو انجمنش قرار میگیرن و شروع میکنن به جنگی احمقانه.
  من از نسخه 12.3 اوپن سوزی دارم باهاش کار میکنم و میخوام زمان زیادی رو روی مخزن رولینگش بمونم چون ازش راضیم، نه اینکه از فدورا ناراضی باشم، هر روز و هر ساعت اخبار فدورا رو دنبال میکنم و از شنیدنش پیشرفتاش خوشحال میشم، اما درحال حاظر با اوپن سوزی راحت ترم. معنی آزادی اینه، معنی آزادی اینه که وقتی میبینیم اوبونتو داره پیشرفت میکنه خوشحال باشیم، هروقت هم دیدیم داره اشتباه میکنه، ازش استفاده نکنیم نه این که تخریبش کنیم!!! امیدوارم بجای این جنگ ها به فکر پیشرفت جامعه آزاد باشیم :)
  پاسخ:
  کاملا نظرت رو قبول دارم. اوبونتو چه خوب و چه بد ما آزادیم ازش استفاده بکنیم یا نکنیم دلیلی برای تخریبش وجود نداره. در ضمن با توجه به متن باز و آزاد بودنش اگه ازش راضی نبودیم میشه سورسش رو گرفت و یه توزیع جامعه محور با توجه به علایق خودمون ازش بسازیم (مثل لینوکس مینت) دیگه چرا باید اوبونتو رو تخریب کنیم؟
  و اینم بگم که شاید ظاهرا اوبونتو در گذشته کمکی به گنو/لینوکس نکرده باشه، اما همون سی دی های رایگانش و همون ساده بودن و کاربرپسند بودنش باعث جذب خیلی از افراد به سوی گنو/لینوکس و دیگر توزیع ها شد؛ نمونش خود من که با اوبونتو و سفارش سی دی رایگانش شروع کردم و بعدا توزیع های دیگه مثل اوپن سوزه رو استفاده کردم و بهش علاقه مند شدم و هر روز اخبارش رو دنبال میکنم. منظورم اینه که کمک فقط در کد نویسی نیست، بلکه تبلیغات و بازاریابی هم مهمه که خدائیش کنونیکال خوب انجامش داده و نفعش به کل جامعه گنو/لینوکس رسیده.
  سلام آقاى حسین زاده
  مطلب خوبى بود ممنون
  راستى تیمتون هم که باخته ... اشکالى نداره ایشالله دور برگشتى ببرید تا باهم روبه رو بشیم تا اون وقت بهترین تیم (بارسا) معلوم بشه

  فــــــورزا یـــــــووه
  پاسخ:
  سلام. باید بپذیریم بایرن خیلی قویه. گرچه گل اولشون شانسی و گل دومشون آفساید بود. 
  به امید دیدار یووه - بارسا.
  سلام. در قسمت «اوبونتو مرا مجبور میکند به ...» خیلی خوب و موشکافانه توضیح دادی. به نظرم مینت هم من رو مجبور میکنه از سینامون و میت استفاده کنم. زوبونتو و لوبونتو و کوبونتو هم همینطور هستند لابد! پس فکر کنم المنتری هم من رو مجبور کنه فقط از پانتئون استفاده کنم :D .
  خیلی خیلی خیلی مطلبت خوب بود و اگه موافق باشی این رو به صورت LaTeX در بیاریم و به عنوان یک مقاله لینوکسی در معرض دید عموم قرارش بدیم (گرچه اینجا هم همینطور شده ولی اگر LaTeX خواستی بنویسی من هستم :D ) . این که توزیع مورد علاقه آدم براش ارزش داشته باشه واقعا خوبه.
  یک مورد اوبونتو ستیزی جالب هم از طرف کاربران متعصب فدورا دیدم که بهتره نگم. خداییش اوبونتو خاری هست تو چشم یه عده زیاد!
  حاشیه های پروژه هایی که هر از گاهی توی انجمن اوبونتو ایران میشن رو هم بررسی کنی میبینی همه جوری نظر میدن که یعنی پروژه ای که من شروع کردم، حتما باید جوری باشه تا به موقعیت پروژه های دیگران ضرر نزنه و از همه بدتر این تفکر پوست پیازی بین همه هست «در دنیای آزاد رقابت وجود نداره» و اگه اینطور بود نمیشد اسمش رو آزاد گذاشت :)
  پاسخ:
  سلام. ممنون از اینکه نظر دادی محمدرضا جان. با توجه به مطلب "بیماری اوبونتو! لطفا مبتلا نشوید" تو وبلاگ خودت فکر نمی کردم چنین نظر مثبتی نسبت به این مطلب داشته باشی.
  LaTeX رو هستم و اشکالی نداره فقط اون گوشه موشه هاش یه رفرنس به وبلاگ من هم بده. خودم LaTeX رو نصب ندارم و حقیقتش اینه که با وجود علاقه زیادم بهش اما اونو بلد نیستم.
  با سلام
  اول این که بابت مطلبتون بسیار ممنوم واقعا عالی بود و دوم این که  از محمدرضا جان یه خواهشی داشتم که میخوام LaTeX رو یاد بگیرم ولی نمیدونم از کجا و چطوری شروع کنم؟
  اگر که اطلاعاتی به من بدید ممنون میشم.

  سلام
  من با ابونتو 13 کار پایان نامم و انجام میدم،کمی مشکل پیدا گرده
  میتونید کمکم کنید؟

  پاسخ:
  سلام. میتونم کمک کنم؛ اما بهترین راه برای یافتن پاسخ‌ها و حل مشکلات مراجعه به انجمنهای فارسی اوبونتو است.
  والا نمی دونم راجب به شایعات چی بگم، استالمن هم کسی نیست که راحت بشه از کنار صحبت هاش گذاشت، مقدار بسیار زیادی آرمان گراست به همین دلیل شاید ایده آزادی برای همه چیز به واقعیت نپیونده!
  درباره اوبنتو هم باید بگم که اوبنتو به صورت کلی داره مفهوم لینوکس رو عوض می کنه، من نمی دونم چرا این حس رو می کنم اما ووقتی از اوبنتو استفاده می کنم واقعا حس بودن در محیط لینوکس رو ندارم. ممنون از مقاله ت خوب بود و در کل می گم در کل چانب داری رو بردار از مقالات علمی!
  سلام . اخیرا شرکت کنونیکال رسما پروژه اوبونتو تاچ را متوقف کرده است و این یعنی این شرکت دیگر به پلتفرم موبایل کاری ندارد . این مطلب در سایت رسمی اوبونتو بطور مفصل بیان شده است
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی